MOSKVA, BRATISLAVA. Hovorí sa tomu smola. Moskovský dopisovateľ britského denníka Guardian mohol mať pred 20. rokmi sólokapra, aký sa novinárom zadarí tak raz za život.
Vtedy však neboli mobily, neexistoval Twitter ani internetové vydania novín, a tak mu šanca ušla skôr, ako stihol svoj príbeh uverejniť.
Bez mobilu to nešlo
Jonathan Steel bol v auguste 1991 na ukrajinskom polostrove Krym, keď tam dovolenkoval Michail Gorbačov.
Dokonca ho navštívil v jeho luxusnej vile, kde ho skupina vysokopostavených konšpirátorov izolovala od zvyšku sveta, aby sa pokúsila pučom zabrániť rozpadu Sovietskeho zväzu.
Skupina ortodoxných komunistov vrátane šéfa KGB, ministra vnútra či obrany v Moskve vyhlásila 19. augusta 1991, že Gorbačov je chorý, s tým, že idú zachrániť Sovietsky zväz.
Novinár Steel vedel, že je to celé nezmysel. Podobne ako Gorbačov sa však nevedel spojiť s nikým mimo Kremľa.
Sólokapor sa tak nekonal. Gorbačov sa vrátil do Moskvy skôr ako britský novinár a správa o neúspešnom puči už obletela celý svet.
Gorbačov: Pochybil som
Po 20 rokoch sa Steel znovu stretol s Gorbačovom, ktorý sa mu priznal k viacerým chybám, bez ktorých by možno k pokusu o puč nedošlo.
Ako najzávažnejšiu označil, že sa príliš dlho snažil zreformovať Komunistickú stranu. „Mal som rezignovať už v apríli 1991 a založiť novú demokratickú stranu.“
Tiež priznal, že v čase, keď sa mala podpisovať dohoda s 12 sovietskymi republikami, nemal odísť na dovolenku.
Znemožnil by tak plány pučistov, ktorým sa na dva dni podarilo vystrašiť Rusov z návratu starých čias. A nemuseli tak v uliciach Moskvy zomrieť traja ľudia.
Mal som ho poslať do Británie
Amatérske naplánovanie puču aj masové protesty pred parlamentom nakoniec prevratu zabránili. Vtedajší ruský prezident Boris Jeľcin sa vyšplhal na tank a varoval armádu, aby nešla proti ľudu.
O svojom rivalovi 80-ročný nositeľ Nobelovej ceny za mier spätne hovorí, že bol naňho príliš mäkký. „Mal som ho poslať ako veľvyslanca do Veľkej Británie či bývalej britskej kolónie.“
Svojmu nástupcovi neodpustil, že nezabránil rokom chaosu, ktorý zastavil Vladimir Putin.
Chce nových lídrov
Tomu však vyčíta autoritatívne metódy, ktoré podľa neho po 20 rokoch vracajú Rusko do starých čias.
„Potrebujeme slobodné voľby a nové vedenie krajiny,“ povedal v stredu Gorbačov, ked sa ho novinári pýtali, kto by mal byť novým ruským prezidentom.