DUBAJ. Jednotky lojálne unikajúcemu líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu bombardovali dnes letisko v líbyjskom hlavnom meste Tripolis a poškodili jedno z lietadiel, informovala dubajská televízia al-Arabíja.
Kaddáfího vojaci sa podľa nej dostali do prestrelky s povstalcami v blízkosti letiska.
Líbyjskí vzbúrenci po štvrtkovom nálete NATO na jednu z tamojších budov vtrhli do tripoliskej štvrte Abú Salím, jednej z hlavných bášt Kaddáfího jednotiek.
Britské bojové stíhačky typu Tornado ostreľovali veliace stredisko v Kaddáfího rodnom meste Syrta. Informovalo o tom britské ministerstvo zahraničných vecí.
Správu sprostredkovala agentúra Reuters.
OSN varuje pred popravou Kaddáfího bez súdu
Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva varoval povstaleckú vládu v Líbyi pred zabitím Muammara Kaddáfího, keďže “popravy bez súdu sú proti princípom právneho štátu”.
Hovorca úradu Rupert Colville týmto vyhlásením reagoval na vypísanie odmeny na Kaddáfího hlavu vo výške 1,2 milióna eur. Popravy bez súdu sú podľa neho neprijateľné rovnako v čase mieru ako aj počas vojny.
Líbyjskí povstalci vypísali za “mŕtveho alebo živého“ Kaddáfího odmenu dva milióny líbyjských dinárov (1,2 milióna eur).
Šéf Dočasnej povstaleckej rady Mustafá Abd al-Džalíl taktiež ponúkol amnestiu členom jeho “blízkeho okruhu”, ktorí ho zabijú alebo zajmú.
Podľa Colvilla je “najlepším riešením” zatknúť Kaddáfího na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu, ktorý ho obvinil zo zločinov proti ľudskosti. Colville vyzval všetkých Líbyjčanov, aby sa zdržali pomsty a odvety.
Francúzi chcú znovuotvoriť veľvyslanectvo
Francúzsko začalo pracovať na obnovení činnosti svojho veľvyslanectva v Tripolise, ktoré by mali v krátkom čase opäť otvoriť pre verejnosť.
Nemenovaný zdroj, na ktorý sa odvoláva tlačová agentúra AFP, medzitým uviedol, že prvým francúzskym veľvyslancom v Líbyi po zosadení režimu Muammara Kaddáfího by mal byť arabsky hovoriaci diplomat Antoine Sivan. Ten momentálne pôsobí ako vyslanec Paríža pri povstaleckej Dočasnej národnej rade v Bengází.
Kaddáfího protivníci však začali svoje vedenie postupne presúvať do Tripolisu, hoci v hlavnom meste stále pokračujú boje.
Francúzsko bolo prvou svetovou veľmocou, ktorá uznala legitímnosť Dočasnej národnej rady ako zástupcu líbyjského ľudu.
Veľvyslanectvo v Tripolise, ktorý bol až doteraz pod kontrolou Kaddáfího armády, Francúzi koncom februára uzavreli a evakuovali.
Pre cudzincov v Tripolise ide ďalšia loď
Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) poslala ďalšiu loď do Tripolisu na evakuáciu cudzincov.
Loď by mala z líbyjského hlavného mesta odviezť asi 1000 ľudí a do tripoliského prístavu by mala priplávať v sobotu.
Vo štvrtok večer vypravila IOM prvú loď s 263 zahraničnými občanmi z 15 krajín, ktorých odviezli do bezpečnejšieho Bengází. Vyplávanie lode sa z bezpečnostných dôvodov o niekoľko dní oneskorilo.
Zahraniční občania opúšťajú Tripolis pre pokračujúce boje a nedostatok potravín.
Ako v piatok informovala hovorkyňa IOM Jemini Pandyová, bezpečnostná situácia v Tripolise stále vyvoláva vážne obavy.
Pre nedostatok paliva ako aj pre ostreľovačov na strechách sa podľa nej cudzinci len ťažko premiestňujú do prístavu.