Madrid 15. júla (TASR) - Maroko nemá v úmysle stiahnuť svojich vojakov zo španielskeho stredomorského ostrova Perejil, ktorý obsadilo vo štvrtok. Vyhlásil to dnes marocký minister zahraničných vecí Mohamed Bennaissa.
Ako sa uvádza v prvom oficiálnom vyhlásení od začiatku okupácie neobývaného ostrova, Maroko momentálne nezvažuje možnosť stiahnuť naspäť svoje jednotky. Podľa ministra chce marocký kabinet využiť na vyriešenie sporu všetky diplomatické prostriedky.
Španielske ministerstvo obrany dnes nevylúčilo žiadne legitímne opatrenia, ak ich bude považovať za potrebné. Podľa španielskeho premiéra Josého Maríu Aznara musí Maroko stiahnuť svojich vojakov a obnoviť predchádzajúce status quo. Šéf španielskeho kabinetu pritom pripomenul Rabatu, že Madrid je jeho významným obchodným partnerom a okupácia ostrova patriaceho Španielsku bude mať negatívne následky na bilaterálne vzťahy.
Marockí vojaci údajne obsadili ostrov, v Maroku známy pod menom Leila, pretože patrí do marockej teritoriálnej jurisdikcie. Maličký ostrov s priemerom jeden kilometer patril od roku 1668 Španielsku a nachádza sa asi šesť kilometrov od Ceuty - jednej zo španielskych mestských enkláv pri severnom pobreží Maroka. Marocké ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo, že obsadenie ostrova je súčasťou jeho boja proti terorizmu a prevádzaniu ilegálnych imigrantov.
1 2 mon juh