KÁBUL, BRATISLAVA. Pôsobí vo viac ako sto krajinách vrátane Slovenska. Šíri britskú kultúru či vyučuje jazyk. V Afganistane je po ich kurzoch angličtiny veľký dopyt.
Organizácia British Council, ktorú sčasti financuje britská vláda, sa stala včera terčom útoku hnutia Taliban. V hlavnom afganskom meste napadli ich pobočku. Po bombových útokov a šesťhodinovej prestrelke zahynulo osem afganských policajtov, jeden zahraničný vojak.
Útok na British Council je ďalší zo série útokov Talibanu na domáce či západné ciele za posledné týždne. V júni sa snažili dostať do hotela Intercontinental, v augusta zostrelili helikoptéru amerických špeciálnych jednotiek – zomrelo vtedy 30 príslušníkov.
Historický rozmer Budova British Council sa nachádza v celkom bezpečnej zóne Kábulu. Ani to neodradilo deviatich útočníkov. „Taliban tým hovorí, že môže zaútočiť kdekoľvek,“ vysvetľuje pre SME spoluriaditeľ nezávislej organizácie Sieť analytikov Afganistanu Thomas Ruttig. „A je tu aj historické memento.“
K útoku prišlo počas dňa afganskej nezávislosti. Devätnásteho augusta 1919 sa Afganistan oslobodil od britskej nadvlády. Taliban už viackrát podnikol väčšie útoky počas dňa nezávislosti, no na takýto západný cieľ si netrúfol.
AFGANISTAN Posledné útoky
Počas útoku na hotel Intercontinental zahynulo 12 ľudí. 30 príslušníkov špeciálnych jednotiek stratili Američania po tom, čo ich helikoptéru začiatkom augusta zostrelili. Po výbuchu nastraženej bomby na ceste zahynulo vo štvrtok 22 civilistov v dodávke v provincii Herát.
„Taliban odkázal Britom, že dvakrát sa neúspešne snažili dobyť krajinu v 19. storočí a nepodarí sa im to ani teraz,“ vysvetľuje Ruttig odkaz Talibanu. V súčasnosti v Afganistane, najmä na juhu, pôsobí 9 500 britských vojakov, po Američanoch najviac. V krajine sú so súhlasom vlády a na rozdiel od Talibanu ich bežní Afganci nepovažujú za okupantov.
Krvavé leto Začiatkom júla sa začali spojenecké vojská pomaly sťahovať domov a zodpovednosť odovzdávajú afganským jednotkám. Taliban na to odpovedá zvýšením útokov.
Napríklad vo štvrtok zahynulo v krajine po viacerých nastražených bombách najmenej 26 ľudí. Podľa Ruttiga v auguste už zahynulo najviac cudzincov za mesiac od začiatku roka. Takéto útoky sú v rozpore s tvrdením misie NATO, že situácia sa zlepšila a môžu prenechať bezpečnosť v rukách domácich.
Reakciu afganských síl na útok, ktorým pomáhali novozélandské jednotky, nechcel analytik hodnotiť. „Incident ukázal, že bezpečnosť nie je len v kvantite (počet vojakov a policajtov sa má zvýšiť na 400–tisíc, pozn. red.), ale aj v kvalite,“ dodal Ruttig.