LONDÝN, BRATISLAVA. Mala propagovať budúcoročnú londýnsku olympiádu a olympijské ideály. Namiesto toho ju BBC natočila, ako počas nepokojov v severnom Londýne hádže na policajné auto tehlu. Matka 18–ročnej Chelsea Ivesovej to videla v televízii a dcéru nahlásila na políciu.
Ivesovú obvinili z násilného správania a krádeží. Svoju vinu pred súdom poprela, no zatiaľ ostáva vo väzbe. Žiadosť o prepustenie na kauciu sudca zamietol.
Olympijské hry Londýn získal právo organizovať olympiádu v roku 2005, keď v hlasovaní porazil najväčšieho rivala Paríž. Hry budú trvať od 27. júla do 12. augusta 2012. Centrum olympiády bude v Stratforde na východe Londýna. Sedem kilometrov od nedávnych nepokojov.
Aj Stratford je chudobný „Talentovaná športovkyňa“, ako o tínedžerke hovorí jej právnik, sa v minulosti stretla aj so starostom Borisom Johnsonon, ako vyslankyňa olympiády navštívila aj parlament. Tvár olympijského Londýna teraz súdia a svet sa obáva, že podobné nepokoje sa môžu zopakovať pred olympiádou.
„O necelý rok tu privítame svet, ale teraz k nám nikto nechce prísť,“ pripomenula Paula Radcliffová, svetová rekordérka v maratóne a jedna z najpopulárnejších britských športovkýň.
Najbližšie nepokoje k Stratfordu, kde bude centrum olympiády, boli v Hackney vzdialenom asi sedem kilometrov. Aj Stratford na východe Londýna patrí medzi chudobnejšie časti britskej metropoly s množstvom prisťahovalcov.
Mnohým sa nepáči, že na olympiádu sa minie až 20 miliárd libier. Odborníci hovoria, že pri plánovaní bezpečnosti na olympiáde sa organizátori zamerali najmä na terorizmus, no s možnosťou vnútorných nepokojov veľmi nepočítali. Londýn preto musí svet presvedčiť, že ich v budúcnosti zvládne.
Peking zatýkal Medzinárodný olympijský výbor Britom dôveruje, Čína však už zapochybovala o pripravenosti Londýna. „Británia je v zlej ekonomickej situácii, nemá žiadne riešenie problémov a najmä mládež je bez perspektívy a na pokraji toho, aby sa z nej stali anarchistickí výtržníci,“ napísala štátna agentúra Nová Čína.
V Číne sa každý rok uskutočnia tisíce menších, či väčších nepokojov. Počas pekinskej olympiády pred tromi rokmi sa však komunistickej vlády podarilo zabezpečiť poriadok, za cenu zatýkania odporcov režimu a tvrdých zásahov.
Americký týždenník The Nation píše, že niečo podobné môže hroziť aj Británii. Ak chce udržať pokoj, musí zasiahnuť tvrdo. Každý zásah však vyvolá ďalšie nepokoje.
A tie môžu kulminovať práve počas olympiády, tvrdí Nation.