FOTO SME – PAVOL MAJER
Vila v Limbachu (vľavo). Ivan Gašparovič novinárom stále hovorí, že ju chce predať. Vyzerá to už ako neplatená inzercia. Povedal to aj v rozhovore pre SME. Dôvodom však nie je nedostatok peňazí, ale rozhodnutie, ktoré urobili Gašparovičovci dávnejšie.
O chate (vpravo) hovorí Ivan Gašparovič ako o menšej. Je postavená v príjemnom prostredí v Modre-Harmónii. Rodina tam trávi víkendy s vnučkou.
Gašparovič sa usmieva. Žeby chcel v Hnutí za demokraciu po rokoch uplatňovať princípy podstatného mena v názve podobných politických strán?
FOTO SME – JURAJ MARTINY
Ivan Gašparovič vo štvrtok zaregistroval Hnutie za demokraciu. Ešte v stredu sa vraj rozhodoval o tom, či vezme niektorú z ponúk do novovzniknutých politických subjektov, ktoré ho oslovovali. Hovorí sa, že to boli aj Smer, ANO či SDA. Ponuky vyplynuli z jeho nezaradenia na kandidátku HZDS-ĽS do tohtoročných volieb.Ako vnímate krok svojho bývalého šéfa Mečiara?
„Bol som sklamaný. Nie však tým, že som sa nedostal na kandidátku, ale tým, akým spôsobom. S Mečiarom sme boli spolu od začiatku, pri všetkých úspechoch i neúspechoch. Ak so mnou nepočítal, zaslúžil som si, aby mi to povedal možno dva mesiace predtým. Nie je normálne, aby som do stopäťdesiateho mena, keď sa na sneme čítala kandidátka, nevedel oficiálne, či tam som, alebo nie. Považujem to za neférové.“
Súhlasíte s tvrdením, že Mečiar vo vás vidiel konkurenta, ktorý by ho mohol odstaviť z vedenia HZDS-ĽS?
„Áno, stále sa to rozprávalo. Nikdy som však nemal takúto ambíciu. Ja som ho rešpektoval ako predsedu. Fakt, že on mal takúto víziu, je škoda. Pretože sme dospeli až k tomu, že stojíme takmer proti sebe. Mečiar to prezentoval tak, že sa nemôže niekto uchádzať o kreslo prezidenta, ak rozbíja stranu.“
Chceli ste byť prezidentom?
„Kandidovať som už mohol, ale nikdy som nechcel. Mečiar to dobre vie. Dokonca mi sám ponúkal, aby som šiel do tejto funkcie, z parlamentu. Ja som to vždy odmietal.“
Akú očakávate odozvu od občanov? Môžu udalosti od prvého júlového víkendu zatriasť pomerne stabilnými preferenciami HZDS?
„U voličov príde k odozve, pretože volič je dezorientovaný. Aj tým, že niektorí predstavitelia strany rozprávajú o tom, že došlo k situácii nezodpovedajúcej demokratickým princípom, a druhí hovoria, že všetko je v poriadku.“
Je teda HZDS skutočne demokratickou stranou? Ako to deklaruje v názve?
„Demokraciu netvorí písmo, ale skutky. To, čo sa stalo na sneme, bolo mimo demokratických princípov. HZDS nemôže byť donekonečna stranou, ktorá vo vlastných radoch nenaplňuje svoj názov.“
Prečo to konštatujete až teraz, keď sa to osobne a negatívne dotklo vás? Prečo ste to nehovorili napríklad po takzvanej noci dlhých nožov v novembri 1994, keď sa v parlamente doslova valcovalo?
„Politika je niekedy v zákulisí o niečom inom, ako je zvonku vnímaná realita. Aj niektoré veci, ktoré sa nám a Mečiarovi vyčítajú, boli v tom čase možno potrebné, hoci posudzované z úplne iného reálneho pohľadu. Napríklad, keď sa rozdeľovala republika a sedel by tam človek inej povahy ako Mečiar, tak by to dopadlo pre Slovensko horšie. My sme spravili chybu, že sme si sadli do vagóna a išli stále tou istou rýchlosťou, po tých istých koľajniciach. Niekedy sme ťažšie prijímali oponentúru. A bez oponentúry nemusí byť to, čo robíme, dobré, pretože nám našu prácu nikto nezhodnotí. Už aj hnutie musí akceptovať určité reality, ktoré v spoločnosti sú.“
Ale HZDS stále nie je schopné sebareflexie. Nevie sa vyrovnať s množstvom káuz.
„Celkom tak to nie je. O niektorých veciach sme hovorili otvorene – že sme ich asi mali spraviť inak. Tá sebareflexia tu je.“
A čo napríklad kauza Gaulieder, keď aj Ústavný súd povedal, že ste tento krok spravili v rozpore so zákonom. Vy ste boli predsedom parlamentu, ste právnikom, vysokoškolským profesorom.
„Aj dnes by som hlasoval proti Gauliederovi. Určite však iným spôsobom.“
Ako hodnotíte kandidátku hnutia po personálnej stránke?
„Sú tam aj ľudia, ktorí, keď boli v Národnej rade, nemali záujem o prácu v parlamente, ale sú tam aj profesionáli.“
Ako vnímate Dianu Dubovskú na kandidátke HZDS? Tá vám zabrala miesto.
„Vraj o mne v rádiu hovorila, že som už starý politik. Vybrali si ju, je tam.“
JURAJ MARTINY