SME

V Belehrade sa začal proces so šéfmi Miloševičovej štátnej bezpečnosti

Belehrad 4. júna (TASR) - Bývalý šéf srbskej tajnej bezpečnosti Radomir Markovič a ďalší traja bezpečnostní poradcovia bývalého juhoslovanského prezidenta ...

Belehrad 4. júna (TASR) - Bývalý šéf srbskej tajnej bezpečnosti Radomir Markovič a ďalší traja bezpečnostní poradcovia bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča predstúpili dnes pred belehradský okresný súd, aby sa zodpovedali z obvinení z prezradenia štátneho tajomstva.

Markovič, kedysi obývaný šéf štátnej bezpečnosti, je vo väzbe od 24. februára tohto roku pre podozrenie z účasti na politických vraždách, odhalenia štátneho tajomstva a ďalších trestných činov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súdny proces proti Markovičovi a ďalším trom obvineným - Nikolovi Čurčičovi, Brankovi Crnému a Milanovi Radonjičovi, ktorí tiež zastávali vysoké posty v Miloševičovej štátnej bezpečnosti - je prvým procesom proti popredným Miloševičovým spolupracovníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci štyria muži sú obvinení z toho, že pri likvidácii informácií po Miloševičovom páde minulý rok v októbri dovolili nepovolaným osobám nahliadnuť do tajných dokumentov a počítačových údajov. Taktiež údajne odstránili tajné údaje, čo sa v Juhoslávii považuje za porušenie zákona o štátnom tajomstve.

Právnik obhajoby Dušan Mašič proti obžalobe argumentoval tým, že "v jej texte niet žiadnych podrobností, ktoré by naznačovali, aké tajomstvá boli prezradené, komu a kedy, ani akú škodu to spôsobilo štátu."

Belehradský okresný prokurátor Šiniša Šimič oznámil, že ako hlavný dôkaz predloží "dve počítačové diskety rôznych druhov", ktoré údajne skopíroval Markovič a jeho úradníci, aby odstránili údaje z policajnej databázy. Šimič však odmietol poskytnúť podrobnejšie informácie o ich obsahu.

SkryťVypnúť reklamu

Po takmer dvojhodinovej vášnivej debate medzi obhajobou a žalobou porota sudcov rozhodla viesť pojednávanie za zatvorenými dverami - "kvôli vysokej miere rizika prezradenia štátnych tajomstiev verejnosti."

Mašič vyjadril pochybnosti, že súdny proces má politické pozadie, a vyhlásil, že "premiér (Zoran) Djindjič a minister spravodlivosti (Vladan) Batič dospeli k verdiktu" ešte predtým, než sa proces vôbec začal.

Markovič je jedným z niekoľkých popredných Miloševičových spolupracovníkov, ktorých sa od októbrového zvrhnutia exprezidenta podarilo zatknúť. Miloševiča polícia zatkla 1. apríla pre podozrenie zo zneužívania moci verejného činiteľa a korupcie a dodnes je vo vyšetrovacej väzbe v belehradskej väznici.

SkryťVypnúť reklamu

Svedecké výpovede obžalovaných by mohli priamo spojiť Miloševiča s rôznymi ďalšími trestnými činmi, hoci Markovičov právnik sa nedávno vyjadril, že jeho klient to odmieta urobiť - a to aj napriek tomu, že nové vedenie mu za spoluprácu ponúka zhovievavosť a zmiernenie trestu. Markovič má byť neskôr postavený pred súd aj pre podozrenie z angažovanosti na politických vraždách.

Pád Miloševičovho režimu viedol k sérii odhalení masívneho zneužitia moci a mnohých trestných činov, ktorých sa počas jeho prezidentovania dopustili bývalí lídri a jeho spolupracovníci.

V marci sa našlo vyše 600 kilogramov vysokokvalitného heroínu v trezore jednej belehradskej banky, ktorý si prenajalo oddelenie Markovičovej štátnej bezpečnosti. Nezávislé médiá vyjadrili podozrenie, že polícia predávala od pašerákov získaný heroín drogovým dílerom, aby získala nelegálne prostriedky na tajné operácie.

SkryťVypnúť reklamu

Po tom, ako haagsky tribunál pre bývalú Juhosláviu obžaloval Miloševiča z vojnových zločinov v Kosove, srbská polícia rozšírila svoje vyšetrovanie o podozrenie, že exprezident nariadil systematické ničenie všetkých dôkazov súvisiacich s prípadom, vrátane potopenie kamióna s 86 telami etnických Albáncov do Dunaja v roku 1999.

Ako potvrdil minister vnútra Dušan Mihajlovič, polícia nedávno začala s exhumáciou tiel z masového hrobu neďaleko Belehradu, kam týchto Albáncov neskôr pochovali.

Podľa informácií nezávislého belehradského rádia B92 polícia potvrdila, že mŕtvoly žien, detí, starých ľudí a niekoľkých mužov boli oblečené do uniforiem povstaleckej bývalej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) a niesli na sebe stopy mučenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 071
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 591
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 150
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 439
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 648
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 608
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 271
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu