Francúzsky denník Le Monde exšéfa MMF prirovnáva ku Clintonovi. Bol neopatrný.
NEW YORK, BRATISLAVA. Mocného muža, ktorého súkromie náhle začali rozoberať médiá po celom svete, čaká ťažký návrat do normálneho života.
Od obvinení zo znásilnenia ho síce dnes oslobodili, musel sa však vzdať postu šéfa Medzinárodného menového fondu aj nádejnej kandidatúry na francúzskeho prezidenta.
A verejnosť si Dominiqua Straussa-Kahna navždy zapamätá ako toho, čo sa pri stretnutí so ženou nevie ovládať.
Koniec hroznej skúšky Na dnešné rozhodnutie súdu v New Yorku stiahnuť obvinenia z pokusu o znásilnenie hotelovej chyžnej čakal vyše troch mesiacov. Za ten čas sa povesť zvodcu obrátila proti nemu, keď sa prihlásili ďalšie ženy, ktoré údajne zažili jeho agresívne obťažovanie.
Hoci obvinenia v New Yorku stiahli, neznamená to, že je nevinný. Zrejme nikdy sa verejnosť nedozvie, čo sa v hotelovom apartmáne naozaj stalo.
Pre médiá sa Strauss-Kahn (62) vyjadroval minimálne. Včera povedal, že obvinenie bolo preňho "nočnou morou" a teší sa na návrat do Francúzska a normálny život.
"Je to koniec hroznej a nespravodlivej skúšky," povedal po tom, čo poďakoval tým, čo za ním stáli. Viac vraj povie, keď sa vráti do Francúzska. Predtým však vraj potrebuje ešte vybaviť nejaké záležitosti.
Pas nedostal hneď. Odvolací súd má čoskoro rozhodnúť o odvolaní advokáta chyžnej, ktorý žiadal pre prípad špeciálneho prokurátora.
Otázky na sex na tlačovke PREČO SÚD PADOL Prokurátor skonštatoval, že StraussKahn a chyžná mali „rýchly sexuálny styk“, no nevedel určiť, či bol násilný. Údajná obeť viackrát klamala vyšetrovateľom. Klamala aj vo svojej azylovej žiadosti a v daňových priznaniach. V jej prospech hovorila lekárska správa, ktorá určila znásilnenie, a svedectvá kolegov. Celú 25-stranovú dôvodovú správu prokurátora v angličtine nájdete tu.
Tajomník francúzskych socialistov Harlem Désir vyjadril „obrovskú úľavu“, že ho zbavili obvinení a socialisti vidia preňho miesto v politike. No vo Francúzsku ho neprivítajú všetci s otvorenou náručou.
„Na každej tlačovke sa ho budú pýtať na jeho sexuálne správanie,“ povedal socialista Bernard Poignant pre Wall Street Journal.
Šéfredaktorka francúzskeho denníka Le Monde Sylvie Kaufmannová to zhodnotila jasne:
„Stále je to chlap, ktorý mal napoludnie sex s chyžnou v luxusnom apartmáne predtým, než zašiel na obed so svojou dcérou a plánoval letieť za svojou ženou,“ povedala pre New York Times.
Podľa Le Monde je ako Bill Clinton predovšetkým „obeťou vlastnej neopatrnosti“.
Nech ponúkne spoveď Keď sa v máji objavila fotografia jedného z najmocnejších mužov sveta v putách, Francúzi boli v šoku z poníženia svojho krajana. Len krátko predtým takmer nikto nepochyboval, že za socialistov vyhrá budúcoročné voľby francúzskeho prezidenta.
Konšpiračným teóriám, že išlo o pokus zosadiť šéfa menového fondu, či o pokus francúzskych pravičiarov vyradiť ho z prezidentského zápasu, zo začiatku podľa jedného prieskumu verilo 57 percent Francúzov.
Dnes takmer nik neverí, že sa ešte zapojí do prezidentského súboja. Stojí za ním asi štvrtina Francúzov. Jeho návrat do politiky jedného dňa si želá asi polovica Francúzov.
Magazín Economist na blogu píše, že mu najviac pomôže, ak v kampani k prezidentským voľbám bude „skúseným štátnikom“, ktorý bude radiť v ekonomických otázkach kandidátom socialistov. A ak ponúkne Francúzom spoveď a vysvetlenie.
Dokonalá obeť neexistuje
Kritici procesu sa pýtajú, či musí mať obeť znásilnenia pravdivo vypísané daňové priznanie, aby súdy posúdili násilie.
NEW YORK, BRATISLAVA. Nebol to len súboj o povesť nádejného francúzskeho prezidenta. Súd s Dominiquom Straussom-Kahnom, ktorý bol obvinený z pokusu o znásilnenie a sexuálneho útoku, považovali organizácie pre práva žien za šancu poukázať na mačistickú spoločnosť.
Viacerí komentátori a blogeri písali o súboji bohatého a mocného bieleho muža s chudobnou africkou imigrantkou.
Stiahnutie obvinení prokurátor Cyrus Vance odôvodnil tým, že ak sám nedokázal chyžnej Nafissatou Diallovej uveriť, nemohol o to žiadať súd. Viackrát klamala, hoci verziu útoku nezmenila.
Poslankyňa za Brooklyn Leticia Jamesová považuje za nespravodlivé preto odmietnuť žene proces. „Existuje dokonalá obeť násilia?“ pýtala sa podľa Le Monde. „Musia chudobné imigrantky mať v poriadku daňové priznanie, aby posúdili súdy, či boli znásilnené?“
Podľa šéfky Národnej organizácie žien Sonie Ossoriovej len polovica znásilnených žien to oznámi polícii a iba v šiestich percentách prípadov skončí páchateľ za mrežami.
Diallová ešte môže vyhrať žalobu na občianskom súde v Bronxe. Podľa právnikov tam má väčšie šance.
Ela Rybárová