ULÁNBÁTAR.
Biden pochválil Mongolsko za úspešný priebeh prezidentských i parlamentných volieb po pokojnom prechode k demokracii začiatkom 90. rokov. Predtým bola krajina niekoľko desaťročí sovietskym satelitom.
"V uplynulých 20 rokoch si Mongolsko získalo pozornosť sveta svojím pozoruhodným prechodom k demokracii," povedal Biden.
Vyzdvihol tiež vojenskú účasť Mongolska na operáciách v Afganistane a Iraku na stretnutí s mongolským premiérom Sukhbaatarom Batboldom a prezidentom Cachiagijnom Elbegdoržom.
Mongolsko má záujem začať využívať svoje rozsiahle náleziská nerastných zdrojov, ale potrebuje zahraničnú pomoc.
Zvažuje možnosti rozvojových projektov v spolupráci so spoločnosťami zo susedných krajín - Ruska a Číny, ako aj z USA, Austrálie, Japonska a Kanady.
Celá tretina z 2,7 milióna obyvateľov Mongolska žije totiž v chudobe.
Voči Bidenovej návšteve protestovala malá skupina demonštrantov, ktorí jeho kolónu áut privítali s nápismi: Američania, ruky preč od Mongolska! a Ahoj Joe, žiaden jadrový odpad, choď domov!
V hlavnom meste sa objavili predtým fámy o tajných rokovaniach mongolskej, japonskej a americkej vlády o zriadení úložiska jadrového odpadu v Mongolsku. Vláda v Ulánbátore to poprela.
Biden pricestoval do Mongolska z Číny. Poslednou zastávkou na jeho ázijskej ceste je Tokio.
Zdroj: Associated Press