NEW YORK, BRATISLAVA. Ernest James končil práve nočnú zmenu na 88. poschodí Svetového obchodného centra. IT analytik pracoval v poradenskej spoločnosti Marsh & McLennan posledných šesť rokov.
Po práci väčšinou zvykol zavolať svojej snúbenici Monique Keyesovej. Ráno 11. septembra 2001 sa jeho telefonátu nedočkala. Lietadlo unesené teroristami narazilo do severnej veže Svetového obchodného centra len pár poschodí nad kanceláriou, kde pracoval James.
„Keď som sa mu nemohla dovolať, v hĺbke duše som to už vedela,“ povedala Keyesová podľa denníka Daily Telegraph.
Najnovšia známa obeť
O necelé dva týždne si Spojené štáty aj svet pripomenú desiate výročie teroristických útokov na New York a Washington. Jamesova snúbenica, ako aj jeho rodina už budú môcť konečne pochovať jeho telesné pozostatky.
Kancelária hlavného lekárskeho vyšetrovateľa v New Yorku tento týždeň oznámila, že vďaka testu DNA identifikovali pozostatky 40-ročného rodáka z Harlemu.
„Som rada, že ho identifikovali práve teraz – po desiatich rokoch. Cítim, že by som to mohla hodiť za seba,“ povedala pre CNN.
James je tento rok iba druhá identifikovaná obeť. Celkovo sa doteraz podarilo nájsť telesné pozostatky 1 632 z 2 753 ľudí, ktorí zahynuli počas útoku v New Yorku. Viac ako tisícsto rodín svojich blízkych stále nemôže pochovať .
Svoje o tom vedia aj rodičia požiarnika Scotta Kopytka. „Nemôžete ísť na cintorín, nemáte kam položiť kvety. Je to ťažké,“ povedal pre televíziu NY1 otec Russell. Iní príbuzní postavili blízkym náhrobný kameň na cintoríne aj bez pozostatkov.
DNA aj tetovanie
Identifikovanie obetí ide pomaly. Od roku 2006 podľa stránky Kancelárie hlavného lekárskeho vyšetrovateľa v New Yorku identifikovali 25 obetí. Po útoku našli na mieste viac ako 21tisíc častí ľudských tiel. Tie ojedinele nájdu aj po rokoch, naposledy tento máj.
Pri identifikácii sú najúčinnejšie testy DNA. Lekári porovnajú napríklad vzorku vlasov chýbajúcich ľudí s pozostatkami (asi 90 percent obetí identifikovali touto metódou). Okrem toho často pomáha aj porovnanie zubárskych záznamov, odtlačky prstov. Šesť obetí identifikovali podľa tetovania.
Ani po desiatich rokoch nechcú lekárski vyšetrovatelia skončiť s hľadaním identít obetí teroristických útokov. Pokrok vo výskume DNA by im v budúcnosti mohol pomôcť priradiť ďalšie mená k pozostatkom tiel. Tento rok na jar hrozilo, že pátranie po obetiach v rámci úspor príde o veľkú časť rozpočtu. Starosta mesta Michael Bloomberg však nakoniec pre agentúru našiel 16 miliónov dolárov.
Pozostatky do pamätníka
Tie telesné pozostatky obetí, ktoré ešte neidentifikovali, by mali v roku 2013 premiestniť do nového múzea a pamätníka útokov na Svetové obchodné centrum, ktoré sa budú nachádzať pri štyroch nových mrakodrapoch. Pozostatky budú prístupné iba pre príbuzných obetí. Lekári ich tu budú aj naďalej skúmať.