TOKIO.
Experti dúfajú, že zakrytie zamedzí šíreniu rádioaktivity z reaktora, zabráni presakovaniu dažďovej vody a poskytne ochrannú bariéru pred možnými únikmi alebo výbuchmi v budúcnosti.
Stan má dočasne nahradiť vonkajší plášť reaktora č. 1, ktorý bol zničený pri explózii vyvolanej vysokým tlakom deň po ničivom zemetrasení a následnom cunami v Japonsku z 11. marca.
Výstavba stanu a jeho základov sa začala tento týždeň, informoval dnes hovorca jadrovej elektrárne (JE). Práce sa doteraz nemohli začať, pretože radiácia bola príliš nebezpečná, aby tam mohli ľudia pracovať.
Stan, ktorý natiahnu cez kovovú konštrukciu, bol vyrobený zo vzduchotesného polyesteru. Bude 54 metrov vysoký a 47 metrov široký.
Tokijská elektrárenská spoločnosť TEPCO hľadala cesty, ako zmierniť nebezpečenstvo zo strany JE, odkedy ju pred piatimi mesiacmi katastrofálne poškodili prírodné živly. Následné tavenie reaktorov uvoľnilo do životného prostredia rádioaktívne čiastočky a vyvolalo najhoršiu jadrovú krízu vo svete od Černobyľa v roku 1986.
Začiatkom augusta spoločnosť TEPCO uviedla, že sa jej podarilo nepriedušne uzatvoriť oblasť s potenciálne smrteľnou úrovňou radiácie pri prvom reaktore. Radiácia tam podľa spoločnosti na dvoch miestach prekročila desať sievertov (Sv), čo je 40-násobok najvyššej úrovne povoleného vystavenia pracovníkov žiareniu v naliehavých prípadoch.
Ak sa stan, ktorý má zakryť prvý reaktor, osvedčí, zakryjú podobne aj ďalšie reaktory JE Fukušima-I. Aj okolie ďalších reaktorov je totiž vysoko rizikové pre prácu.
Hovorca elektrárne povedal, že výstavbu stanu by mali dokončiť do konca septembra.
Zdroj: AP