LONDÝN. Škótske úrady zintenzívnili úsilie o sledovanie Abdala Bássata al-Migrahího, ktorého odsúdili za bombový útok na palube amerického dopravného lietadla Boing-747 spoločnosti PanAm.
Lietadlo sa zrútilo pri škótskom meste Lockerbie. Atentát si v roku 1988 vyžiadal 270 obetí.
Atentátnik bol po prepustení pod dohľadom škótskych úradov prostredníctvom telefónu a webovej kamery.
Úrady chcú mať s Migrahím stále bezprostredný kontakt, preto sa chcú ubezpečiť, že sa nič nezmení ani po udalostiach, ktoré v týchto dňoch otriasajú Líbyou.
"Až doteraz nebol dôvod na znepokojenie z porušenia podmienok prepustenia," povedal hovorca East Renfrewshire Council.
Migrahího prepustili pred dvoma rokmi zo škótskeho väzenia po ôsmich rokoch pre zdravotné dôvody. Lekári mu diagnostikovali rakovinu prostaty v konečnom štádiu. Atentátnik si želal prežiť posledné dni života doma v Líbyi.
Po návrate domov ho na letisku privítal Sajf Kaddáfí, jeden zo synov líbyjského vodcu Muammara Kaddáffího.
Prepustenie bombového útočníka vyvolalo vtedy spor medzi Britániou a USA. Príbuzní obetí obviňovali vtedajšiu labouristickú britskú vládu z tajnej dohody o prepustení Migrahího.
Vládnuca Konzervatívna strana premiéra Davida Camerona vtedajšie rozhodnutie o prepustení útočníka na slobodu ostro kritizuje.
Migrahí bol odsúdený za najšokujúcejší teroristický čin a Cameron je presvedčený, že rozhodnutie o oslobodení atentátnika bolo chybné, uviedla podľa agentúry DPA Cameronova hovorkyňa.