AKTUALIZOVANÉ 16:02

Kaddáfího údajne takmer chytili, môže sa snažiť predať líbyjské zlato

Jednotky líbyjských povstalcov mali v stredu blízko k chyteniu Muammara Kaddáfího, keď zasahovali v súkromnom dome v Tripolise.

(Zdroj: TASR/AP)

Miesto Kaddáfího pobytu stále nie je známe. Cez rozhlas vyhlásil, že zvíťazí v boji proti NATO alebo zomrie mučeníckou smrťou.

TRIPOLIS. Jednotky líbyjských povstalcov mali v stredu blízko k chyteniu Muammara Kaddáfího, keď zasahovali v súkromnom dome v Tripolise, v ktorom sa údajne nachádzal. Informoval o tom dnes francúzsky časopis Paris Match.

Kaddáfí zo skromného útočiska v centre Tripolisu odišiel, kým tam na základe tipu od dôveryhodného zdroja večer dorazili povstaleckí agenti. Našli však dôkazy o tom, že v dome strávil najmenej jednu noc, uviedol týždenník na svojej webovej stránke.

Správa dodáva, že podľa zdroja z jednotky, ktorá pôsobí ako koordinátor medzi spravodajskými službami arabských štátov a líbyjskými povstalcami, sa tieto tajné služby domnievajú, že Kaddáfí sa stále nachádza niekde v líbyjskej metropole.

NATO pomáha povstalcom v pátraní po Kaddáfím

Britský minister obrany Liam Fox dnes potvrdil, že NATO podporuje spravodajstvom a prieskumom pátranie po Kaddáfím a jeho synovi. Mnohí analytici sa domnievajú, že Francúzsko, Británia a arabskí spojenci, najmä Katar, môžu mať v Tripolise špeciálne jednotky spolupracujúce s povstaleckými silami.

Bývalý šéf líbyjskej centrálnej banky predtým uviedol, že Kaddáfí disponoval zásobami zlata za miliardy dolárov. Mohol by ich použiť na to, aby zaplatil za svoju ochranu a aby rozosieval chaos medzi kmeňmi v severoafrickej krajine, povedal Farhát bin Kadára pre dnešné vydanie milánskeho denníka Corriere della Sera.

V Tripolise sa podľa jeho slov nachádzali rezervy zlata v hodnote desať miliárd dolárov (takmer sedem miliárd eur) a Kaddáfí si mohol časť z nich vziať pri úteku. Bin Kadára uviedol, že Kaddáfí mohol utiecť z Tripolisu buď južne do mesta Sabhá, kde má logistickú základňu, ale je na ceste k alžírskej hranici.

"Predtým sa však zúfalo pokúšal predať zlato," dodal bankár, ktorý odišiel do zahraničia po začiatku občianskeho konfliktu. Líbya podľa neho nepotrebuje dary, pretože je bohatou krajinou, do uvoľnenia zablokovaného majetku však bude potrebovať pôžičky na opätovné naštartovanie bankového systému, vyplatenie miezd či obnovenie dovozu, od ktorého závisí.

Povstalci potrebujú peniaze

Šéf vlády líbyjských povstalcov Mahmúd Džibríl dnes varoval pred nebezpečnou destabilizáciou jeho krajiny, ak nedostane od Západu naliehavo potrebnú finančnú pomoc na obnovu služieb a vyplatenie miezd štátnym zamestnancom.

"Naše priority nemôže vláda zrealizovať bez toho, aby mala okamžite potrebné peniaze," vyhlásil Džibríl po stretnutí s talianskym premiérom Silviom Berlusconim v Miláne.

Berlusconi oznámil, že Taliansko začalo uvoľňovať prvých 350 miliónov eur z líbyjského majetku zmrazeného v talianskych bankách. Okrem toho by talianska ropná a plynárenská spoločnosť Eni mala v pondelok podpísať dohodu o bezplatnej dodávke "veľkého" množstva pohonných hmôt, ktoré by pokryli bezprostredné potreby Líbyjčanov.

libya2.jpg

Povstalecký bojovník vo vyrabovanej Kaddáfího vile. FOTO: SITA

Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu medzitým vyhlásil, že OSN by mala podniknúť urgentné kroky na uvoľnenie zmrazených líbyjských financií. V úvodnom vystúpení zasadnutia tzv. kontaktnej skupiny pre Líbyu v Istanbule tiež povedal, že NATO musí pokračovať v operáciách v krajine do nastolenia bezpečnosti.

