PEKING. Peking kritizoval správu amerického ministerstva spravodlivosti o rastúcej vojenskej sile Číny. Oficiálna čínska tlačová agentúra Sinchua ju označila za "rozprávku".
Výročná správa Pentagónu o vojenskej sile Číny konštatuje, že krajina je na dobrej ceste vytvoriť modernú armádu do roku 2020, pričom takýto vývoj by mohol narušiť stabilitu ázijsko-tichomorského regiónu.
"Toto tvrdenie je obyčajnou rozprávkou o čínskej armáde, založenou na bujných domnienkach a nelogickej argumentácii," uviedla agentúra Sinchua.
USA znepokojil technologický pokrok
"Pri svojom rastúcom ekonomickom vplyve a rozsiahlych obchodných a strategických záujmoch po celom svete má Čína, ktorá sa drží obrannej vojenskej politiky, absolútne právo budovať schopnú armádu."
Modernizácia výzbroje čínskej armády za posledné desaťročie prekročila mnohé predošlé predpovede USA.
Jej technologický pokrok, program vývoja protilietadlových lodí, predpokladané počítačové útoky či protisatelitné rakety znepokojili susedov i Washington.
Čína však vníma modernizáciu svojich ozbrojených síl ako zákonité rozšírenie svojho rastúceho hospodárskeho postavenia a dôrazne obhajuje vojenské výdavky ako obranné.
Sinchua označila závery Pentagónu za "mnoho kriku pre nič" s tým, že pre Číňanov je záhadou, prečo Spojené štáty kritizujú Čínu, keď ich vlastné vojenské výdavky predstavovali vlani 40 percent celosvetového objemu.
Čína dala na obranu viac peňazí
Čína oznámila, že na tento rok stanovila rozpočet na obranu na 601,1 miliardy jüanov (65,19 mld. eur), čo je medziročný nárast o 12,7 percenta.
Mnoho expertov sa však domnieva, že jej skutočné výdavky na armádu, ktorá má 2,3 milióna príslušníkov, sú oveľa vyššie.
Pre porovnanie, Pentagón dostal pre rozpočtový rok 2012 rekordný základný rozpočet vo výške 553 miliárd dolárov (383,15 mld. eur), o 22 miliárd dolárov (15,24 mld. eur) viac ako v roku 2010.
Zdroj: Reuters