BERLÍN. Rozhodol o tom dnes Krajinský sociálny súd Berlín-Brandenbursko so sídlom v Postupime. Jeho verdikt nie je ešte právoplatný.
Vdova po obávanom šéfovi východonemeckej rozviedky, ktorý zomrel 9. novembra 2006 vo veku 83 rokov, pokračovala aj po jeho úmrtí v predmetnom súdnom spore.
Dnešné rozhodnutie nemeckej justície je potvrdením verdiktu spolkového úradu pre poistenie z januára 2003, ktorý penziu Wolfovi odobral v plnom rozsahu predovšetkým kvôli porušovaniu princípov ľudskosti a právneho štátu.
Súd v zdôvodnení uviedol, že proti Wolfovi hovorí predovšetkým ľahostajnosť, s ktorou si osoboval právo oberať ľudí o slobodu a vyvíjať na nich nátlak s cieľom dosiahnuť ciele ním riadenej služby.
Markus Wolf stál 34 rokov na čele zahraničnej rozviedky Ministerstva pre štátnu bezpečnosť bývalej Nemeckej demokratickej republiky a bol považovaný za šedú eminenciu východonemeckého režimu.
Po znovuzjednotení Nemecka požiadal Wolf v roku 1991 o politický azyl v Rakúsku. Ponuku americkej CIA na ochranu pred nemeckými úradmi v zámorí odmietol. Napokon sa sám vzdal nemeckým orgánom.
Vrchný krajinský súd v Düsseldorfe ho v roku 1993 odsúdil za vlastizradu a korupciu na šesť rokov väzenia. Rozsudok za vlastizradu Spolkový ústavný súd neskôr anuloval, pretože špionážna činnosť v prospech bývalej NDR bola v súlade s jej zákonmi. O štyri roky neskôr odsúdili niekdajšieho silného muža NDR na dva roky odňatia slobody podmienečne za štyri prípady nezákonného zadržiavania, nútenia a ublíženia na zdraví.
Zdroj: DPA