LONDÝN, BRATISLAVA. Už dve storočia špekulujú vedci, prečo zomrel skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart taký mladý. Dožil sa len 35 rokov. Lekári za priskorou smrťou rakúskeho génia už videli mnoho dôvodov.
Napríklad švajčiarsky medik Carl Bar v roku 1966 tvrdil, že Mozart zomrel na reumatickú horúčku sprevádzanú bolestivým zápalom kĺbov. Vedci však teraz prišli s novou teóriou, ktorá sa zdá byť príliš jednoduchá, aby jej uverili milovníci tohto hudobného génia.
Tma alebo výmysel? Podľa správy, ktorú publikovali rakúsky lekár Stefan Pilz a americký fyzik William Grant, Mozart zomrel v roku 1791 pre nedostatok vitamínu D. Rakúsky skladateľ na konci svojho života žil medzi štyrmi stenami a na denné svetlo takmer vôbec nevychádzal. To spôsobilo, že jeho koža produkovala len minimum vitamínu D, čo viedlo k zhoršeniu jeho zdravia.
FAKTY W. A. Mozart
Narodil sa 27. januára 1756 v Salzburgu ako najmladšie zo siedmich detí v rodine hudobníka Leopolda.
Skladať začal už ako 5ročný.
Prvý koncert zložil, keď mal sedem, prvú operu ako 12ročný.
„Mozart komponoval najmä v noci. Tak prespal väčšinu dňa. V zemepisnej šírke Viedne nie je možné, aby sa vitamín D tvoril zo slnečného ultrafialového B žiarenia viac ako šesť mesiacov v roku. Mozart zomrel 5. decembra 1791, dva mesiace pred obdobím tvorby vitamínu D,“ vysvetľujú autori v článku s názvom Nedostatok vitamínu D viedol k Mozartovej smrti.
Autori štúdie tvrdia, že by mu život zachránilo aj každodenných desať až dvadsať minút na slnku. Rakúsky skladateľ podľa nich trpel viacerými chorobami, okrem iného nevoľnosťou, horúčkami a polyartritídou, ktoré mohli byť spôsobené práve nedostatkom daného vitamínu.
Amadeus a Salieri Dvojica vedcov pripúšťa aj konkurenčné teórie. Napríklad tú o jeho otrávení. Hoci, mnohí ju už vyvrátili, Petra Schaffera inšpirovala k divadelnej hre, kde Amadea otrávil menej talentovaný viedenský dvorný skladateľ Antonio Salieri.
A v oscarovom filme Miloša Formana si tento slávny Talian minimálne jeho smrť veľmi želá.