NATO podniklo za päť mesiacov sedem a pol tisíca náletov. Sýrskej opozícii tak ako líbyjským povstalcom nepomôže.
BRUSEL, BRATISLAVA. Priznávajú to aj rebeli, je to jasné aj v Bruseli. Bez leteckej podpory NATO by sa občianska vojna neskončila víťazstvom povstalcov. Alebo prinajmenšom by nedobyli Tripolis tak skoro.
Sedem a pol tisíca náletov Intervencia Severoatlantickej aliancie v Líbyi na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN sa po takmer piatich mesiacoch pomaly končí.
NATO V AKCII Bosna (1993 – 1995) V roku 1993 začalo NATO v Bosne operáciu na dodržiavanie bezletovej zóny nad krajinou. Nezastavilo to násilie. Vojna sa ukončila až v lete 1995, keď NATO začalo útočiť aj na pozemné ciele. Kosovo (1999) V marci 1999 začalo NATO 11týždňovú vojenskú kampaň, ktorá mala presvedčiť Juhosláviu, aby zastavila násilie v Kosove a pristúpila na ich podmienky. Prezident Slobodan Miloševič nakoniec ustúpil, NATO je v Kosove dodnes. Afganistan (2001 – teraz) NATO sa angažuje v krajine od roku 2001, keď sa podieľalo na invázii. V súčasnosti v rámci misie ISAF bojuje v Afganistane asi 130-tisíc vojakov zo 48 krajín.
Za ten čas podnikli lode a lietadlá štrnástich členských krajín (Slovensko sa nezapojilo) takmer 20-tisíc misií a asi 7500 náletov.
Strieľali na všetko od protilietadlových batérií po Kaddáfího palác. Presný počet civilistov, ktorí pri tom zahynuli, NATO nevie. Obvinenia Kaddáfího režimu väčšinou odmietalo.
Británia či Francúzsko dokonca trénujú a vyzbrojujú rebelov. Podľa kritikov tým NATO prekročilo mandát ochrany civilistov a postavilo sa na jednu stranu.
V Sýrii chýba mandát NATO prišlo s intervenciou do Líbye v čase, keď jej to najmenej vyhovovalo. Vojna v Afganistane je azda v rozhodujúcej fáze, keď presúvajú bezpečnosť do rúk Afgancov. Navyše, mnohé členské krajiny musia škrtať svoje rozpočty na obranu.
Aj z tohto ekonomického dôvodu sa nečaká, že aliancia sa ešte zapojí do niektorej revolúcie v arabských krajinách. Najväčšia výzva je v prípade Sýrie.
Ako povedal v rozhovore pre SME generálny tajomník Anders Fogh Rasmussen, rozdiel je v mandáte. V prípade Sýrie sa žiadna medzinárodná rezolúcia nečrtá.
NATO by malo svoju misiu skončiť hneď, ako bude jasné, že povstalci definitívne vyhrali. Pri povojnovom vývoji by už mala pomáhať Európska únia.