BERLÍN. Celotelové skenery testované na letisku v Hamburgu sa v Nemecku zatiaľ nebudú používať.
Vzhľadom na vysokú chybovosť je na ich široké využitie aj ďalšiu testovaciu fázu priskoro, informovala agentúra AP s odvolaním sa na bližšie nešpecifikované bezpečnostné zdroje v Berlíne.
Nemecký minister vnútra Hans-Peter Friedrich v tejto súvislosti rozhodol, že softvér sa musí zlepšiť. Časový rámec však nebol stanovený.
Chybovosť skenerov používaných v Hamburgu bola podľa bezpečnostných zdrojov 54 percent. Poplach spúšťali napríklad záhyby na oblečení či silné potenie v podpazuší.
Takýchto cestujúcich boli treba potom skontrolovať znova ručne, čo spomalilo vybavovanie - práve to malo nasadenie skenerov zrýchliť.
Skenery sa na letisku v Hamburg testovali od 27. septembra 2010 do 31. júla tohto roku. Prešlo nimi okolo 809 000 cestujúcich. Testy boli pôvodne naplánované na sedem mesiacov, potom ich predĺžili o tri mesiace.
Chybovosť bola veľmi vysoká najmä na začiatku, postupne sa znižovala. U 31 percent cestujúcich sa nespustil žiadny alarm, u 69 percent boli potrebné dodatočné kontroly a v 54 percentách prípadov bol alarm falošný.
K nasadeniu skenerov v Nemecku sa prikročilo po zmarenom bombovom útoku Nigérijčana na americké osobné lietadlo koncom roku 2009.
Muž schoval výbušninu v spodnej bielizni. Vtedajší minister vnútra Thomas de Maiziére rozhodol testovať celotelové skenery, aké sú už v prevádzke v Spojených štátoch.