SME
Pondelok, 9. december, 2019 | Meniny má Izabela
AKTUALIZUJEME

Minúta po minúte: Povstalci ovládli Kaddáfího sídlo

Povstalci dobyli Kaddáfího vojenský komplex Báb al-Azízíja a považujú sa za víťazov bitky o Tripolis. O osude líbyjského vodcu nie sú správy.

Povstalec stojí so zástavou na soche v komplexe Báb al-Azízíja.Povstalec stojí so zástavou na soche v komplexe Báb al-Azízíja.(Zdroj: TASR/AP)

Spravodajstvo minúta po minúte je ukončené.

23:26 Povstalci zvádzajú ťažké boje s jednotkami Muammara Kaddáfího o Sabhu, dôležité mesto v púšti na juhu krajiny, ktoré je pravdepodobne Kaddáfího poslednou baštou. Televízii al-Arabíja to povedal vojenský hovorca povstalcov Ahmad Bání.

Povstalci tiež rokujú s kmeňovými vodcami mesta Syrta na pobreží Stredozemného mora, odkiaľ Kaddáfí pochádza, aby mesto vydali bez boja, dodal hovorca.

22:23 O počte padlých pri bojoch o Tripolis neexistujú žiadne správy, odhaduje sa ale na stovky. Nemocnice v Tripolise sú preplnené zranenými, niektorí pacienti museli nemocnice opustiť a boli prevezení do súkromia. Už pred útokom na Tripolis fungovala v meste lekárska starostlivosť vinou nedostatku liečiv sotva spolovice.

22:47 Hlavné sídlo povstaleckej Prechodnej národnej rady sa podľa hovorcu povstaleckých jednotiek do dvoch dní presunie do Tripolisu. Ústredie rebelov doteraz bolo v Benghází na východe krajiny.

osl.JPEG

Oslavujúci povstalec v Tripolise. FOTO: SITA/AP

Američania monitorujú chemické zbrane

22:38 Predseda Prechodnej národnej rady Mahmúd Džibríl na tlačovej konferencii povedal, že zajtra sa v Katare uskutoční konferencia, ktorá by mala zabezpečiť prostriedky na výplaty Líbyjčanov. Zároveň poznamenal, že v najbližších dvoch dňoch očakáva povstania v mnohých líbyjských mestách.

22:23 Pentagon potvrdil, že starostlivo monitoruje líbyjské sklady s chemickými zbraňami. V skladisku asi sto kilometrov južne od Tripolisu sa ukrýva vyše desať ton yperitu, ktoré by režim mohol v núdzi použiť proti vlastným ľuďom.

21:50 Líbyjský povstalec povedal reportérom BBC, že rebeli ovládajú základňu Báb al-Azízíja len na povrchu. "Čo sa skrýva v podzemí, nikto netuší," citovali ho.

21:21 Hovorca rebelov Hany Hassan Súfrakis priznal, že líbyjské súdnictvo zrejme nebude dostatočne vybavené na proces s plukovníkom Kaddafím. "V tejto chvíli by zrejme bolo lepšie viesť súd v Haagu," povedal podľa BBC.

21:20 Líbya po skončení konfliktu pravdepodobne nebude potrebovať veľkú humanitárnu pomoc vzhľadom na uvoľňovanie vkladov Kaddáfího vlády, ktoré v rôznych krajinách v uplynulých mesiacoch zmrazili. Vyhlásila to šéfka zahraničnej politiky Únie Catherine Ashtonová.

Ashtonová naznačila, že Únia Líbyi pomôže pri budovaní demokratických inštitúcií. "Nepochybujem, že budúcnosť Líbye je demokratická," vyhlásila.

21:19 Povstalci obsadili prístavné mesto Rás Lánúf, kde sa nachádza ropný terminál. Vojaci verní Kaddáfímu sa stiahli smerom na západ k mestu Syrta, odkiaľ Kaddáfí pochádza, oznámil hovorca povstalcov Zawáwí.

21:04 Podľa Courtenaya Griffithsa, právnika bývalého prezidenta Libérie Charlesa Taylora, ktorý sa zodpovedá pred medzinárodným súdom v Haagu kvôli zločinom spáchaným za vojny v Sierra Leone, by akýkoľvek potencionálny súd s plukovníkom Kaddafim mohol začať najskôr za 4 až 5 rokov. Griffiths to povedal BBC.

zbrane.jpg

Povstalci utekajú s ukoristenými zbraňami z Kaddáfího sídla. FOTO: SITA/AP

Povstalci sa považujú za víťazov bitky o Tripolis

20:41 Británia plánuje vyslať do Tripolisu tím odborníkov, ktorý by pomohol stabilizovať situáciu v krajine po páde 42-ročnej nadvláde Muammara Kaddáfího. Cieľom je zabrániť vzniku podobného chaosu, ktorý nastal po páde irackého diktátora Saddáma Husajna v roku 2003, píše telegraph.co.uk.

20:20 Povstalci sa považujú za víťazov bitky o Tripolis. Veliteľ Abd al-Hakím Bilhadž víťazstvo oznámil v rozhovore pre televízny kanál al-Džazíra priamo z obsadenej centrály Kaddáfího režimu. Samotný vodca a jeho spoločníci podľa neho "utiekli ako krysy", povstaleckí bojovníci však v komplexe stále narážajú na bunky odporu. Bilhadž napriek tomu tvrdí, že boje sa už skončili a povstalci majú pod kontrolou takmer celý objekt.

Hovorca povstaleckého velenia v Bengází Ahmad Umar Bání medzitým potvrdil, že bojovníci po obsadení základne a rezidencie nenašli nič, čo by nasvedčovalo prítomnosti Kaddáfího či jeho synov.

"Báb al-Azízíja je teraz plne pod našou kontrolou. Plukovník Kaddáfí a jeho synovia sa tam nenachádzali. Nie je tam nikto," povedal Bání s tým, že "nikto nevie, kde sú".

20:05 "Nechali tu svoje autá, nechali tu svoje zbrane a utiekli," opísal situáciu jeden z povstalcov reportérke CNN. Do komplexu Báb al-Azízíja prúdia davy ľudí a odchádzajú ovešaní zbraňami.

20:04 V hoteli Rixos, kde sú zadržiavané asi tri desiatky novinárov, sa strieľa. Správu poslal jeden z novinárov prostredníctvom komunikačnej siete Twitter. Doteraz sa strieľalo hlavne v okolí luxusnej budovy. Odchode žurnalistov už od pondelka bránia Kaddáfího vojaci.

19:23 Líbyjskí povstalci po celodennom boji dobyli opevnený komplex Báb al-Azízíja v centre Tripolisu, v ktorom sídli Kaddáfí ako aj vojenské kasárne a ďalšie zariadenia. Informoval o tom miestny spravodajca agentúry AFP.

Obrancovia utiekli a kde sa nachádza samotný Kaddáfí a jeho rodina, zatiaľ nie je známe. "Povstalci prelomili obvodový cementový múr a vstúpili dovnútra. Dobyli Báb al-Azízíju, úplne. Skončilo sa to," povedal korešpondent a dodal, že je to "neuveriteľný pohľad".

19:11 Bojuje sa aj v ďalších častiach Líbye. Televízia Al-Džazíra ohlásila posun povstalcov na dlho nehybnom východnom fronte, kde vraj zamierili k prístavu Ras Lanúf. AFP s odvolaním sa na povstalcov uviedla, že rebeli už mesto dobyli.

19:06 Stovky povstalcov vtrhli do skladu zbraní v Kaddáfího sídle, odkiaľ brali nové, ešte nevybalené ostreľovacie pušky. Agentúre Reuters to oznámil svedok. V iných častiach komplexu boje stále pokračovali.

libya.jpg

Povstalci oslavujú v Kaddáfího sídle. FOTO: TASR/AP

Povstalci chcú súdiť Kaddáfího v Líbyi

18:51 Povstalci budú chcieť vyjednávať o podmienkach vydania Muammara Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa tajnej služby Medzinárodnému trestnému súdu (ICC), ale radšej by ho súdili ako vojnového zločinca v Líbyi, dodal Ibrahim Dabbashi, popredný predstaviteľ opozície na pôde OSN v New Yorku.

18:42 Kaddáfímu naklonená televízia Al-Urúbáh informovala, že plukovníkovi stúpenci sú na ceste do Tripolisu, aby zahájili boj proti rebelom. V reportáži sú nazývaní ako "muži Sirtského kmeňa" s odkazom na rodisko Kaddáfího.

