PRAHA. Pred budovou Českého rozhlasu na pražských Vinohradoch sa zišla asi stovka ľudí, ktorí si spoločne pripomenuli 43. výročie začiatku okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy.
Okrem bývalých rozhlasových zamestnancov a iných pamätníkov sa na pietnej spomienke zúčastnilo i viacero politických osobností vrátane predsedníčky Poslaneckej snemovne Miroslavy Němcovej, podpredsedu Senátu Petra Pitharta, vicepremiérky Karolíny Peake či pražského primátora Bohuslava Svobodu.
Ten vo svojom príhovore upozornil na fakt, že priestranstvo pred budovou bolo v roku 1968 dejiskom "jedného z mála otvorených stretov medzi okupantmi a obyvateľmi Prahy".
"Rozhlas bol vtedy veľmi významným, ba až kľúčovým médiom, čo si dnešná mladá internetová generácia asi ťažko dokáže predstaviť," povedal Svoboda.
Ľudia by podľa neho nemali zabúdať, že "občiansky postoj sa nevyjadruje súhlasným mlčaním, esemeskou či azda e-mailom", ale "statočný človek ho dokáže dať najavo verejne".
"Tí Pražania, ktorí tu v auguste 1968 zahynuli, to dokázali a zaslúžia si preto byť pripomínaní ako náš vzor," dodal primátor.
Na Vinohradskej triede pred budovou vtedajšieho Československého rozhlasu sa pred 43 rokmi odohrali najintenzívnejšie zrážky medzi okupačnými silami a obyvateľmi Prahy.
Pri bojoch o rozhlas zahynulo 15 ľudí. Pražské štúdio nakoniec obsadili sovietski vojaci, ktorí následne zamestnancov donútili ukončiť vysielanie.
Výročie vpádu okupačných vojsk si v nedeľu pripomenul aj český premiér Petr Nečas, podľa ktorého dnes už nehrozí invázia "spojeneckých vojsk", ale skôr "invázia prejavov radikalizmu, neznášanlivosti a extrémizmu, ako sme svedkami v mnohých krajinách".
"Tento extrémizmus rôzneho zafarbenia môže kedykoľvek, dnes i v blízkej budúcnosti, ohrozovať slobodu a demokraciu," uviedol Nečas vo svojom vyhlásení.
Vojská piatich štátov Varšavskej zmluvy prekročili hranice Československa 20. augusta 1968 o 23:00. V auguste 2005 sa za inváziu ospravedlnil bývalý poľský prezident Wojciech Jaruzelski.