TRIPOLIS. Možno sa obliekol za ženu a išiel k hraniciam Alžírska alebo Čadu. O tom, kde sa skrýva líbyjský diktátor, sa špekuluje veľa a táto teória z londýnskych Timesov je len jednou z mnohých.
Kaddáfí ako vodca gerily
Pentagon, NATO, ale aj rebeli sú však stále presvedčení, že Muammar Kaddáfí je stále v Líbyi. Ten sám povedal, že sa po Tripolise prechádzal inkognito a odišiel na „taktický ústup“. Aj včera sa ozýval z éteru a vyzýval na gerilovú vojnu proti rebelom.
V jeho krajine už beží veľká pátracia operácia, do ktorej sa okrem povstalcov zapojili už aj elitné jednotky SAS z Británie spolu s kolegami z Kataru.
Agentov SAS podľa Daily Telegraph nie je viac ako tridsať. Sú oblečení ako líbyjskí rebeli, majú rovnaké zbrane a do akcie ich poslal sám premiér David Cameron.
Elitné jednotky pôsobia v Líbyi dlhšie a pomáhali aj pri obsadení hlavného mesta, ktorého väčšinu získali rebeli už v nedeľu v noci.
Napriek tomu, že väčšina Líbye je už pod kontrolou povstalcov, dolapenie Kaddáfího bude mať kľúčový význam pre ďalší vývoj v tejto tradične kmeňovo rozdelenej krajine. A to aj napriek tomu, že NATO tvrdí, že nehľadá žiadnu konkrétnu osobu vrátane diktátora.
Vyhráme, keď ho chytíme
„Vieme, že Kaddáfího režim sa neskončil. Koniec príde, až keď ho chytíme živého či mŕtveho,“ citoval lídra povstalcov Muhammeda Abdíla Džalíla Daily Telegraph. Konflikt podľa neho neustane, kým nedolapia diktátora, ktorý im vládol 42 rokov.
Nasvedčujú tomu nielen pretrvávajúce boje v Kaddáfího rodnom meste Syrte či Tripolise, ale aj Kaddáfího nahrávky v jemu lojálnej televízii, ktorá vysiela propagandu aj po dobytí jeho opevneného komplexu Bab Azízija.