SME

Väčšina krajín EÚ odmietla návrh reformy poľnohospodárstva

Brusel 15. júla (TASR) - Väčšina členských krajín EÚ odmietla dnes v Bruseli návrh Európskej komisie (EK) na reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky ...

Brusel 15. júla (TASR) - Väčšina členských krajín EÚ odmietla dnes v Bruseli návrh Európskej komisie (EK) na reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky únie (CAP). Plány EK podporilo iba šesť z 15 ministrov poľnohospodárstva, ktorí začali niekoľkomesačnú debatu o spornej reforme.

Za návrh sa vyslovili Nemecko, Švédsko, Británia, Holandsko, Fínsko a predsedajúce Dánsko, hoci aj tieto krajiny kritizovali mnohé jeho časti. Naopak k Francúzsku, ktoré sa podľa očakávania postavilo na čelo odporcov navrhovanej reformy, sa pridali Španielsko, Taliansko, Grécko, Portugalsko, Írsko, ale aj Belgicko, Rakúsko a Luxembursko.

SkryťVypnúť reklamu

"Komisia zašla príliš ďaleko oproti dohode z Berlína," vyhlásil francúzsky minister Hervé Gaymard, podľa ktorého sa EÚ v roku 1999 dohodla len na malom prispôsobení CAP, pretože k zásadnej reforme má dôjsť až pred začiatkom nového rozpočtového obdobia 2007-13.

Okrem toho by podľa Gaymarda nebolo spravodlivé uskutočniť veľkú reformu CAP už teraz, keď sa na nej nemôžu podieľať budúce členské krajiny.

Podľa španielskeho ministra Miguela Ariasa Caneteho vyvolal minulotýždňový návrh EK v jeho krajine "znepokojenie a strach". Ide o "hazardný experiment", ktorý nebol nikým overený.

Grécky minister Georgios Drys zasa zdôraznil, že rozšírenie EÚ nemožno financovať "skresávaním prostriedkov" z poľnohospodárskeho rozpočtu. "CAP sa nemôže stať rukojemníkom rozšírenia, ani rozšírenie rukojemníkom CAP," vyhlásil.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh komisie sa nepáči z rôznych dôvodov ani Rakúsku, Belgicku a Luxembursku, odmietlo ho tiež Taliansko, Portugalsko a Írsko.

Odlišný názor malo päť krajín vrátane najväčšieho prispievateľa do spoločného rozpočtu únie Nemecka. "Návrh komisie je do veľkej miery v súlade s postojom Nemecka. Vítame ho, pretože ide správnym smerom," vyhlásila v debate ministerka Renate Künastová.

Odmietla, že EK prišla s návrhom zásadnej reformy v predstihu. "Je lepšie konať teraz, ako až potom, keď vzniknú problémy," dodala s tým, že takéto zmeny si nevymyslela samotná EK, ale vynútili si ich okolnosti - rokovania na pôde WTO, rozšírenie a najmä otázky daňových poplatníkov, ktorých zaujíma, kam smerujú ich peniaze.

Švédska ministerka Margareta Winbergová do veľkej miery súhlasila. Privítala zrušenie väzby medzi výškou podpory a objemom výroby, posilnenie vidieckeho rozvoja či bezpečnosti potravín. V prípade znižovania výkupných cien pre isté komodity však podľa nej treba ísť ešte ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Jej britská kolegyňa Margaret Beckettová tiež návrh ocenila, ale privítala by ešte radikálnejšie zmeny. Vyjadrila poľutovanie, že návrh EK vedie len k malým rozpočtovým úsporám. "je to však dobrý základ pre rokovania, aj keď v niektorých oblastiach nešiel návrh dostatočne ďaleko či rýchlo," konštatovala Beckettová.

Návrh EK podporili v diskusii aj predstavitelia Holandska a predsedajúceho Dánska.

Komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Franz Fischler ministrom povedal, že podľa neho nejde o "revolúciu ani malú revolúciu", len prispôsobenie, posilnenie a modernizáciu súčasnej CAP.

Odmietol kritiku, že EK prekročila svoj mandát z Berlína. Dohoda tam podľa neho nestanovila pre komisiu hranice, len minimum, ktoré má navrhnúť. Potravinové škandály, vývoj v rokovaniach na pôde WTO, či pripravované rozšírenie si však žiadajú výraznejšie zmeny, presviedčal ministrov.

SkryťVypnúť reklamu

Už v utorok začne Fischler v Paríži turné po hlavných mestách členských krajín. Ministri poľnohospodárstva budú medzitým o reforme CAP diskutovať na každom ďalšom zasadnutí. Na jeseň má komisia na základe výsledkov tejto debaty predložiť členským štátom konkrétne legislatívne návrhy na reformu.

(spravodajca TASR Robert Sermek) žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 845
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 664
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 199
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 079
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 384
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 226
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR
Škótsky premiér Humza Yousaf.

Klimaticky neutrálne chce byť do roku 2045.


TASR
Poľskí farmári blokujú traktormi hlavnú cestu počas protestu 6proti dovozu z Ukrajiny a agrárnej politike EÚ v meste Lomianki pri Varšave 6. marca 2024.

Prejazd povoľujú všetkým osobným autám a autobusom, obmedzujú náklad.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu