V Lodži, kde sa Noah Flug (1. 1. 1925 - 11. 8. 2011) narodil, to išlo rýchlo. Hneď v tridsiatom deviatom, ako Nemci obsadili Poľsko, sa mladý Noach s celou rodinou dostal do lodžského geta. V auguste 1944 nasledovali deportácie do koncentračných táborov Auschwitz (Osvienčim), Gross-Rosen a Mauthausen. Americkí vojaci ho spolu s ďalšími, čo ešte ako-tak vládali, oslobodili 6. mája 1945 v rakúskom tábore Ebensee.
Dvadsaťročný mládenec vážil 32 kíl. Spomína, že za šesť týždňov pribral 25 kíl - boli to dni, keď neustále jedol. Rozhodoval sa rýchlo - v Lodži zmaturoval, prihlásil sa na Vysokú školu ekonomickú a prestúpil do Varšavy. Nezabudol ani na svoju priateľku Dorotu, ktorá tiež prežila Osvienčim, a zosobášili sa. Mladí ľudia s rovnakým osudom, vyvraždili im celé rodiny. Noach prišiel takmer o sto príbuzných. Mali spolu dve dcéry a štyri vnúčatá.
Práca pre spoločnosť
V roku 1958 sa vysťahovali do Jeruzalema, Noach pracoval na ministerstve financií a neskôr, až do svojho dôchodku, ako diplomat štátu Izrael aj v Zürichu a v Bonne. Svoje ďalšie aktivity celkom zasvätil záujmom a potrebám tých, ktorí prežili holokaust. Medzinárodný osvienčimský výbor (Internationales Auschwitz Komitee - IAK), ktorý vznikol v roku 1952 (členom výboru je aj Slovensko), na svojom zasadnutí v roku 2002 v Osvienčime rozhodol o založení koordinačného centra v Berlíne a za výkonného prezidenta organizácie zvolili Noacha Fluga. Nemecké ministerstvo vnútra podpísalo dohodu o finančnej podpore a centrum v Berlíne spolu s ministrom vnútra Ottom Schilym slávnostne otvorili 1. októbra 2003.
O rok prijal predstaviteľov IAK generálny tajomník OSN pri príležitosti otvorenia výstavy o holokauste. Flug bol predsedom alebo členom riadiacich orgánov viacerých organizácií, ktoré uchovávali pamiatku obetí holokaustu a pomáhali tým, ktorí prežili. Spomeňme aspoň Jad Vašem. Za svoju angažovanosť, za „porozumenie medzi Židmi a Nežidmi, ako aj medzi Izraelom a Nemeckom" odovzdal nemecký spolkový prezident Horst Köhler v roku 2006 Flugovi Spolkový kríž za zásluhy.
Flug nerokoval iba s Nemeckom o odškodnení a starostlivosti o tých, ktorí prežili, ale aj s izraelskou vládou. Najmä prisťahovalci z východnej Európy zostávali bez podpory. Nemecko žiadal, aby peniaze posielali na osobné účty tých, ktorí to najviac potrebovali a nie do izraelskej štátnej kasy.
Ochranca pamiatky
Keď iránsky prezident Ahmadínedžád spochybnil holokaust a vyhlasoval, že to je iba mýtus, napísal mu Noach Flug 12. 9. 2006 otvorený list, v ktorom prezidenta pozýval na návštevu Osvienčimu, aby sa na vlastné oči presvedčil o existencii holokaustu. Napísal: „Vzhľadom na Vaše vyhlásenia som dospel k jednoznačnému záveru, že Vám v tejto otázke chýbajú potrebné vedomosti a že Vaše vyhlásenia sú skôr dôsledkom nedostatku vedomostí než zlého úmyslu. Azda je už načase, aby ste si svoje vedomosti v tejto otázke zlepšili."
Zároveň požiadal Ahmadínedžáda, aby mu umožnil zúčastniť sa na konferencii o holokauste, ktorú prezident usporiadal v decembri 2006 v Teheráne. Chcel s delegáciou tých, čo prežili, využiť príležitosť a prispieť k vecnej diskusii. List aj žiadosť zostali bez odpovede. Starosta Jeruzalemu odovzdal Flugovi v máji 2010 čestné občianstvo mesta Jeruzalem.
FOTO - www.ajc.com