18:40 Nicolas Sarkozy a Barack Obama, sa zhodli, že koniec vlády líbyjského lídra Muammara Kaddáfího je neodvratný a blízky. Oznámil to úrad Sarkozyho, ktorý s Obamom o situácii telefonoval.

18:25 Oba hlavné priechody na hranici medzi Líbyou a Tuniskom sú momentálne uzavreté a tuniské orgány umožňujú vstup do krajiny len v odôvodnených prípadoch.

18:22 "Báb al-Azízíja je úplne v rukách rebelov," vyhlásil podľa Reuters pridelenec OSN Dabbashi, podľa ktorého bude celá Líbya oslobodená do 72 hodín.

VIDEO: Reportáž spred pevnosti Báb al-Azízíja

18:15 AFP informuje, že rebeli ovládli aj mesto Ras Lanúf.

17:55 Líbyjskí povstalci zrejme kontrolujú väčšinu Tripolisu. Uviedlo to americké ministerstvo obrany s tým, že podľa Pentagónu líder Muammar Kaddáfí z Líbye neodišiel.

17:53 Povstalci vztýčili svoju vlajku v Kaddáfího sídle Báb al-Azizíja, oznámila agentúra Reuters. Kaddáfího jednotky sa najskôr snažili sídlo brániť, ich odpor sa však neskôr skončil, dodali reportéri.

17:41 Lídri povstalcov tvrdia, že 80 percent Tripolisu je pod kontrolou jednotiek odporcov režimu Muammara Kaddáfího. V Bruseli to povedala šéfka zahraničnej politiky Únie Catherine Ashtonová.

17:31 Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle požiadal Bezpečnostnú radu OSN, aby urýchlene prijala novú rezolúciu, na základe ktorej by boli odblokované miliardy dolárov zo zmrazeného líbyjského majetku.

17:30 Maroko, Malta, Irak, Bahrajn, Grécko a Nigéria sa stali ďalšími krajinami, ktoré uznali povstaleckú dočasnú národnú radu. Spolu tak doteraz urobilo viac ako 30 štátov.

Povstalci prenikli do Kaddáfího komplexu

17:23 Povstalci po prvýkrát prenikli do opevnenej rezidencie vodcu Muammara Kaddáfího, keď sa im podarilo prelomiť prvú bránu. Informovala o tom televízia al-Arabíja. Či sa líbyjský vodca ukrýva v rezidencii, však stále nie je jasné.

17:02 Šéf Medzinárodnej šachovej federácie Kirsan Iljumžinov vyhlásil, že telefonoval s líbyjským lídrom Muammarom Kaddáfím. Ten mu povedal, že je stále v Tripolise, je v poriadku a neplánuje z mesta odísť.

Iljumžinov, ktorý sa nedávno počas náletov NATO v Líbyi s Kaddáfím stretol a zahral si s ním partiu šachu, povedal, že poobede mu zavolal Kaddáfího najstarší syn Muhammad.

"Dal mi k telefónu svojho otca, ktorý povedal, že je Tripolise, je nažive a zdravý a je pripravený bojovať do konca," povedal Iljumžinov telefonicky agentúre Reuters.

16:54 V nemocniciach v líbyjskej metropole Tripolis a okolí sa výrazne zhoršila situácia so zásobovaním. Oznámila to dnes organizácia Lekári bez hraníc (MSF).

"V niektorých nemocniciach sa minuli životne dôležité lieky a lekársky materiál. Sú problémy so zásobovaním elektrinou a je nedostatok paliva pre sanitky a dôležité lekárske prístroje," citovala agentúra DPA koordinátora MSF Jonathana Whittala.

Boje v Tripolise pritom zvyšujú zaťaženie lekárskych zariadení. V mestách Džafár a Záwija juhozápadne od Tripolisu hospitalizovali výrazne viac zranených. V Misuráte tímy MSF ošetrovali aj ľudí vo väzeniach.

Povstalci útočia na Kaddáfího sídlo

16:42 Paľba z ťažkých zbraní bola dnes popoludní počuť neďaleko letiska Tripolise, ktoré krátko predtým obsadili líbyjskí povstalci. Informovala o tom reportérka televízie CNN Arway Damonová.

Damonová, ktorá sa nachádzala priamo na ploche letiska, uviedla, že povstalci sa snažia odpovedať na delostreleckú paľbu síl lojálnych líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu.

Povstalci sa podľa Damonovej obávajú, že delostrelecké granáty by mohli zasiahnuť odstavené lietadlo a spôsobiť "zničujúcu explóziu". Začali preto protiútok do smeru, odkiaľ sa domnievajú, že útočia Kaddáfího sily.

Letisko v Tripolise je strategicky dôležité miesto, pretože leží na hlavnej ceste, ktorá vedie do Kaddáfího opevneného sídla Báb al-Azízíja. O tento komplex zvádzajú povstalci s jeho obrancami prudké boje.

Reportérka CNN Sara Sidnerová v súvislosti s bojmi v Tripolise povedala, že hromadný exodus jeho obyvateľov pokračuje, hoci do mesta vstúpili povstalci. Obyvatelia sa podľa nej stále boja, nechcú hovoriť s novinármi a v ich tvárach je vidieť emócie.

15:37 NATO nevie, kde sa nachádza líbyjský vodca Muammar Kaddáfí a vojenská aliancia ho nepovažuje za svoj terč. Povedal to dnes na tlačovej konferencii na vojenskej základni v Neapoli hovorca aliancie plukovník Roland Lavoie.

"Už nie je kľúčovým hráčom," uviedol v odpovedi na otázku, či NATO vie, kde je Kaddáfí. "Ak to viete, dajte mi vedieť. Nemáme stopu a nie som si vôbec istý, či na tom ešte záleží v tom zmysle, že riešenie situácie bude politické," citovala vyjadrenie hovorcu NATO agentúra Reuters.

"Nemyslím si, že na tom naozaj záleží, hoci uznávam symbolický význam, ktorý by to mohlo mať pre jeho stúpencov," dodal Lavoie s tým, že ak Kaddáfí opustil Líbyu, nebude to vecou NATO, ktoré má mandát na ochranu líbyjských civilistov.

15:09 Líbyjskí povstalci bojujúci so silami Muammara Kaddáfího zaútočili dnes na vstupy do jeho opevneného komplexu Báb al-Azízíja v Tripolise a niektorí z nich prenikli cez jednu z vonkajších brán. Oznámila to arabská spravodajská televízia al-Arabíja s tým, že nad hlavami útočiacich povstalcov lietali lietadlá NATO.

Vnútri v komplexe bolo počuť výbuchy, oznámila al-Arabíja. Boje sa podľa nej sústredili na západnej strane komplexu.

11.JPG

Explózia v blízkosti Kaddáfího sídla v Tripolise. FOTO: SITA

"Revolucionári sa pokúšajú dostať dovnútra cez Starú bránu na západnej strane. Ak uspejú, boje sa presunú do vnútra komplexu," informoval televíziu z Tripolisu v mene povstalcov Mufta Ahmad Usmán.

Britská televízia Sky News oznámila, že nad komplexom stúpal po leteckom útoku NATO dym.

V komplexe s rozlohou šesť štvorcových kilometrov sa nachádza súkromný byt Kaddáfího, ale aj vojenské kasárne a ďalšie zariadenia.

Evakuáciu cudzincov z Tripolisu museli pre boje odložiť

14:14 Povstalci bojujúci s ozbrojenými silami líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího sa dnes priblížili k bránam jeho opevnenej základne v centre Tripolisu. Informovala o tom televízia al-Džazíra.

Od komplexu Báb al-Azízíja, kde by sa podľa niektorých predpokladov mohol nachádzať Kaddáfí, bolo počuť výbuchy. Streľbu a explózie hlásili médiá aj z iných častí líbyjskej metropoly, nad ktorou stúpali stĺpy dymu počas bojov povstalcov s Kaddáfího jednotkami v uliciach.

13:42 Záchrannú misiu, ktorá mala odviezť 300 cudzincov z líbyjskej metropoly Tripolis, odložili vzhľadom na pokračujúce boje. Oznámila to dnes Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

Loď, ktorú si organizácia prenajala, zostane neďaleko tripoliského pobrežia, až kým sa nezlepší bezpečnostná situácia a nebude zaistená bezpečnosť humanitárnych pracovníkov i migrantov, uviedol hovorca IOM.

Organizácia podľa neho dostala od líbyjských povstalcov upozornenie, že prístav momentálne nie je bezpečný, pričom úrady režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího na žiadosť o pristátie nereagovali.

"Až do včera sme sa domnievali, že oblasť prístavu je pod kontrolou opozičných síl," povedal hovorca IOM novinárom v ženevskom sídle organizácie.

Loď s kapacitou 300 cestujúcich mala dnes odviezť z Tripolisu skupinu Filipíncov, pričom ďalšie dve alebo tri lode s kapacitou po 1000 cestujúcich by mohli do mesta doraziť do 48-72 hodín.

Nie je jasné, koľko cudzincov sa snaží odísť z Tripolisu, ide však o tisíce ľudí. Predpokladá sa, že z Líbye pred konfliktom dosiaľ utieklo okolo 600.000 cudzincov.

13:30 Hotel Rixos, v ktorom bývajú zahraniční novinári, sa otriasol po silnom výbuchu, po ktorom nasledovali zvuky rakiet a ťažkého delostrelectva.

Boje pokračovali neďaleko hotela a nad mestom lietali lietadlá NATO. Pred hotelom, v ktorom býva asi 30 novinárov, stoja vojaci Kaddáfího režimu.

12:48 Vojenská operácia NATO v Líbyi bude pokračovať, pokým v krajine nebude nastolená úplná bezpečnosť. Na návšteve povstaleckej metropoly Benghází to dnes uviedol turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu.

Davutoglu vyjadril úplnú podporu povstaleckej Prechodnej národnej rade s tým, že je potrebné chrániť jednotu krajiny a demokratická a slobodná Líbya musí byť budovaná v súlade s požiadavkami jej obyvateľov.

Šéf tureckej diplomacie dodal, že líbyjský majetok zmrazený v zahraničí by mal byť uvoľnený čo najskôr v prospech Líbyjčanov, pretože potrebujú rýchlo financie.

12:40 Bývalý chorvátsky prezident Stipe (Stjepan) Mesič, ktorý má blízke vzťahy s Muammarom Kaddáfím, v utorok uviedol, že líbyjský líder je pripravený odísť z politického života, ak NATO zastaví letecké útoky.

"Môžem potvrdiť, že plukovník Kaddáfí je pripravený úplne sa stiahnuť z politického a verejného života so zaručením, že zabránime vzniku multistraníckeho systému v krajine a pod podmienkou, že útoky NATO sa skončia," povedal Mesič v stanovisku, ktoré zverejnila agentúra Hina.

Bývalý chorvátsky prezident tiež povedal, že mu "osobné slovné posolstvo" dal minulý týždeň samotný Kaddáfí, a on ho odovzdal v pondelok veľvyslancom Číny, Ruska a USA v Chorvátsku.

V Tripolise sa stále bojuje

11:59 Hoci osud Tripolisu nie je zďaleka jasný, povstalecká Prechodné národná rada už oznámila, že sa chce presťahovať z Benghází do hlavného mesta, píše The New York Times.

11:50 Francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé vyjadril dnes nádej, že vzdušná operácia NATO v Líbyi sa skončí "čo najskôr" - keď povstalecké sily definitívne porazia Muammara Kaddáfího a jeho armádu.

Juppé uviedol, že Francúzsko a Británia vykonali v posledných mesiacoch približne 75-80 percent leteckých operácií NATO nad Líbyou. Zdôraznil zároveň, že spojenci by mali teraz obrátiť pozornosť na prípravu na obdobie po skončení Kaddáfího režimu.

11:48 Španielsko sa dnes vyslovilo za novú rezolúciu OSN o Líbyi. Bezpečnostná rada OSN musí čo najskôr prijať nové uznesenie, ktoré zohľadňuje aktuálnu situáciu v severoafrickej krajine, uviedla vo vyhlásení španielska vláda.

Takáto rezolúcia by slúžila Európskej únii a NATO ako základ budúcich plánov podpory líbyjského obyvateľstva a mala by tiež riešiť otázku zmrazeného líbyjského majetku, námorného embarga a bezletovej zóny.

11:32 Prudké prestrelky hlásili vzbúrenci z oblasti mesta Adžajlát, približne 80 kilometrov západne od Tripolisu. V meste sa nedávno konala demonštrácia na podporu Kaddáfího.

11:29 Omán sa stal ďalšou z arabských krajín, ktorá prerušila styk s Kaddáfího režimom a uznala líbyjskú povstaleckú Prechodnú národnú radu za legitímneho zástupcu krajiny.

11:11 Boje v Tripolise sa podľa informácií BBC opäť stupňujú, v oblasti Tripolisu je počuť explózie, ktorých pôvod ale nie je známy. Server BBC upozornil, že jednotky verné Kaddáfímu dostali posily a zaútočili na povstalecké zásobovacie cesty.

Z Tripolisu je hlásených množstvo obetí, napríklad agentúra Reuters hovorí o stovkách mŕtvych a zranených.

Povstalecké jednotky sa dostali do zrážok s armádnym konvojom vychádzajúcim z mesta Syrta; o život prišli desiatky Kaddáfího vojakov, informovala televízia al-Arabíja.

10:41 Muammar Kaddáfí sa musí vzdať pokusov o udržanie moci, jeho režim stratil legitimitu aj podporu a jeho prívrženci musia okamžite ukončiť násilie proti obyvateľstvu. Vyhlásilo to slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

"Je dôležité čo najskôr ukončiť krviprelievanie, zabrániť ďalším obetiam a prejsť k politickému procesu zahŕňajúcemu celú krajinu a zameranému na jej obnovu a na vybudovanie novej, slobodnej Líbye," konštatuje rezort Mikuláša Dzurindu na svojej webovej stránke.

9:52 Hovorca NATO Roland Lavoie pre BBC konštatoval, že situácia v Tripolise je neprehľadná a zložitá.

"Obe strany si pripisujú víťazstvo, sme bombardovaní množstvom rôznych informácií. Všeobecne by som ale povedal, že Kaddáfího režim prišiel o kontrolu nad metropolou," opatrne formuloval Lavoie.

9:10 V porovnaní s pondelkovými udalosťami je utorok v Tripolise podstatne pokojnejší. V meste sa síce stále bojuje, ale menej intenzívne.

Bližšie informácie o rozložení síl, ani o mieste pobytu a osude Muammara Kaddáfího nie sú známe. Viaceré vyhlásenia rebelov o víťazstve v Tripolise sa však ukázali ako predčasné.

7:43 Televízia BBC citovala jedného z obyvateľ Tripolisu, ktorý žije v oblasti pod kontrolou rebelov. Podľa neho sú ľudia v meste pripravení na obranu, ak by sa vládne jednotky vrátili. "Myslím, že tu ešte bude veľký boj. Kaddáfí je zvrhnutý, ale ešte to nie je isté," povedal pre BBC.

7:25 Líbyjským povstalcom blahoželal aj Irán, ktorý pred časom podobný pokus o zmenu režimu potlačil. Podľa iránskej televízie Press TV Teherán varoval Líbyjčanov, aby nedovolili západným mocnostiam zasahovať do interných záležitostí.

Vzťahy medzi iránskou šiitskou väčšinou a režimom Muammara Kaddáfího sa zhoršili potom, ako v roku 1978 v Líbyi zmizol Mússa Sadr, duchovný vodca libanonských šiitov pôvodom z Iránu. V sedemdesiatych rokoch bojoval Sadr za zlepšenie podmienok šiitov, ktorí boli málo zastúpení v libanonskom politickom živote, no bez stopy zmizol počas návštevy Líbye.

6:22 Sajf Islám Kaddáfí previezol vybraných západných novinárov nočným mestom, aby ukázal, že veľké oblasti Tripolisu sú pod kontrolou režimu. Pri exkurzii tvrdil, že vládne vojská prelomili ofenzívu rebelov.

"Tripolis je pod našou kontrolou. Všetci môžu byť pokojní," vyhlásil pred Kaddáfího vládnou rezidenciou Báb al-Azizíja.

Kaddáfího stúpenci strážia jeho opevnené sídlo v komplexe Báb al-Azízíja. FOTO: REUTERS

5:50 Podľa britskej televízie Sky News je humanitárna situácia v Tripolise veľmi zlá. Jediná fungujúca nemocnice je preplnená zranenými, lekárov je akútny nedostatok.

"Potrebujeme chirurgov, anestéziológov, ortopédov. Potrebujeme zdravotné sestry i ľudí na obsluhu röntgenu. Každý, kto príde, môže pomôcť," povedal lekár Mohamed Harish.

2:16 Sajf Islám Kaddáfí, syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ktorého podľa predchádzajúcich správ mali zadržať líbyjskí povstalci, je na slobode a nachádza sa v Tripolise, informovala spravodajská sieť BBC.

Sajf (39) sa v noci nadnes objavil v hoteli Rixos v líbyjskom hlavnom meste a stretol sa so zahraničnými novinármi, uviedla BBC na svojej internetovej stránke.

Televízia BBC priniesla zábery, na ktorých bolo Sajfa Isláma Kaddáfího vidieť v obkľúčení priaznivcov, ako ukazuje víťazné gestá a usmieva sa.

Na otázku, či je jeho otec v bezpečí a v poriadku v Tripolise, Sajf odpovedal: "Samozrejme". Na uliciach v okolí hotela Rixos sa medzitým zhromaždili Kaddáfího stúpenci.

Líbyjskí vzbúrenci v pondelok informovali, že Sajfa v nedeľu zadržali. O jeho vydaní do Haagu chcel s povstalcami rokovať Medzinárodný trestný súd (ICC).

Vystúpenie Sajfa Isláma Kaddáfího v médiách.

Stúpenci diktátora Kaddáfího s nadšením reagujú na medializované vyhlásenie jeho syna. FOTO - TASR/AP

0:50 Bojové lietadlá Severoatlantickej aliancie bombardovali dnes sídlo líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího v hlavnom meste Tripolis. Informovala o tom televízia al-Džazíra s odvolaním sa na povstalecké zdroje. Podľa nich bolo počuť explózie po náletoch z blízkosti komplexu Báb al-Azízíja v Tripolise.

0:26 Vstup líbyjských povstalcov do hlavného mesta krajiny priniesol okrem nádeje na lepšiu budúcnosť aj jednu okamžitú zmenu, uviedla v pondelok spravodajská agentúra Belga. V Tripolise, aspoň v niektorých jeho štvrtiach, začal fungovať internet - po prvýkrát od vypuknutia povstania v polovičke februára tohto roku.

Utorok 23. augusta

23:40 Gooogle vyhlásil, že na svojich mapách premenoval Zelené námestie v centre Tripolisu na Námestie mučeníkov. Námestiu dali rebeli jeho pôvodný názov krátko po dobytí Tripolisu a Google zmenu zaznamenal chvíľu potom. Pri vyhľadávaní ale možno námestie nájsť pod oboma názvami.

23:08 Podľa televízie CNN ovládajú rebeli 90 percent Tripolisu a na rôznych miestach v meste vybudovali barikády. Podľa BBC očakávajú lode s výzbrojou. Kaddáfího sily ďalej držia oblasti okolo hotela Rixos, kde býva väčšina zahraničných novinárov.

22:51 Jednotky lojálne líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu vystrelili dnes taktickú balistickú raketu typu Scud z blízkosti mesta Syrta. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje z amerického rezortu obrany.

Televízia al-Džazíra predtým uviedla, že bojové lietadlo Severoatlantickej aliancie zostrelilo raketu Scud, vystrelenú z rodného mesta Kaddáfího - Syrty - východne od metropoly Tripolis.

Kaddáfího vojaci vystrelili raketu tohto typu aj začiatkom augusta, vtedy však dopadla do púšte a nespôsobila žiadne zranenia.

22:01 Francúzsko chce na budúci týždeň v Paríži zorganizovať stretnutie zahraničných partnerov s cieľom načrtnúť ďalší postup v Líbyi. Oznámil to dnes minister zahraničných vecí Alain Juppé, ktorý vstup povstalcov do Tripolisu označil za "veľké uspokojenie".

Juppé dodal, že nie je jasné, či Muammar Kaddáfí zostal v líbyjskom hlavnom meste. Stúpencov 69-ročného lídra, ktorí zvádzajú posledné boje v uliciach Tripolisu, vyzval, aby zložili zbrane.

"Je koniec, takže boje musia prestať, aby sa zachránili životy," povedal Juppé na tlačovej konferencii. "Opakovane vyzývame na prímerie. Pre režim neexistuje východisko," dodal.

Francúzsko stálo na čele vojenského zásahu Západu v Líbyi, v posledných týždňoch však strácalo trpezlivosť. Prezident Nicolas Sarkozy zariskoval, keď sa osobne zasadil za rebelov a chcel predísť tomu, aby finančne náročná vojenská operácia zasiahla do kampane pred prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia v apríli 2012.

Juppé dodal, že šéf povstaleckej Prechodnej národnej rady Mahmúd Džibríl v najbližších dňoch navštívi Paríž.

"Navrhujeme, aby sa na budúci týždeň uskutočnilo mimoriadne stretnutie kontaktnej skupiny na najvyššej úrovni, na ktorom by sa s líbyjskými predstaviteľmi dohodol akčný plán," povedal Juppé.

Minister neskôr televízii TF1 povedal, že stretnutie "priateľov Líbye" by sa mohlo uskutočniť v Paríži a predsedať by mu mohli spoločne Sarkozy a britský premiér David Cameron. "Tento návrh sa stretol s veľmi dobrou odozvou," povedal Juppé. Minister potvrdil, že Sarkozy splní aprílový sľub a navštívi líbyjské povstalecké mesto Benghází, termín však neuviedol.

Obama: Kaddáfí skončil

21:15 Americký prezident Barack Obama dnes vyhlásil, že vláda Muammara Kaddáfího v Líbyi sa skončila, napriek tomu, že časť jeho režimu naďalej kladie odpor povstalcom, ktorí obsadili väčšinu hlavného mesta Tripolis.

Obama vyzval Kaddáfího, aby predišiel ďalšiemu krviprelievaniu a vyzval opozičné sily, aby demokratickú vládu vybudovali mierovými a spravodlivými krokmi.

Obama ubezpečil, že USA budú priateľom a partnerom Líbye, zároveň vyzval povstalcov, aby spravodlivosť nehľadali v násilných odvetách.

"Kaddáfího režim sa blíži ku koncu a budúcnosť Líbye je v rukách jej obyvateľov," povedal Obama vo vyhlásení z ostrova Martha's Vineyard, kde je na dovolenke. Išlo o prvé Obamovo vyhlásenie po tom, čo povstalci cez víkend spustili ofenzívu na Tripolis.

20:59 Líbyjskí povstalci dnes obsadili letisko v hlavnom meste Tripolis. S odvolaním sa na hovorcu vzbúrencov to oznámila televízia Al-Arabíja.

Povstalci predtým vyhlásili, že majú pod kontrolou 95 percent Tripolisu, ktorý sa stal poslednou baštou odporu režimu Muammara Kaddáfího. Boje sa sústredia na okolie Kaddáfího opevneného sídla v štvrti Báb al-Azízíja, kde sa podľa predpokladov ukrýva minimálne jeden Kaddáfího syn.

20:58 Palestínska samospráva uznala povstaleckú Prechodnú národnú radu za oficiálneho zástupcu Líbye. Dnes to vo vyhlásení oznámila kancelária palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása.

"Palestína a Organizácia za oslobodenie Palestíny uznávajú líbyjskú Prechodnú národnú radu," potvrdil Abbásov hovorca Nábil Abú Rudajná. "Želáme líbyjskému ľudu pokrok a rýchly návrat k normálnemu životu a zdôrazňujeme rešpekt voči líbyjskému ľudu, ich vôli a boju za slobodu a pokrok," dodal.

20:44 V Líbyi objavili dve telá, ktoré možno patria synovi Muammara Kaddáfího, Chámisovi, a šéfovi tajnej služby Abdalláhovi Sanúsímu. Bez uvedenia zdrojov to dnes oznámila televízia Al-Džazíra.

Povstalci, ktorí tvrdia, že obsadili väčšinu Tripolisu, predtým zajali troch Kaddáfího synov - Sajfa Isláma, Sádího a Muhammada. Muhammadovi sa medzičasom podarilo ujsť.

Miesto pobytu Muammara Kaddáfího zatiaľ nie je známe. USA predpokladajú, že sa stále ukrýva na území Líbye.

Pri Kaddáfího sídle prebiehajú prudké boje

20:28 NATO chce chrániť civilistov aj po páde Tripolisu.

19:45 Situácia v hoteli Rixos v Tripolise, kde bývajú zahraniční novinári, sa dnes večer vyostrila. Reportéri televízii BBC a CNN informovali o výpadkoch prúdu a bojoch v jeho bezprostrednej blízkosti.

"Počujem streľbu - nie oslavnú, ale boje," informoval spravodajca BBC Matthew Price, ktorý je v hoteli s 30 ďalšími novinármi.

Podľa jeho slov ulice v blízkom okolí hotela stále kontrolujú sily lojálne vodcovi Muammarovi Kaddáfímu. Novinári predpokladajú, že je to jedna z mála oblastí Tripolisu pod Kaddáfího kontrolou.

Boje sprevádzané paľbou ťažkých zbraní a výbuchmi prebiehali okolo hotela celý deň. "Pred chvíľou kolega videl veľké množstvo nákladných áut, ktoré vyzerali byť dobre vybavené na odvoz vojakov na sever, možno smerom k Zelenému námestiu. Vyzerá to, že veľké množstvo Kaddáfího vojakov sa v súčasnej dobe presúva po meste," uviedol Price.

"Pri Kaddáfího sídle prebieha neľútostná bitka. Mohutné explózie, paľba z ťažkých guľometov. Rixos dostáva zásahy zblúdilými guľkami," napísal na svojom twitterovom konte reportér CNN Matthew Chance. Ostatní novinári sa zabarikádovali v izbách, pretože po hoteli sa potulujú ozbrojenci. Prokaddáfiovskí vojaci reportérov nepúšťajú von, informoval Chance.

Ďalšia reportérka CNN Sara Sidnerová uviedla, že ostreľovači strieľajú zo striech v okolí Zeleného námestia na "každého, kto sa pohne". "Presťahovali sme sa, pretože ... presne nevieme, kde tí ostreľovači sú," povedala. Situácia v niektorých oblastiach Tripolisu je podľa nej stále nestabilná.

Televízia líbyjských povstalcov medzitým oznámila, že Kaddáfího sily "bezhlavo" ostreľujú oblasti susediace s Kaddáfího sídlom Báb al-Azízíja.

Kaddáfího syn utiekol

19:25 Syn Muammara Kaddáfího Mohammed podľa televízie Al-Džazíra utiekol z domáceho väzenia. Pomohli mu údajne stúpenci jeho otca.

19:20 Tuniským úradom sa dnes vzdal líbyjský vojak, ktorý tvrdí, že armáda Muammara Kaddáfího ho do Tunisu vyslala spáchať atentát na veľvyslanectvo nemenovanej arabskej krajiny. Oznámili to tuniské ozbrojené sily.

"Líbyjský dôstojník, Abdal ar-Razák ar-Radžhí, to povedal tuniskej armáde," uviedol na tlačovej konferencii zástupca tuniskej armády Mochtár Násir. Cieľom útoku malo byť veľvyslanectvo arabskej krajiny, dodal bez uvedenia bližších podrobností.

18:50 Vodca líbyjskej opozície podľa agentúry AP oznámil, že rebeli zajali ďalšieho syna Muammara Kaddáfího. Údajne teda zadržiavajú už troch.

Obama vylúčil pozemnú operáciu v Líbyi

18:45 Spojené štáty nemajú v úmysle vyslať vojakov do prípadnej medzinárodnej mierovej jednotky v Líbyi, ktorá by v krajine pôsobila po zvrhnutí Muammara Kaddáfího. Dnes to oznámilo ministerstvo obrany USA.

Pentagón zároveň odmietol špekulácie, že Kaddáfí ušiel z Líbye. "Nemáme žiadne informácie, že opustil krajinu," povedal hovorca ministerstva Dave Lapan, ktorý sa ale odmietol vyjadriť k predpokladanému miestu Kaddáfího pobytu.

Americký prezident Barack Obama v minulosti vylúčil vyslanie pozemných jednotiek do Líbye vzhľadom na nasadenie amerických síl v Afganistane a Iraku. Prieskumné operácie amerických bezpilotných lietadiel v rámci misie NATO však budú pokračovať.

Noviny New York Times dnes uviedli, že USA pracujú na plánoch, ako pomôcť pri zabezpečovaní obrovských líbyjských arzenálov po páde Kaddáfího vlády. Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa je možné, že do Líbye vyšlú zbrojných expertov z ozbrojených síl a iných vládnych agentúr, ktorí by Prechodnej národnej rade pomáhali zaistiť napríklad teplom navádzané rakety, ktoré možno použiť proti civilným lietadlám. Takéto zbrane by predstavovali veľké nebezpečenstvo ak by sa dostali do rúk teroristom. V snahe predísť šíreniu rakiet USA nadviazali kontakty s lídrami krajín susediacich s Líbyou.

18:00 Konflikt v Líbyi teraz treba ukončiť bez ďalších strát na životoch a pomsty. Na tlačovej konferencii New Yorku to dnes povedal generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

"Vyzývam sily plukovníka (Muammara) Kaddáfího, aby okamžite ukončili násilie a uvoľnili cestu pre pokojný prechod," vyhlásil Pan Ki-mun.

Šéf OSN ďalej uviedol, že tím vedený jeho osobitným poradcom Ianom Martinom v ostatných dvoch až troch mesiacoch plánoval pomoc pri rekonštrukcii Líbye. Na koniec tohto týždňa zvolal Martin stretnutie regionálnych organizácií OSN. "OSN je pripravená poskytnúť všetku možnú pomoc líbyjskému ľudu," povedal Pan Ki-mun.

17:27 Povstalci v Líbyi dnes oznámili, že líbyjská štátna televízia je už pod ich kontrolou. Revolucionári zaútočili na budovu televízie a po zabití Kaddáfího vojakov sa jej zmocnili, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu povstalcov. Stanica následne prestala vysielať.

17:25 Líbyjský veľvyslanec v Kuvajte Muhammad al-Mubarak povedal, že prebehol k povstalcom, informovali kuvajtské médiá. "Líbyjské veľvyslanectvo v Kuvajte bude fungovať od dnešného dňa ako zástupca Prechodnej národnej rady," vyhlásil Muhammad al-Mubarak.

Televízia Al-Arabíja informovala, že v štvrti Sidi Chalífa v centre Tripolisu prepukli boje medzi povstalcami a vojakmi vernými jednému z Kaddáfího synov. Podľa Al-Arabíje prebiehajú neľútostné boje medzi oboma stranami aj v blízkosti tuniských hraníc.

17:24 Egypt dnes formálne uznal líbyjskú povstaleckú Prechodnú národnú radu. V štátnej televízii to oznámil egyptský minister zahraničných vecí Muhammad Kámil Amr.

Červeno-zeleno-čierna povstalecká vlajka je od dnes vztýčená na veľvyslanectve Líbye v susednom Alžírsku. Informovala o tom reportérka agentúry Reuters. Ambasáda sa k tomu odmietla vyjadriť.

17:09 Severoatlantická aliancia údajne nekoordinovala svoje útoky s rebelmi počas ich postupu na Tripolis, povedal agentúre Reuters zdroj z NATO.

17:08 Televízia Al-Arabíja oznámila, že bol zajatý ďalší zo synov Muammara Kaddáfího, má bývalý futbalista Al-Saadi.

17:04 Líbyjské diplomatické zastupiteľstvo v Prahe spálilo starú vlajku Kaddáfího režimu. Pracovníci konzulátu takto oficiálne deklarovali, že od tohto momentu zastupujú povstaleckú radu, a nie Kaddáfího.

Líbyjský chargé d'affaires Núrí Elghaví pri tejto príležitosti českej vláde vyčítal, že Praha stále oficiálne neuznala radu povstalcov za oficiálneho predstaviteľa líbyjského ľudu.

17:00 V Bratislave zvesilo lýbijské zastupiteľstvo oficiálnu štátnu vlajku, pred vchodom veľvyslanectva hliadkujú policajti.

16:53 Ruské energetické firmy v rebelmi ovládanej Líbyi nebudú môcť obnoviť prácu, obávajú sa predstavitelia Rusko-líbyjskej obchodnej rady. "Líbyu sme celú stratili," vyhlásil jej riaditeľ Aram Šegunc. "Naše spoločnosti nedostanú povolenie k práci. O všetko prídu, pretože NATO im zabráni v podnikaní v Líbyi," dodal.

Ruské spoločnosti investovali do prieskumných ropných vrtov v púštnej krajine stámilióny dolárov, práce však po vypuknutí konfliktu pozastavili.

800-med_res.jpg

Mapa kľúčových miest v Tripolise.

16:39 Sýrsky prezident Baššár al-Asad musí odstúpiť, pretože je "irelevantný" pre budúcnosť svojej krajiny tak ako Kaddáfí pre Líbyu, povedal britský vicepremiér Nick Clegg.

16:37 Poľsko údajne dodávalo zbrane líbyjským povstalcom. Uviedla to poľská agentúra PAP s odvolaním na bližšie nešpecifikované vládne zdroje.

Zbrane sa mali povstalcom predať na jar so súhlasom poľskej vlády. O aké zbrane konkrétne išlo, sa v správe PAP nepíše.

Minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski, ktorý v máji navštívil baštu rebelov Benghází, sa k tvrdeniam odmietol vyjadriť. K najnovšiemu vývoju v Líbyi, kde povstalci vstúpili do hlavného mesta Tripolis, Sikorski povedal, že je dobre, že režim "zodpovedný za toľko zla" sa chýli ku koncu.

16:36 Londýnsky trh s poistením námornej dopravy neplánuje v najbližšom čase vyradiť Líbyu zo zoznamu vysokorizikových oblastí. Poisťovne si najskôr počkajú na dlhšie obdobie stability, než sa rozhodnú Líbyu zo zoznamu vyškrtnúť.

16:34 Kórejská skupina vytvorila netradičnú animáciu vývoja situácie v Líbyi.

16:29 Venezuelský prezident Hugo Chavez vo svojom vyhlásení v nedeľu večer znova odsúdil pomoc NATO pre líbyjské opozičné sily.

"Demokratické vlády v Európe, nie všetky, ale my vieme ktoré, chcú ničiť Tripolisu bombami," povedal. "A údajne demokratická vláda v USA tiež, len preto, že chcú. Len preto, že sa na to cítia."

16:09 Egypt aj Kuvajt uznali Prechodnú národnú radu ako legitímnych predstaviteľov líbyjského ľudu.

16:06 Podľa povstaleckého vyslanca v Paríži Sajfa al-Nasra môžu Kaddáfího syna Sajfa súdiť aj v Líbyi. Rozhodnutie je podľa neho na Prechodnej rade.

15:56 Podľa agentúry Reuters líbyjská štátna televízia prestala vysielať. Sídlo televízie obsadili povstalci.

Greece-Libya0433494.jpg

Líbyjčan žijúci v Grécku ničí plagáty s podobizňou Kaddáfího počas protestu v Aténach. FOTO: TASR/AP

15:47 Líbyjská Prechodná národná rada vyzvala povstalcov, ktorí už bojujú v uliciach Tripolisu, aby rešpektovali zákony. Zároveň prisľúbila spravodlivý proces pre členov vlády Muammara Kaddáfího.

15:46 Južná Afrika neposlala do Líbye lietadlo, ktoré by umožnilo Muammarovi Káddáfímu opustiť krajinu, povedal v pondelok juhoafrická ministerka zahraničia Maite Nkoanová-Mashabanová.

"Vláda JAR odmieta chýry a tvrdenia, že poslala do Líbye lietadlá, ktoré by odviezli plukovníka Kaddáfího a jeho rodinu na neznáme miesto," povedala ministerka novinárom.

"Nik nepožiadal v Južnej Afrike o azyl, a podľa našich informácií Kaddáfí zostáva v Líbyi," dodala Nkoanová-Mashabanová.

15:27 Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že sa podľa všetkého blíži presun moci do rúk líbyjských vzbúrencov.

"Dúfame, že to prinesie koniec zdĺhavému krviprelievaniu medzi Líbyjčanmi, ktoré prinieslo toľko nešťastia a utrpenia pre obyvateľov krajiny," dodal ruský rezort diplomacie.

15:26 Taliansky premiér Silvio Berlusconi vyzval Kaddáfího, aby skončil so "zbytočným odporom".

15:25 Africká únia bude mimoriadne zasadať k situácii v Líbyi. Zasadanie sa začne o 15.30 h SELČ v etiópskom hlavnom meste Addis Abeba.

15:20 "Stále nemáme kontrolu nad komplexom Báb al-Azizíja a priľahlými oblasťami. Nevieme, či je Kaddáfí vo vnútri, alebo či je vôbec stále v Líbyi," vyhlásil na tlačovej konferencii predseda povstaleckej Prechodnej národnej rady Mustafa Džalíl.

14:51 Malta oznámila, že ak by sa Kaddáfí alebo niektorý iný líbyjský vládny predstaviteľ pokúsil ujsť z krajiny na Maltu, ihneď ho zatknú a odovzdajú Medzinárodnému trestnému súdu v Haagu.

14:50 Európska únia zatiaľ ponechá naďalej v platnosti sankcie, ktoré uvalila na líbyjskú vládu, ale je pripravená ich rýchlo zrušiť, keď na to nastane vhodný čas.

14:11 Podľa slov jedného z povstalcov, ich jednotkám počas nočných bojov takmer došla munícia. Informuje BBC.

14:10 Medzinárodná organizácia pre migráciu vypravila z Benghází loď pre 300 ľudí, ktorej úlohou je evakuovať z Tripolisu uviaznutých migrantov.

14:01 Líbyjský premiér Al Baghdad Ali Al-Mahmoud je podľa Al-Džazíry na tuniskom ostrove Djerba. Sprevádzať ho má Abdallah Mansour, vedúci líbyjskej televíznej únie.

13:50 Kaddáfího sily neprestávajú v hlavnom meste klásť odpor, strieľajú z áut a v metropole rozmiestnili žoldnierov z afrických krajín, oznámili miestni obyvatelia agentúre AFP.

rtix.jpg

Hotel Rixos stále kontrolujú vládne jednotky a novinárov von nepúšťajú. FOTO: TASR/AP

13:47 Nie je jasné, kde sa Kaddáfí v súčasnosti nachádza. Okrem komplexu Báb al-Azízíja podľa CNN prichádza do úvahy aj juh krajiny, Čad či Alžírsko.

13:42 Polícia obkľúčila líbyjské veľvyslanectvo v Sarajeve v Bosne, potom, čo do budov vtrhlo viacero ľudí a vyhadzovali von oknom Kaddáfího portréty.

13:40 Rebeli tvrdia, že NATO plánuje útok na Kaddáfího pevnosť Báb al-Azízíja. Vyzývajú obyvateľov, aby sa zostali ďalej od tejto oblasti.

13:36 Medzinárodný trestný súd (ICC) potvrdil, že začal vyjednávať s rebelmi o možnom vydaní syna Muammara Kaddáfího Sajfa Islama. Ten by sa v Haagu mal zodpovedať z mučenia a zabíjania civilistov.

13:30 Povstalci v Tripolise zriadili niekoľko checkpointov. Hliadky tam zastavujú všetky prechádzajúce autá a kontrolujú ich, informuje BBC.

13:26 Británia čoskoro uvoľní zmrazený majetok Líbye, ktorý patrí líbyjskému ľudu, aby pomohla tamojším povstalcom nastoliť poriadok v krajine, povedal to britský premiér David Cameron.

13:04 Francúzsky minister zahraničia Alain Juppé dúfa, že šéf líbyjskej Prechodnej rady v najbližších dňoch príde do Paríža a bude prítomný na medzinárodných rokovaniach kontaktnej skupiny pre vzniknutú situáciu.

12:58 Nad diplomatickým zastúpením Líbye v Prahe bola krátko po poludní vztýčená vlajka povstalcov. Líbyjskí diplomati v Česku budú odo dneška zastupovať povstaleckú Prechodnú národnú radu.

12:48 Podľa agentúry Reuters zahynulo pri bojoch v Tripolise mnoho povstalcov.

"Ostreľovači predstavujú pre povstalcov hlavný problém. Je tu veľký počet mučeníkov vrátane môjho brata a dvoch mojich susedov," povedal predstaviteľ vzbúrencov v Tripolise, ktorý sa predstavil ako Abdarrahmán.

VIDEO: Príbeh boja o Tripolis

12:47 Chamís Kaddáfí, syn líbyjského vodcu, viedol vojenské jednotky smerom k centru hlavného mesta, uviedla dubajská televízia al-Arabíja s odvolaním sa na povstalecké zdroje.

12:46 Otázka slobody líbyjského národa dosiahla svoju historickú chvíľu, vyhlásili v spoločnom stanovisku predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a prezident Únie Herman Van Rompuy.

Barroso a Van Rompuy vyzvali plukovníka Kaddáfího, aby vypočul vôľu svojho ľudu, okamžite odstúpil z funkcie a predišiel tak ďalšiemu krviprelievaniu a utrpeniu.

12:27 Z Kaddáfího komplexu Báb al-Azízíja podľa povstalcov vyšli vládne tanky a ostreľovali centrálnu časť metropoly. Reportéri AFP hlásia, že situácia v niektorých štvrtiach je napätá.

12:24 Britský premiér David Cameron vyhlásil, že Kaddáfí musí prestať bojovať a o jeho osude rozhodne rebelská rada. Zdôraznil, že prechod moci v krajine musí byť riadený Líbyjčanmi, ktorým Spojené kráľovstvo ponúka humanitárnu pomoc.

