MOSKVA. Občania Ruskej federácie oslavujú Deň zástavy. Pred 20 rokmi bielo-modro-červená trikolóra zaviala nad Domom vlády, nazývanom aj Biely dom, v Moskve.
Bielo-modro-červená zástava vystriedala dovtedajšiu červenú s kladivom a kosákom, ktorá bola štátnym symbolom Sovietskeho zväzu.
V celom Rusku pripravili nmnohé podujatia. V Moskve sa azda najzaujímavejšia akcia uskutoční v Ruskom výstavnom centre (Vserossijskij vystavočnyj centr, VVC) ako Tancujúca zástava.
Stovky ľudí oblečených do tričiek vo farbách ruskej zástavy zatancujú a potom zaspievajú štátnu hymnu. Petrohradčania si zas na Isaakijevskom námestí môžu vypočuť piesne obľúbených speváckych hviezd.
Trikolóru navrhol cár Peter I.
Deň zástavy zaviedol do kalendára prvý prezident Ruskej federácie Boris Jeľcin nariadením z 20. augusta 1994.
Bielo-modro-červenú zástavu po prvý raz oficiálne vztýčili 22. augusta 1991 nad Domom vlády v Moskve.
V ten deň účastníci mimoriadneho zasadnutia Najvyššieho sovietu Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republiky (RSFSR) schválili dokument o tom, že oficiálnym symbolom Ruska sa má stať zástava z troch farebných pruhov.
Zdroje však upozorňujú, že história trikolóry siaha až k cárovi Petrovi I. Panovník 20. januára 1705 vydal nariadenie, podľa ktorého sa mala používať na obchodných lodiach bielo-modro-červená zástava a dokonca vraj sám načrtol rozloženie pásov.
Farby ruskej zástavy majú svoj význam: podľa jednej z verzií biela znamená slobodu, modrá preblahoslavenú Božiu rodičku a červená mocnosť.
Podľa inej verzie biela znamená šľachetnosť, modrá čestnosť a červená smelosť a veľkodušnosť, čo sú vlastnosti ruských ľudí.
Iná verzia významu farieb zástavy uvádza, že biela je symbolom mieru a dokonalosti, modrá farbou viery a červená znázorňuje energiu, silu a krv vyliatu za vlasť.
Komunisti zaviedli kosák a kladivo
Trojfarebná, Petrom I. navrhnutá ruská zástava nadobudla oficiálny štatút až v roku 1896 pred korunováciou cára Mikuláša II. Vtedy ministerstvo spravodlivosti stanovilo, že za štátnu sa má definitívne považovať bielo-modro-červená zástava.
Používala až do apríla 1918, keď ju z rozhodnutia popredného komunistického činiteľa Jakova Sverdlova boľševici vymenili na červenú s kosákom a kladivom. Viala na oficiálnych budovách až do 22. augusta 1991.
Zdroje: www.vesti.ru, www.pravda.ru, www.calend.ru, www.vvcentr.ru