Snahy uvoľniť zmrazené financie dosiaľ v Bezpečnostnej rade OSN blokovala Juhoafrická republika. Jej vláda dnes oznámila, že je ochotná súhlasiť, avšak za podmienky, že peniaze budú použité na humanitárnu pomoc, nie prevedené povstalcom. "OSN zatiaľ neuznala povstalcov, takže ako môže dať OSN peniaze štruktúre, ktorú neuznáva? Kto bude zodpovedný?" povedal hovorca juhoafrickej vlády.

Pri letisku v Tripolise vypukli ťažké boje

V blízkosti medzinárodného letiska v líbyjskom hlavnom meste Tripolis vypukli v noci nadnes ťažké boje, pričom došlo aj k nasadeniu rakiet typu Grad, informovali povstalecké zdroje.

Americká spravodajská sieť CNN uviedla, že na letisku v Tripolise bolo zasiahnuté aj jedno lietadlo, ktoré vzápätí začalo horieť.

Lídri líbyjských povstalcov v stredu uviedli, že ponúkajú amnestiu komukoľvek z okolia vodcu Muammara Kaddáfího, ak ho zabije alebo zajme. Vzbúrenci tiež uviedli, že už ovládajú 95 percent územia krajiny.

V príhovore prostredníctvom miestnej rozhlasovej stanice Kaddáfí v stredu vyhlásil, že zvíťazí v boji proti NATO alebo zomrie mučeníckou smrťou.

Bojuje sa aj pri hoteli Corinthia

V okolí jedného z hotelov v centre hlavného mesta Líbye sa dnes odohrali prudké boje medzi povstalcami a prívržencami vodcu Muammara Kaddáfího. Povstalci sa snažia eliminovať Kaddáfího ostreľovačov, ktorí operujú zo striech budov.

Niektorí povstaleckí bojovníci pred hotelom Corinthia použili proti ostreľovačom protilietadlové zbrane a granáty na raketový pohon. Ďalší bojujú zo striech na okolitých budovách, uviedol novinár agentúry Reuters, ktorý sa práve nachádzal v hoteli.

Hotel Corinthia sa nachádza asi 1,5 kilometra od Zeleného námestia v Tripolise, kda sa konávali prokaddáfiovské demonštrácie.

Humanitárna loď má odviezť cudzincov z Tripolisu ešte dnes

Loď Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM), ktorá má odviezť cudzincov z Líbye, dostala povolenie zakotviť v tripoliskom prístave. Vo štvrtok o tom informovala hovorkyňa IOM Jemini Pandyová, ktorá vyjadrila nádej, že evakuácia zahraničných občanov z Tripolisu sa začne ešte dnes. Loď čakala z bezpečnostných dôvodov dva dni na mori.

Dostať loď do prístavu je podľa Pandyovej len prvou časťou evakuácie, tou druhou je bezpečný príchod cudzincov a ich nalodenie. Cesta do prístavu totiž zahŕňa prejazd mestom, ktoré bolo v posledných dňoch bojovou zónou. IOM preto nemohla zaručiť bezpečnosť evakuovaných. Loď má kapacitu 300 osôb. Evakuácia sa tentokrát týka Filipínčanov a Egypťanov, ktorých buď privezú z ich veľvyslanectiev, alebo vozidlami IOM. Veľvyslanectvo Filipín je asi 15 kilometrov od prístavu, dodala Pandyová.

Po vypuknutí bojov o Tripolis požiadalo o evakuáciu vyše 5000 ľudí. Povstalecká Dočasná národná rada však nedala lodi z bezpečnostných dôvodov povolenie zakotviť v prístave. Druhá loď s kapacitou 1000 pasažierov pripláva do Tripolisu v piatok. Prípadné zlepšenie bezpečnostnej situácie by mohlo podľa Pandyovej viesť k zníženiu počtu ľudí žiadajúcich o evakuáciu.

Za posledných šesť mesiacov IOM evakuovala z Líbye asi 10 000 cudzincov, ktorých dopravili na egyptské hranice a pomohli im vrátiť sa do vlasti.