11:56 Podľa francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorého armáda v marci ako prvá vyslala bojové lietadlo do Líbye, "už nie je pochýb o výsledku".

11:54 Severoatlantická aliancia oznámila, že bude pokračovať v operácii až dovtedy, kým sa všetky Kaddáfího jednotky nevzdajú alebo neodstúpia z boja. Uviedla, že v nedeľu uskutočnila 46 bojových náletov.

11:52 Reportér Reuters cez Twitter oznámil, že v okolí hotela Rixos, kde je ubytovaných mnoho zahraničných novinárov, sa stále nachádzajú Kaddáfího jednotky.

11:34 Technici talianskej ropnej spoločnosti Eni prišli do Líbye, aby zistili ako rýchlo môžu byť ropné zariadenia opäť uvedené do prevádzky, vyhlásil taliansky minister zahraničných vecí Frattini.

11:33 Líbyjskí opoziční aktivisti strhli z budovy veľvyslanectva v tureckej Ankare zelenú vlajku krajiny a nahradili ju vlajkou rebelov.

beng.jpg

Oslavy v Benghází. FOTO: SITA/AP

11:23 Charge d'affaires Mahmud Nacua z líbyjskej ambasády v Londýne potvrdil, že sídlo dočasnej vlády premiestni z Benghází do Tripolisu. Informovala o tom stanica BBC.

11:21 Veľké množstvo povstaleckých bojovníkov sa presúva smrerom k Zelenému námestiu, píše Reuters.

11:18 Šéf Prechodnej národnej rady Mustafa Džalíl v televízii al-Džazíra pohrozil rezignáciou, ak sa rebeli začnú pomstiť.

"Sú tu extrémistické islamistické skupiny, ktoré chcú odplatu a vyvolávajú nepokoje v líbyjskej spoločnosti. Nechcem byť uznávaný ako šéf rady, ak v nej budú pôsobiť aj takí povstalci," citovala ho BBC.

11:08 Asi stovka Líbyjčanov sa zhromaždila v nedeľu večer pred Bielym domom, aby oslávili vstup povstalcov do Tripolisu. Pritom mávali líbyjskými zástavami a skandovali heslá ako Líbya je slobodná, Ďakujeme ti, Sarkozy! a Ďakujeme ti, Obama!

10:58 "Ak Kaddáfí bude aj naďalej vzdorovať, bude osobne zodpovedný za akékoľvek možné krviprelievanie v líbyjskej metropole Tripolise," vyhlásil taliansky minister zahraničia Franco Frattini.

"Jeho čas vypršal" dodal s tým, že plukovníkove ozbrojené zložky ovládajú už len 10-15 percent mesta. Kaddáfí sa podľa neho bude musieť zodpovedať pred haagskych tribunálom, píše Reuters.

VIDEO: Kľúčové momenty líbyjskej vojny

10:47 Juhoafrická republika poprela správy o tom, že vyslala lietadlo pre Kaddáfího do Líbye. Šéfka juhoafrickej diplomacie Maite Nkoanová-Mashabanová zároveň povedala, že krajina nepomáha Kaddáfímu v úteku z vlasti a vie, že líbyjský vodca nebude žiadať o azyl v Juhoafrickej republike po tom, ako vzbúrenci vstúpili do hlavného mesta Tripolis. Ako ministerka dodala, doposiaľ nie je jasné, kde sa Kaddáfí nachádza.

10:30 Európska únia aktívne pracuje na plánoch pre Líbyu bez Kaddáfího. "Zdá sa, že sme svedkami posledných okamihov Kaddáfího režimu a vyzývame Kaddáfího, aby bez ďalšieho odkladu odstúpil a zabránil ďalšiemu krviprelievaniu," povedal Michael Mann, hovorca vysokej komisárky Únie pre spoločnú zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej. "Máme viacero scenárov, ktoré sme vypracovali v rámci pomoci Líbyi po Kaddáfím," povedal Mann.

Únia vyzvala povstalcov, ktorí bojujú za zvrhnutie Kaddáfího už takmer šesť mesiacov, aby konali zodpovedne a chránili civilistov pri svojom postupe v hlavnom meste Tripolis.

9:21 Ťažké boje sa rozpútali v pondelok pri Kaddáfího rezidencii v centre Tripolisu, ktorého väčšina je už v rukách povstalcov. Podľa nemenovaného diplomata, ktorý sa nedávno stretol s Kaddáfím, diktátor sa môže stále nachádzať vo vládnom komplexe Báb al-Azizíja. "Je stále v Tripolise a môže byť v rezidencii," povedal.

Streľba sa v pondelok ozývala aj z južných častí hlavného mesta ako aj z okolia hotela Tixos, v ktorom býva väčšina zahraničných médií.

8:25 Ozbrojené sily lojálne líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu dnes v Tripolise naďalej bojovali proti povstalcom, aj keď mali pod kontrolou už len menšiu časť metropoly. Uviedol to povstalecký hovorca pre televíziu al-Džazíra. Ďalší povstalecký zdroj pre televíziu povedal, že z Kaddáfího areálu bolo vidieť vychádzať tanky, ktoré ostreľovali časť mesta. Podľa reportéra tlačovej agentúry Associated Press bolo z oblasti počuť streľbu a mohutné výbuchy viac než 30 minút.

"Kontrolujú v podstate štyri oblasti... ktoré predstavujú len približne 15 až 20 percent mesta," povedal pre al-Džazíru hovorca povstalcov, ktorý sa predstavil ako Násir.

8:00 Medzinárodný trestný súd a líbyjskí povstalci budú dnes rokovať o vydaní zajatého syna líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího - Sajfa Isláma - do Haagu. Sajf čelí obvineniam zo zločinov proti ľudskosti, povedal pre CNN hlavný žalobca ICC Luis Moreno-Ocampo.

Moreno-Ocampo v nedeľu potvrdil, že Sajfa Isláma zatkli po tom, ako líbyjskí vzbúrenci vnikli do hlavného mesta Tripolis. Zatykače vydal ICC okrem Sajfa aj na Kaddáfího a bývalého šéfa tajných služieb Abdalláha Sanúsího.

6:40 Líbyjskí povstalci už majú pod kontrolou väčšinu Tripolisu vrátane známeho Zeleného námestia v centre mesta. Jednotky verné Kaddáfího režimu stále kladú sporadický odpor, líder povstalcov Mahmúd Džibríl preto vyzval k opatrnosti. Povstalci už obsadili budovu televízie aj rozhlasu, v ich rukách je údajne aj letisko. Kaddáfího rezidencia zatiaľ náporu odoláva.

oslavy.jpg

Oslavy v západnom Tripolise.
FOTO - TASR/AP

5:00 Podľa amerického prezidenta Baracka Obamu vykazuje režim líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího známky blížiaceho sa pádu. Obama zároveň vyzýva Kaddáfího, aby sa vzdal moci a predišiel tak ďalším obetiam, informovala agentúra Reuters. "Líbya sa vymaňuje spod nadvlády tyrana," napísal Obama vo svojej reakcii k dianiu v Tripolise. "Najspoľahlivejší spôsob ako zastaviť krviprelievanie je jednoduchý: Muammar Kaddáfí a jeho režim si musia uvedomiť, že nadišiel koniec ich vlády. Kaddáfí musí vziať na vedomie fakt, že už nemá viac kontrolu nad Líbyou. Musí sa vzdať moci raz a navždy," Obama uvádza vo svojom stanovisku.

3:50 Najstarší syn Muammara Kaddáfího Muhammad povedal dnes ráno pre televíziu al-Džazíra, že ho zajali povstalci a držia ho v domácom väzení v Tripolise, informovala agentúra Reuters.

"Ozbrojenci obkľúčili môj dom a som stále doma a oni sú vonku," opísal Muhammad Kaddáfí svoju situáciu telefonicky z Tripolisu. "Povedali, že zaručia moju bezpečnosť. Obliehajú môj dom," dodal. V pozadí bolo počuť streľbu. "Áno, streľba sa ozýva zvnútra môjho domu," povedal najstarší syn vodcu. Telefonické spojenie sa v tom momente náhle prerušilo. Muhammad neskôr potvrdil, že on i jeho rodina sú v poriadku a nezranení.

Muhammad je Kaddáfího synom z predchádzajúceho manželstva. Povstalci už zatkli aj právoplatného dediča, Muhammadovho mladšieho, nevlastného brata Sajfa Isláma. Stále nie je známe, kde sa ukrýva samotný vodca a ostatní členovia jeho rodiny.

