LONDÝN, BRATISLAVA. Keď v roku 1992 horelo pre rasové nepokoje kalifornské mesto Los Angeles, americké denníky Williama Brattona označili za superpolicajta. Policajnému šéfovi a bezpečnostným zložkám sa po šiestich dňoch rabovania a bojov podarilo obnoviť právo a poriadok.
Týmito slovami obhajoval svoje rozhodnutie britský premiér David Cameron, keď cez víkend verejnosti oznámil, že zavolal policajného šéfa New Yorku, aby pomohol britským bezpečnostným jed〜notkám upokojiť situáciu v krajine.
Americký návod V roku 1992, keď v Los Angeles gangy mladistvých rabovali a podpaľovali všetko, čo sa dalo, polícia sa podobne ako minulý týždeň v Londýne najskôr stiahla a nechala výtržníkov sa vybúriť.
FAKTY William Bratton
vo vojne vo Vietname viedol William Bratton jednotku americkej vojenskej polície, po vojne sa vrátil do rodného Bostonu, kde sa v roku 1980 stal zástupcom šéfa polície, koncom 80. rokoch ho vymenovali za šéfa policajtov v Los Angeles, od roku 1994 šéfuje policajtom v New Yorku.
„Keď sa pozrieme na zábery z Londýna, vidíme mnoho podobností s tým, čo sa dialo v LA pred 20 rokmi. Naučilo nás to mnohému,“ povedal podľa BBC Andrew Smith, vtedajší Brattonov podriadený. A súčasné štatistiky mu dávajú za pravdu. Po nepokojoch z roku 1992 sa násilie v tomto regióne výrazne znížilo.
„Urobili sme zmeny v polícii, prijali sme viac pracovníkov, najmä žien a ľudí z menšinových skupín, aby sme v pokoji a čo najlepšie dokázali riešiť nebezpečné situácie,“ opisoval nové postupy Smith.
K tomu prispel predovšetkým Brattonov recept v podobe nulovej tolerancie. Trestali sa aj najmenšie prehrešky ako jazda v metre načierno. Trestali aj rodičov a susedov za prehrešky mladistvých.
„Prečo sa mladiství zapájajú do pouličných gangov, je jednoduché – chcú niekam patriť. Mnohí totiž pochádzajú z rozvrátených rodín,“ povedal cez víkend Bratton pre Financial Times.
Chcú si poradiť sami Nie všetci si však myslia, že veterán z Vietnamu dokáže vyriešiť situáciu na predmestiach najväčších britských miest.
„Zdá sa mi, že ak máte v krajine viac ako 400 gangov, potom ste neboli príliš efektívni,“ povedal podľa britského denníka Independent prezident Združenia policajných riaditeľov Hugh Orde. „Štýl policajnej práce v Spojených štátoch a úroveň násilia tam sa zásadne líši od toho, ktoré máme tu u nás,“ porovnáva Orde.
O tom, či sa 64–ročný americký superpolicajt stane hrdinom aj v Británii, sa uvidí na jeseň. Vtedy sa očakáva jeho príchod do Londýna.