Najmladšia africká krajina je jednou z najchudobnejších na svete, pričom musí čeliť sporom o hranice so Sudánom.
DŽUBA. Dnes o tom informovala agentúra Reuters.
Vo vláde sa nachádzajú aj bývalí členovia Strany národného kongresu, ktorá dominuje na severe. Tento krok má priniesť jednotiaci efekt v roztrieštenej krajine, tvrdí prezident.
Južný Sudán, ktorý je bohatý na ropu, vyhlásil nezávislosť 9. júla, necelý polrok po referende, v ktorom sa jeho obyvatelia veľkou väčšinou vyslovili za odtrhnutie od severu. Vzniku nového štátu predchádzali zrážky medzi znepriatelenými kmeňmi a nekontrolovanými milíciami, disponujúcimi zbraňami z občianskej vojny so severom.
Členovia novej vlády pochádzajú z viacerých etnických skupín a politických strán. Nová ministerka dopravy Agnes Lukudu či minister vnútra Alison Manani Magaya sú niekdajšími členmi Strany národného kongresu sudánskeho prezidenta Umára Bašíra. Obaja medzičasom vystúpili zo strany a vstúpili do Kiirovho Oslobodzovacieho hnutia sudánskeho ľudu.
"Je to vyvážený kabinet," povedal Sampson Wassara, profesor politických vied na univerzite v Džube.
Najmladšia africká krajina je zároveň jednou z najchudobnejších na svete, pričom musí čeliť sporom o hranice so Sudánom. Džuba a Chartúm sa okrem toho nevedia dohodnúť na výnosoch z ropy, mene a rozdelení dlhov.