KIRKENES, TROMSO. Z pobrežia veľa neuvidíte. Iba naoko nekonečné modré more, možno kúsky pobrežia. Pri troške fantázie si však dokážete predstaviť ľadovce z Arktídy či Svalbard.
A nielen súčasné, ale aj všetky budúce ropné plošiny, ktoré už teraz rozmiestňujú na svojich mapách inžinieri.
Barentsovo more i Severné more dokážu vedcov stále prekvapovať. Na ich dne objavili rozsiahle ložiská ropy a zemného plynu. Najväčšie za posledných tridsať rokov minulý týždeň. Odborníci hovoria o viac než miliarde barelov vyťažiteľnej ropy.
Bohatstvo na severe
Na mape to vyzerá ako oblasť zastrčená kdesi na konci sveta. No pri prechádzke mestečkom Kirkenes neďaleko nórsko-ruských hraníc musíte uvažovať o budúcnosti regiónu. Zrejme sa pozeráte na jedno z najdôležitejších miest sveta - ak premýšľate ako ropná spoločnosť.
„Táto oblasť bola dlho perifériou Európy,“ hovorí Rune Rafaelsen, riaditeľ Barentsovho sekretariátu. V kanceláriách organizácie, ktorá prakticky riadi celý región na severovýchode krajiny, rozpráva o objavoch neďaleko pobrežia.
Môžu región odkázaný na stavbu či opravu lodí a ťažbu železnej rudy zmeniť. „Bohatstvo je tam obrovské.“
Problémom je poloha. Nórsko je súčasťou schengenského priestoru a neďaleko leží Rusko. Na morskej hranici sa štáty dohodli len minulý mesiac, po štyroch desaťročiach vyjednávania.
„Dôvod, prečo sme sa dohodli s Rusmi, je vlastne ten, že Rusi chcú modernizovať. A na to potrebujú spoluprácu so Západom,“ dodáva Rafaelsen. Oficiálne si úradníci a vojaci vzťahy pochvaľujú. No neoficiálne priznávajú, že Rusko je stále banánová republika a veľkým problém je korupcia.
Potrebuje objavy
Viac na juhu je situácia iná. Najväčším problémom nie je sused, ale skôr neochota veľkých spoločností investovať do drahej ťažby ropy. Navyše Nórske kráľovstvo takúto snahu extrémne zdaňuje – dokopy môžu dane tvoriť takmer osemdesiat percent.
Aj preto krajina, ktorá je siedmym najväčším vývozcom ropy na svete, potrebuje nálezy ako ten zo Severného mora. Domáci síce rozprávajú o úžasnej budúcnosti, no odborníci špekulujú o úpadku.
„Nemyslím si, že tento objav zastaví trend, v rámci ktorého sa čoraz viac veľkých spoločností odvracia od Severného mora,“ povedal pre CNN nemecký expert na ropu Steffen Bukold. Ťažiť ropu v Nórsku je vraj zaujímavé skôr pre menšie spoločnosti.
V Barentsovom mori sa však poriadne ťažiť ani nezačalo. Veľká časť dna v modrých vodách ďaleko za polárnym kruhom je nepreskúmaná. A situáciu komplikujú aj extrémne podmienky, obzvlášť v zime. Tu leží Arktída.
Cestu redaktora financovalo veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva.