KÁHIRA. Líbyjskí povstalci nemajú konkrétne informácie o mieste pobytu bývalého lídra Muammara Kaddáfího alebo jeho synov. V Benghází to dnes podľa agentúry Reuters vyhlásil Mustafá Abdal Džalíl, šéf Prechodnej národnej rady.
Povstaleckí bojovníci, ktorý tento týždeň obsadili hlavné mesto Tripolis, ponúkli za Kaddáfího dolapenie miliónovú odmenu a amnestiu pre ľudí, ktorí ho zajmú alebo zabijú.
Egyptská štátna agentúra MENA dnes vyvolala nové špekulácie o Kaddáfího pobyte, keď citovala povstalecký zdroj, podľa ktorého prešiel z Líbye do Alžírska konvoj šiestich obrnených mercedesov. V konvoji údajne mohol byť aj Kaddáfí a jeho najbližší.
Predstavitelia povstalcov už niekoľkokrát vyhlásili, že vedia, kde sa Kaddáfí nachádza a že ho obkľúčili. Tieto tvrdenia sa však ukázali byť nepravdivé.
"Nemáme podložené správy o pobyte Kaddáfího a jeho synov," povedal Džalíl na tlačovej konferencii.
V súvislosti s bezpečnostnou situáciou v krajine dodal, že povstalecká vláda môže zvážiť pozvanie policajtov z arabských alebo moslimských krajín. Prechodná rada si však neželá prítomnosť policajtov z iných krajín.
V jednej z nemocníc v Tripolise našli stovky mŕtvych tiel
Viac ako 200 mŕtvych tiel v štádiu rozkladu našli v jednej z nemocníc v líbyjskom hlavnom meste Tripolis, informovala dnes na svojej internetovej stránke britská spravodajská sieť BBC.
Nemocnica sa nachádza v štvrti Abú Salím, ktorá bola dejiskom ťažkých bojov medzi vojakmi lojálnymi líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu a líbyjskými povstalcami.
Reportér BBC videl na chodbách nemocnice v Abú Sálime mŕtve telá mužov, žien i detí. Zdravotnícky personál utiekol z nemocnice po tom, čo vypukli boje medzi Kaddáfího jednotkami a vzbúrencami.
Obyvatelia žijúci v susedstve budovy nemocnice obviňujú Kaddáfího režim zo zodpovednosti za to, že ľudí v nemocnici zavraždili. Podľa BBC sú však príčiny ich smrti nejasné.
Humanitárna kríza sa zhoršuje
Britská vláda dnes oznámila, že do Líbye vysiela naliehavú humanitárnu pomoc pre ľudí postihnutých konfliktom.
Minister pre medzinárodný rozvoj Andrew Mitchell povedal, že súčasťou pomoci budú chirurgovia, lieky, pomoc pri spájaní rozdelených rodín, potraviny a základné potreby pre približne 690.000 ľudí, ktorí pred bojmi ušli zo svojich domovov. Časť pomoci sa využije na presun civilistov do bezpečia. Pomoc doručia prostredníctvom Červeného kríža.
Humanitárna kríza v častiach Líbye sa zhoršuje, pričom stále pokračujú sporadické boje.
V líbyjskom hlavnom meste Tripolis po skončení hlavných bojov pretrvávajú problémy so zásobovaním. Povstalci vyhlásili, že prerušili dodávky vody, aby preskúmali, či nie je otrávená.
V piatok večer na niekoľko hodín v celom meste vypadol elektrický prúd. V miliónovej metropole sa začína prejavovať nedostatok potravín. K zlepšeniu situácie môže prispieť skutočnosť, že povstalci v piatok večer obsadili hlavný hraničný priechod s Tuniskom, ktorý leží na diaľnici smerujúcej do Tripolisu. Povstalci momentálne bojujú o kontrolu nad celou diaľnicou medzi priechodom a hlavným mestom.
Minister informácií povstaleckej vlády Mahmúd Šammám oznámil, že povstalci kontrolujú väčšinu diaľnice, vojaci verní Kaddáfímu však stále ostreľujú úsek pri meste Zuwára, asi v polovici cesty medzi tuniskými hranicami a Tripolisom.
Povstalci sa zmocnili priechodu na hraniciach s Tuniskom
Líbyjskí povstalci sa v piatok večer zmocnili priechodu Rás Adždír na hraniciach s Tuniskom, kde vztýčili povstaleckú zástavu. Informoval o tom zdroj tuniskej vlády. "Viac než 100 líbyjských povstalcov dorazilo v piatok do Rás Adždíru," uviedol zdroj.
Podľa jeho údajov k skutočným zrážkam nedošlo, keďže sily lojálne režimu utiekli. Obsadenie hraničného postu potvrdil pre tuniskú televíziu aj predstaviteľ povstaleckej Dočasnej národnej rady, podľa ktorého sa tak stalo podvečer. Ako dodal, štyria z Kaddáfího vojakov sa vzdali.
Priechod Rás Adždír je kľúčový pre otvorenie zásobovacích trás z Tuniska do Tripolisu. Povstalci už na tuniských hraniciach kontrolujú aj priechod Vazín-Dahíba ďalej na juhu.