TRIPOLIS, TEL AVIV. Veľkou líbyjskou záhadou je nielen to, kde je Muammar Kaddáfí, ale aj to, aká bude budúcnosť tejto krajiny. Scenárov je viac, ale prakticky všetky rátajú s jedným rizikom.
Existujú obavy, že Líbya sa premení na Irak po páde Saddáma Husajna. A ľudia, čo si pamätajú eufóriu po odchode irackého diktátora, hovoria, že nálada v Tripolise týchto dní ju silne pripomína.
Poučenie z Iraku
Tí, čo pracovali na plukovníkovom páde, tvrdia, že robia všetko pre to, aby sa iracký scenár nezopakoval.
Napríklad chcú osloviť bývalých funkcionárov jeho režimu, ktorí sa až tak neblamovali.
To sa v Iraku nestalo, a vznikla tak skupina frustrovaných ľudí, čo využili všetky svoje skúsenosti a známosti na to, aby novým vládcom komplikovali život.
„Nemôžete zavrhnúť každého, kto bol zapletený s režimom, lebo za 42 rokov bol zapletený takmer každý,“ povedala týždenníku Time líbyjská akademička Molly Tarhuniová, ktorá je poradkyňou rebelov už od jari.
Líbya podobne ako Irak desaťročia poznala len jedného lídra, krajinu ovládali jemu blízke kmene a rodiny. Tak ako za Saddáma tón udávali menšinoví sunniti a členovia štátostrany Baas.
Existujú obavy, že sa stanú terčom pomsty a zabíjania, ako to bolo v Iraku, keď namiesto slabej vlády zobrali do rúk spravodlivosť šiitské milície.
Americká administratíva sa podľa denníka Los Angeles Times postarala o to, aby sa zbrane a muničné sklady nedostali do rúk militantov či teroristov, ale v Líbyi je veľmi neprehľadná situácia, aby svet veril tomu, že sa to aj dokonale podarilo.
Nejednoznační rebeli
Líbyjským problémom je aj to, že nikto presne nevie, kto sú rebeli, čo sa čoskoro presťahujú z Benghází do Tripolisu.
Teraz majú podporu, ale tú mali aj postsaddámovskí lídri v Iraku. Z mnohých z nich boli ich mecenáši sklamaní. Ukázali sa ako nekompetentní, klamári či zlodeji.
Líbyi niekedy dokonca ešte viac ako postsaddámovskému Iraku chýbajú štandardné inštitúcie, minimálna národná identita (Líbya funguje skôr na systéme kmeňov, žijú tu Arabi aj Berberi), a tak bude výstavba novej krajiny veľmi komplikovaná.
Ostane tam riziko rozpadu, občianskej vojny, vybavovania si účtov, sporov o prerozdelenie nerastného bohatstva.
Čím bude nová vláda slabšia, čím menej bude schopná dať občanom aspoň minimálny pocit bezpečnosti a čím menej pomoci dostane, tým viac jej hrozí iracký scenár. A to napriek tomu, že sa mu všetci chcú vyhnúť.
Kaddáfí sa môže skrývať na farme aj v hoteli
Za hlavu diktátora núkajú povstalci odmenu. Zatiaľ sa nevie, kde je, hovorí sa, že možno už opustil metropolu.
TRIPOLIS, BRATISLAVA. Muammar Kaddáfí desaťročia prenasledoval svojich odporcov, teraz je na úteku on sám. Povstalci zaň ponúkajú v prepočte 900-tisíc eur. Ten, kto ho prezradí, môže počítať s amnestiou.
Prechádzka inkognito
Povstalci už dobyli Kaddáfího sídlo Báb Azízija, no diktátor v ňom nebol. Kaddáfího syn v utorok povedal, že otca má stále v Tripolise.
Potvrdil to aj samotný diktátor, ktorý v stredajšej krátkej audionahrávke tvrdil, že sa prechádzal ulicami mesta a nezdalo sa mu, že ho kontrolujú povstalci. Ľudí vyzval, aby išli bojovať.
„Všetci Líbyjčania musia prísť do Tripolisu. Mladí muži, kmeňoví vodcovia a ženy musia mesto prečesať a vyčistiť od zradcov,“ povedal.
Možné je aj to, že Kaddáfí Tripolis už opustil. Spojenci udržiavajú bezletovú zónu, takže vzduchom asi nie, povstalci zas kontrolujú cesty.
Farmár Muammar?
Tripolis tak mohol opustiť po mori, keďže jeden z tunelov z Báb Azízija vraj vedie do prístavu. Alebo mohol z mesta odísť už dávnejšie.
Podľa Mahmúda Nacuu z líbyjskej ambasády v Londýne stredajšia nahrávka naznačila, kde by mohol byť. V pozadí počuť sliepky a v jednej chvíli stíhačku.
Nacua podľa Daily Telegraph tvrdí, že Kaddáfí by mohol byť na farme na okraji Tripolisu, kam v minulosti chodieval.
Ďalšou možnosťou sú mestá, ktoré stále kontrolujú Kaddáfího prívrženci. Teraz by sa z Tripolisu už zrejme nedostal, no mohol tam ujsť dávnejšie.
Cez púšť za hranice
Ako najreálnejšie možnosti úniku sa spomína Kaddáfiho rodisko Syrta alebo Sabha na juhu krajiny, odkiaľ pochádzajú jeho predkovia. Odtiaľ by sa cez Saharu mohol dostať do Čadu alebo do Nigeru.
Objavili sa aj úvahy, že Kaddáfí sa skrýva pod hotelom Rixos, kde sú ubytovaní zahraniční novinári. Tí možno preto nemohli opustiť budovu, aby slúžili ako ľudský štít.
Matúš Krčmárik
Kde urobil plukovník chybu?
Dlhoročný arabský diktátor neodhadol silu arabskej jari a podcenil Bezpečnostnú radu OSN.
1. Arabská jar a odpoveď násilím
Keď padol režim v Tunisku, a nakoniec sa vzdal aj jeho egytský kolega Mubarak, stavil Kaddáfí na silu, a to sa mu nevyplatilo. Februárový masaker v Benghází, druhom najväčšom meste v Líbyi, ešte viac nahneval ľudí a vypukla revolta, ktorú už nemohol zastaviť.
2. Podcenil OSN
Diktátori sa dlho spoliehali na to, že Čína a Rusko vždy zablokovali akúkoľvek silnú rezolúciu zo Západu. Nestalo sa tak 21. marca a Francúzi presadili bezletovú zónu nad Líbyou a dokonca podporu náletom NATO, bez ktorých by rebeli nemali proti Kaddáfího jednotkám šancu.
3. Prezradil plány
Je to ťažké, ale niekedy je podľa magazínu Foreign Policy lepšie mlčať. Keď Kaddáfí v marcovom prejave sľúbil, že zlikviduje rebelov v Benghází ako potkany, to len motivovalo Spojené štáty k podpore ofenzívy, s ktorou zatiaľ váhali. Líbyjský režim tak stratil poslednú možnosť zabrániť intervencii zo strany Západu.
Mirek Tóda