1:50 O tom, že líbyjskí povstalci obsadili Zelené námestie, informovala aj agentúra Reuters. Vzbúrenci oslavujú, mávajú opozičnými zástavami a strieľajú do vzduchu na námestí, ktoré bolo dodnes vyhradené iba pre zhromaždenia zinscenované režimom na podporu vodcu Muammara Kaddáfího.

1:43 Opozícia podľa CNN obsadila Zelené námestie a premenovala ho na Námestie martýrov.

1:41 Z Bruselu generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen odkázal, že Kaddáfího režim sa "jasne rozpadáva". "Čím skôr si Kaddáfí uvedomí, že boj proti svojmu vlastnému ľudu vyhrať nemôže, tým lepšie. Tak budú Líbyjčania uchránení od ďalšieho krviprelievania a utrpenia," vyhlásil Rasmussen.

"Nadišiel čas vytvoriť novú Líbyu - štát založený na slobode, nie strachu, na demokracii, nie diktatúre, a vôli väčšiny, nie rozmaroch niekoľkých ľudí," povedal Rasmussen, vyzývajúc Kaddáfího spojencov, aby vodcu opustili.

1:27 Reportérka televízie al-Džazíra Zeina Khodr je asi kilometer od Zeleného námestia v centre Tripolisu. Hovorí, že sa nemôže priblížiť, pretože sa tam strieľa.

"V oblasti je mnoho ostreľovačov. Ďalšie oblasti hlavného mesta sú pod kontrolou rebelov."

01:20 Kaddáfího syna Sajfa zadržali. Pre spravodajskú televíziu al-Arabíja to potvrdil hovorca žalobcu ICC.

01:10 Podľa agentúry Reuters povstalci ovládajú celý Tripolis okrem základne Bab al-Azizíja, kde sa môže skrývať Kaddáfí.

01:05 Do hotela, kde zostali zahraniční novinári, vtrhli ozbrojenci. V živom vysielaní CNN to stihol povedať redaktor televízie, ktorý bol v nepriestrelnej veste a spolu s ďalšími kolegami uviazli v chodbách.

01:00 Podľa dopisovateľa BBC ešte nie sú oslobodené všetky časti Tripolisu.

00:50 Kaddáfí v ďalšej audionahrávke, ktorú odvysielala líbyjská štátna televízia, povedal:

citat.gif
"Ako môžete nechať Tripolis, ktorý bol krásny a bezpečný, ako môžete dovoliť zničiť ho a vypáliť? To by sa nemalo stať. To sa nesmie stať. Všetky kmene, všetci musia pochodovať do Tripolisu, aby sa ho bránili a očistili, inak nebudete za nič stáť. Stanete sa otrokmi a sluhami v rukách imperialistov a britský imperializmus sa znova vráti. Všetci muži a ženy (v rôznych častiach krajiny) musia vyjsť, aby zabránili zradcom a agentom vydať Tripolis a musia ich naháňať a vykopnúť ich, inak skončíme v rukách imperialistov."

00:30 Podľa NATO sa Kaddáfího režim jasne rozpadá. Aliancia apeluje na čo najskoršie a pokojné odovzdanie moci.

00:20 Médiá informujú, že na letisku v Tripolise sú dve juhoafrické lietadlá, ktorými by Kaddáfí mohol ujsť z krajiny.

00:10 Vodca povstalcov Mustafa Abd el-Džalil povedal, že rebeli by mohli umožniť Kaddáfímu a jeho synom bezpečný odchod z krajiny.

00:05 Podľa al-Džazíry sa povstalcom vzdal aj najstarší syn Mohammed.

00:02 Povstalci oznámili, že prestanú bojovať, až keď Kaddáfí ohlási odchod.

00:00 Kaddáfí vystúpil v štátnej televízii a zopakoval výzvu na záchranu Tripolisu. O tom, kde teraz je, nie sú správy.

Vládny hovorca však oznámil, že diktátor chce priamo rokovať s vedením povstalcov a že žiada ukončenie bojov, v ktorých podľa štátnej televízie v nedeľu v Tripolise padlo 1300 ľudí.

23:55 Britský premiér Cameron vyhlásil, že Kaddáfího koniec sa blíži.

23:50 Povstalci sa zmocnili aj tripoliského Zeleného námestia. V meste nenarazili na takmer žiadny odpor a ich postup bol prekvapujúco rýchly.

23:45 Povstalci vyhlásili, že sa im vzdala Kaddáfího garda a že zajali vodcovho syna Sajfa Isláma.

22:30 Konvoj povstaleckých vozidiel, ktorý prišiel do Tripolisu zo západného pohoria Nafúsa, tamojší obyvatelia vítali hudbou a oslavnou streľbou do vzduchu.

Informoval o tom miestny spravodajca tlačovej agentúry AFP, podľa ktorého privítaniu predchádzali prestrelky s bojovníkmi slúžiacimi vodcovi Muammarovi Kaddáfímu sprevádzané bližšie nešpecifikovanými stratami na životoch.

Nemenovaní svedkovia medzitým povedali, že povstalci získali pod kontrolu pobrežné mesto Tádžúráa ležiace okolo 15 kilometrov východne od Tripolisu, na čo Kaddáfího sily odpovedali jeho ostreľovaním.

Podľa povstaleckého hovorcu Muhammada bin Kuráa bojovníci postupujú aj v západnej oblasti pri hranici s Tuniskom, kde dobývajú posledné bašty starého režimu.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deti potrebujú na Vianoce rodinu. Drahé dary ju nenahradia
 2. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka
 3. 7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny
 5. ​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile
 6. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov
 7. Athleisure: V športových legínach do mesta aj na šport
 8. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 9. Dotácie stlačili cenu ekologických Volkswagenov na minimum
 10. Aké vianočné darčeky nakúpiť a zaplatiť len za dva z troch?
 1. Prohibition of competition after employment termination
 2. Family winter paradise - Bachledka Ski & Sun
 3. Čo znamená spomalenie hospodárskeho rastu pre Slovensko?
 4. Deti potrebujú na Vianoce rodinu. Drahé dary ju nenahradia
 5. Zálohovanie PET fliaš je úspech, stopka výrubom bola prioritou
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny
 7. 7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu
 8. ​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile
 9. Tipy na darčeky z Tokaja...
 10. Vieme kto vám dá garanciu doručenia zásielky do Vianoc
 1. Aké proteíny sú najzdravšie? Našli sme odpoveď 14 948
 2. Vlastné auto alebo lízing? Porovnali sme ich výhodnosť 11 949
 3. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka 11 932
 4. Každodenne sa na cestách zraní veľa detí 9 555
 5. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny 8 882
 6. Čo chýba deťom v pestúnskych rodinách? Láska to nie je 8 772
 7. Ťažko uveriť, že aj takto kvalitne sa dá študovať na Slovensku 8 448
 8. Agadir je úplne iný ako zvyšok Maroka 7 841
 9. Večer bola voda pitná, ráno už nie 7 215
 10. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov 7 067

Téma: Líbya


Hlavné správy zo Sme.sk

Poškodenú bytovku zrejme začnú búrať čo najskôr, keďže ohrozuje okolie.
Dobré ráno

Denný podcast: Zabil otca, ktorý týral celú rodinu

Čo hovorí príbeh Dávida o domácom násilí.

Podcast Dobré Ráno
Stĺpček Petra Schutza

Exodus rozumu z NAKA dosiahol level Sýria

U Lučanského zrejme pravá ruka nevie, čo robí ľavá.

Komentátor SME Peter Schutz.
Tlačová konferencia poslaneckého klubu Smeru.

Neprehliadnite tiež

Saudská Arábia ruší oddelené vchody do reštaurácií pre mužov a ženy

Osobitné vchody mali zabrániť tomu, aby sa stretli muži a ženy bez príbuzenského vzťahu.

Ženy doteraz vchádzali do reštaurácií iným vchodom ako slobodní muži.

Tisíce klimatických demonštrantov vytvorili v Bruseli živú reťaz

Aktivisti naliehajú na belgickú vládu, aby prijala razantnejšie kroky v boji proti klimatickej kríze.

Ilustračné foto.

FBI predpokladá, že streľba na floridskej základni bola teroristickým činom

Vyšetrovatelia sa pokúšajú zistiť najmä to, či útočník konal sám.

Prevoz obetí streľby na základni Pensacola na Floride.

Fínsko zrejme bude mať najmladšiu premiérku na svete

Vládna sociálnodemokratická strana navrhla na premiérsky post 34-ročnú Sannu Marinovú.

Sanna Marinová.