Agentúrne spravodajstvo sme o 18:28 nahradili autorským článkom denníka SME.
TRIPOLIS, TEL AVIV. Koniec Muammara Kaddáfího je blízko a už mu nič nemôže zabrániť. Tvrdia to líbyjskí povstalci po tom, čo sa cez víkend dostali nebezpečne blízko k hlavnému mesta krajiny Tripolisu a začali bojovať o jeho prvé predmestia. Posledné dni plukovníkovej vlády odrátavajú aj v niektorých západných hlavných mestách.
Bývalý druhý muž Kaddáfího režimu, Abdassalám Džalúd, ktorý prebehol na stranu povstalcov, v spravodajstve talianskej televízie RAI povedal, že Kaddáfího zvrhnú nanajvýš do 10 dní.
Džalúd bol členom junty, ktorá pomohla Kaddáfímu k moci počas prevratu v roku 1969. Desaťročia stál po Kaddáfího boku, v 90. rokoch však upadol v Kaddáfího nemilosť.
Taliansky minister obrany Ignazio La Russa potvrdil, že Džalúd sa nachádza na talianskej pôde.
Povstanie v Tripolise? Hlavný front rebelov mal byť včera vo vzdialenosti 25 kilometrov od Kaddáfího bašty. Rebeli tiež tvrdia, že v meste sa začalo povstanie a plukovník tak čelí odporu zvonka aj zvnútra. Režim priznáva, že povstalci sú blízko a niektorí sa objavili už aj na predmestiach Tripolisu. Tvrdí však, že si s nimi poradí.
Objavili sa tiež informácie, že z Kaddáfího tábora dezertovali ďalší vysokopostavení činitelia, čo má dokazovať, že vo víťazstvo líbyjského lídra už neveria ani jeho najbližší. Včera sa špekulovalo, kde je Kaddáfí a či tiež chce utiecť.
Medzi rebelmi podľa agentúry Reuters vládne presvedčenie, že plukovník sa nevzdá a bude bojovať do posledného muža. To napokon vyhlasuje a aj dokazuje počas celého povstania proti jeho vláde.
V sobotu líbyjská televízia odvysielala údajne naživo Kaddáfího audionahrávku. Odsúdil na nej rebelov za to, že bojujú počas posvätného mesiaca ramadán.
Pripravený utiecť New York Times však píše, že Kaddáfí je pripravený utiecť aj so svojimi dvoma synmi. Reportér CBC dokonca na Twitteri napísal, že Kaddáfí je už preč. Na plukovníka, jedného z jeho synov a šéfa tajnej služby vydal zatykač Medzinárodný trestný tribunál v Haagu. Podozrieva ich zo zločinov proti ľudskosti.
Reportéri, ktorí sú v Tripolise, včera situáciu v meste opisovali skôr ako pokojnú, so sporadickými zrážkami. Horšia mala byť noc na včera, keď Tripolisom otriaslo niekoľko silných výbuchov. Podľa Reuters ovládali rebeli zatiaľ iba niekoľko ulíc.
V Líbyi sa bojuje už pol roka. Od marca povstalcom pomáhajú stíhačky NATO, ktoré majú chrániť podľa mandátu Bezpečnostnej rady OSN civilné obyvateľstvo. Bez ich pomoci by relatívne slabo vycvičení rebeli nemali proti dobre vyzbrojenému Kaddáfímu šancu.
Napriek vyhláseniam rebelov to nevyzeralo až tak jednoznačne v ich prospech. Najprv získali a potom stratili strategicky významné mesto Brega. V porovnaní s Kaddáfího jednotkami sú stále slabo vyzbrojení a nemajú ani podporné kapacity, ako sú nemocnice.
Metropola verí Kaddáfímu Obyvatelia hlavného mesta sa už pripravujú na najhoršie. Robia si zásoby vody, trvanlivých potravín, oleja na varenie aj beznínu či nafty do nádrží áut.
Tripolis, kde sa na rozdiel od zvyšku krajiny žilo vždy o čosi lepšie, sa považuje za mesto verné plukovníkovi. Jeho obyvatelia sa tiež obávajú pomsty rebelov a toho, že budú zapletení do vojny.
Čo po Kaddáfím? Vláda rebelov sľubuje aj voľby
Najväčšou otázkou zostáva, či opozícia po zosadení plukovníka nezačne bojovať medzi sebou.
TRIPOLIS, BRATISLAVA. S blížiacim sa postupom rebelov k hlavnému mestu Líbye sa čoraz viac začína hovoriť o tom, ako bude krajina vyzerať po konci Muamara Kaddáfího. Jednou z hlavných otázok je, či opozícia, momentálne spojená spoločným nepriateľom, nezačne bojovať proti sebe. Medzi rebelmi je viacero frakcií.
Budú jednotní? Národná prechodná rada so sídlom v Benghází totiž reprezentuje najmä východ krajiny. Bojovníci na západe sú s ňou síce v kontakte, no ako napísal expert na Líbyu John Hamilton pre britský denník Daily Telegraph, veľa sa o nich nevie.
Takisto je otázne, ako sa k novej vláde postavia ľudia v Tripolise, ktorí najviac podporujú Kaddáfího. V najhoršom možnom scenári sa môže súčasná opozícia rozpadnúť a začne sa druhá občianska vojna.
Iný analytik, Shashank Joshi z britského Kráľovského inštitútu spojených služieb, pre BBC napísal, že napríklad hrozba, že sa proti sebe pustia jednotlivé kmene, nie je až taká alarmujúca, ale ani úplne malá. Joshi sa nebojí, že by sa po zvolení Kaddáfího k moci dostali islamisti.
„Tí síce bojujú v radoch rebelov, ale je absurdné prirovnávať ich k dobre financovaným islamistom v Afganistane,“ napísal.
Po zosadení Kaddáfího bude podľa analytikov najdôležitejšie zaistiť bezpečnosť krajiny a tiež čo najskôr obnoviť zásobovanie potravinami, ropou či eletrickou energiou.
Vláda rebelov už napísala dokument, v ktorom naznačila, ako by chcela vládnuť. Minulý týždeň sa dostal do rúk agentúry AFP.
Ústavná deklarácia V 14stranovej „ústavnej deklarácii“ sa píše, že nová Líbya má byť demokratický štát a po 47 rokoch by krajina mala zažiť aj prvé voľby. Podľa niektorých úvah by sa mali konať do dvoch rokov.
Richard Dalton, bývalý britský veľvyslanec v Líbyi, dokument pre AFP chválil s tým, že je to tiež dôkaz pre provládnych obyvateľov Tripolisu, že rebeli nie sú iba „kovboji z východu“.
Tomáš Vasilko