Liga arabských štátov uznala povstaleckú vládu

Liga arabských štátov (LAŠ) vo štvrtok jednomyseľne uznala líbyjskú povstaleckú Dočasnú národnú radu za legitímneho predstaviteľa Líbye a rozhodla, že nová vláda prevezme stále členstvo v LAŠ, ktoré predtým patrilo režimu Muammara Kaddáfího. Novinárom v Káhire to vo štvrtok povedal generálny tajomník ligy Nabíl al-Arabí.

”Zhodli sme sa, že je načase, aby Líbya dostala späť svoje legitímne miesto v arabskej lige. Dočasná rada bude legitímnym predstaviteľom líbyjského štátu,” povedal. Zástupca povstaleckej vlády Abd al-Muním al-Húní povedal, že Líbya oficiálne obnoví svoje členstvo v LAŠ v sobotu.

Liga arabských štátov pozastavila 22. februára Líbyi členstvo v organizácii na protest proti násiliu, používanému voči demonštrantom a odporcom Kaddáfího. Po začiatku leteckej operácie pod vedením NATO sa pozície LAŠ a jej jednotlivých členských štátov rozdelili. Tri členské štáty LAŠ sa priamo zapojili do operácie proti Líbyi, viaceré však proti náletom ostro protestovali.

Kaddáfího bratranec nechce krviprelievanie

Bratranec Muammara Kaddáfího, Ahmad Kaddáf ad-Dám, vyzval Líbyjčanov, aby poslúchli výzvy povstaleckého vedenia na zjednotenie národa, rešpektovanie zákonov a zamedzenie krviprelievaniu.

Jeho výzva, ktorú predniesol v rozhovore pre arabskú spravodajskú televíziu al-Arabíja, by mohla urýchliť zjednotenie líbyjských kmeňov po tom, ako povstalci obsadili hlavné mesto Tripolis i Kaddáfího opevnený komplex Báb al-Azízíja.

Abdal Džalíl, predseda prechodnej národnej rady, vyzval svojich bojovníkov, aby rešpektovali zákon a nepomstili sa členom Kaddáfího vlády.

Kaddáf ad-Dám sa veľmi podobá na líbyjského vodcu a pôsobil ako prostredník medzi Káhirou a líbyjskou vládou. Po vypuknutí povstania vo februári povedal, že sa svojej funkcie vzdal a stal sa neutrálnym pozorovateľom.

"Protestoval som ako prvý a odstúpil som," povedal. "Požiadavky povstalcov boli zákonné. Opustil som Líbyu a prišiel do Egypta, preto sa nepostavím na žiadnu stranu."

Kaddáfího sily obliehajú mesto Zuvára

Ozbrojené sily slúžiace líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu obliehajú mesto Zuvára ležiace západne od Tripolisu, ktoré pred niekoľkými dňami ovládli povstalci.

Informovali o tom tamojší povstaleckí velitelia, ktorých bojovníci obkľúčenie nedokážu prelomiť.

Podľa jedného z plukovníkov povstalci v Zuváre požiadali o posily z blízkeho Zintánu a iných miest pod kontrolu Kaddáfího protivníkov.

Hovorca povstaleckých síl v Zintáne však takúto možnosť vylúčil, keďže všetkých dostupných bojovníkov museli vyslať do Tripolisu.

Podľa oblastného koordinátora vojenských operácií sa povstalci zmocnili centra Zuváry už v nedeľu, odkedy mesto ostreľujú Kaddáfího vojaci rozmiestnení v celom okolí.

Pobrežné mesto Zuvára sa nachádza približne sto kilometrov západne od Tripolisu a leží na ceste vedúcej z hlavného mesta k tuniskej hranici.

K povstalcom prešli ďalší líbyjskí predstavitelia

Druhý muž líbyjských tajných služieb a minister zdravotníctva režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího deklarovali počas rozhovorov pre televíziu al-Arabíja svoju lojalitu líbyjským povstalcom.

Námestník šéfa líbyjských tajných služieb generál Chalífa Muhammad Alí a šéf rezortu zdravotníctva Muhammad Hidžází tak patria do rastúceho počtu líbyjských predstaviteľov, ktorí zbehli na druhú stranu po tom, čo vzbúrenci prevzali vedenie v boji za koniec 42-ročnej Kaddáfího vlády.

"Vstúpil som do služieb národa a vyzývam generálov a vojakov, ktorí sú synmi Líbye, aby sa pridali k revolúcii zo 17. februára," povedal generál Alí pre al-Arabíju, ktorá informovala, že sa vzdal svojho postu.

Minister zdravotníctva Hidžází povedal, že plánuje opustiť Kaddáfího rezort zdravotníctva už dva mesiace. "Necítil som sa však v bezpečí," povedal a dodal, že veci sa zmenili vstupom povstalcov do Tripolisu.

Hidžází však varoval, že napriek tomu situácia nie je jednoduchá. "(Kaddáfího) režim má svoje taktiky a triky, a môže urobiť čokoľvek. Varujem povstalcov, aby boli opatrní," povedal bez uvedenia podrobností.

Štyria unesení talianski novinári sa dostali na slobodu

Štvorica talianskych novinárov, ktorých uniesli v stredu v Líbyi, sa dnes dostala na slobodu. Potvrdilo to talianske ministerstvo zahraničných vecí.

Troch talianskych mužov a jednu ženu zajali ozbrojení muži, ktorí zabili ich šoféra a následne ich väznili v byte v Tripolise. Dvaja novinári pracujú pre denník Corriere della Sera, jeden je z novín La Stampa a ďalší z denníka Avvenire.

Na slobodu sa dostali po tom, ako do bytu, kde ich držali, prenikli dvaja Líbyjčania, uviedol denník Corriere na svojej webovej stránke. "Som v poriadku, myslím na rodinu a ľudí blízkych šoférovi, ktorí prišiel o život, keď nám novinárom pomáhal robiť našu prácu," uviedol Claudio Monici z novín Avvenire v rozhovore odvysielanom televíziou Sky Italia.

Únoscovia podľa neho najprv líbyjského vodiča zbili a následne ho pred očami žurnalistov zastrelili. "Videl som, ako prosil o život," povedal so slzami Monici.

Muži, ktorí obkľúčili auto s novinármi, pôsobili nahnevane a nervózne. Talianov podľa Moniciho obvinili, že sú súčasťou ťaženia NATO s cieľom bombardovať a zabíjať Líbyjčanov.

Američan ušiel z väzenia v Tripolise

Matka Američana, ktorý bol od marca nezvestný v Líbyi, oznámila, že s ním telefonicky hovorila. Povedal jej, že ušiel z väzenia v Tripolise. Oznámila to agentúra AP.

Sharon VanDykeová povedala, že jej 32-ročný syn jej telefonoval v stredu popoludní, aby jej povedal o svojom úteku.

Muž informoval matku, že ho zadržiavali na samotke v tripoliskej väznici Abú Salím, ale spoluväzni mu pomohli ujsť.

VanDyke odcestoval do Líbye v zime, aby písal o povstaní proti Muammarovi Kaddáfímu, ale potom sa stratil. Líbyjskí predstavitelia najskôr popierali jeho uväznenie, ale koncom júla pri rokovaní s maďarskými predstaviteľmi priznali, že je vo väzbe.

Američania sa pokúšajú získať potvrdenie, že ho zadržiavali Líbyjčania.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 175
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 8 530
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 7 504
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 550
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 928
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 867
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 781
 8. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 606
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 593
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 414

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín svetovej cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

SVET

Orbán sa modlí za Merkelovej víťazstvo v nemeckých voľbách

Maďarský premiér sa obáva o eurofondy, ak by voľby vyhralo SPD.

Neprehliadnite tiež

Svet

Trump nemá morálne právo súdiť nás, vyhlásil kubánsky minister

Bruno Rodríguez Parilla kritizoval Trumpa aj za ustupovanie od reforiem Baracka Obamu.

Svet

V Nemecku vyvrcholila predvolebná kampaň najsilnejších strán

Angela Merkelová a Horst Seehofer zabudli na spory, Martin Schulz kritizoval kancelárku.

Svet

V Portoriku zlyháva po hurikáne Maria priehrada Guajataca, ľudí evakuujú

Priehrada Guajataca na severozápade karibskej krajiny prestáva fungovať.

Svet

Prišla o korunku krásy. Miss Turecko zbavili titulu pre tvít o prevrate

Itira Esenová popiera, že by išlo o jej vyjadrenie.