Moskva 4. júna (TASR) Prejavy nesúhlasu vyvolali názory veliteľa ruskej armády v Čečensku generála Gennadija Troševa, ktorý sa vyslovil za verejné popravy čečenských separatistov na území Čečenskej republiky a za zavedenie odmien za dolapenie či citlivé informácie o čečenských vodcoch.
Podľa prezidentovho hovorcu a splnomocnenca pre Čečensko Sergeja Jastržembského sa protiteroristická operácia v Čečenskej republike musí riadiť platnou ruskou legislatívou a o žiadnych verejných popravách nemôže byť ani reči.
Iniciatívu generála Troševa dnes odmietli aj predstavitelia ruského parlamentu a s Čečenskom susediacej Ingušskej republiky. Poslanec ruskej Štátnej dumy a dlhoročný obranca ľudských práv Sergej Kovaľov označil generála Troševa za mimoriadne krutého človeka, ktorý by mal po svojich výrokoch opustiť riadiace posty v ruskej armáde. "Prečo tento človek zostáva na kľúčovom poste?" nechápe Kovaľov.
Prezident Ingušska Ruslan Aušev je návrhom verejných popráv zhrozený. "Navrhujem mu, aby si prečítal Ústavu Ruskej federácie a zbierku zákonov," vyhlásil Aušev a vyslovil sa za odvolanie generála.
Ostro reagoval na výroky generála Troševa pre ruský denník Izvestija aj predseda zahraničného výboru Štátnej dumy Dmitrij Rogozin. "Vojaci by si mali zamknúť ústa a prenechať komentovanie udalostí politikom," povedal Rogozin s tým, že armáda má plniť rozkazy, ktoré dostala. Gennadij Trošev podľa Rogozina ukázal, že psychiku národov na severe Kaukazu vôbec nechápe.
Šéf zahraničného výboru dolnej komory parlamentu v súvislosti s výrokmi veliteľa ruskej armády v Čečensku pripustil, že mnohé pripomienky medzinárodných organizácií a spoločností na ochranu ľudských práv na adresu situácie v Čečensku sú opodstatnené, pretože obdobné názory ako generál Trošev majú aj vojaci.
Napriek tomu, že v Rusku už niekoľko rokov platí moratórium na tresty smrti a tento najvyšší trest už ruské súdy od roku 2000 ani nevynášajú, generál Trošev sa v rozhovore pre denník Izvestija vyslovil za obnovenie trestu smrti pre čečenských povstalcov a atentátnikov, ktorí sú zodpovední za vraždy desiatok či stoviek ľudí. Tresty by sa mali vynášať navyše bez súdu a popravy by mali byť verejné.
"Doživotný trest? V žiadnom prípade! (Som za) najukrutnejšie mučenie," povedal generál, ktorý je nielen veliteľom vojakov v Čečensku, ale aj hlavným veliteľom ruskej armády v Kaukazskom vojenskom okruhu. Trošev si popravy "vyvrheľov" predstavuje ako verejné divadlo z dôb temného stredoveku. "Spravil by som to takto: zhromaždil by som všetkých na námestí, obesil by som banditu a nech visí, nech to všetci vidia!"
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel