SME

Lúpil poštár, aj dcéra milionára

Britské súdy robili aj cez noc, aby odsúdili všetkých zadržaných. Ďalším nepokojom v stredu v noci zabránili polícia a dážď.

Za rabovanie predviedli pred súdy stovky najmä mladých ľudí.Za rabovanie predviedli pred súdy stovky najmä mladých ľudí. (Zdroj: SITA/AP)

LONDÝN, BRATISLAVA. Takú zmesku zločincov ako v týchto dňoch britské súdy asi ešte nemali. Miestna polícia zatkla po niekoľkých dňoch najťažšieho násilia a rabovania v britských uliciach celkovo takmer 1600 ľudí.

Súdy pracovali aj v noci, aby uvoľnili ruky polícii. Novým zločinom v britských mestách v stredu večer zabránili tisícky policajtov v uliciach a dážď.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dcéra z dobrej rodiny Ak niekto tvrdil, že nepokoje zapríčinili nezamestnanosť a zúfalstvo chudobných Angličanov, pohľad do súdnych siení mu musel tento názor vyvrátiť. Medzi zatknutými bola napríklad aj Laura Johnsonová.

SkryťVypnúť reklamu

Devätnásťročná dievčina býva s bohatými rodičmi na vidieku v trojposchodovom dome s tenisovým kurtom. Navštevovala najlepšie britské školy s dobrými výsledkami.

No napriek tomu ju počas nepokojov zatkli v aute s ukradnutou elektronikou, cigaretami a alkoholom v hodnote 5500 libier. „Nečakal by som, že niekto od nás by mohol byť obvinený z niečoho takéhoto,“ povedal jeden sused denníku Daily Telegraph.

FAKTY Násilie v číslach

1588 ľudí zatkli od začiatku nepokojov v sobotu. 371 ľudí obvinili v Londýne. Najviac z nich, 62 percent, v Londýne stíhajú za vlámania. Škody vyčísľujú na 200 miliónov libier. 93 obchodov zničili počas najhoršej, pondelkovej noci.

Zdroj: Guardian

Obvinených pred westminsterským súdom bolo podľa Reuters včera toľko, že policajné autá so zadržanými vytvorili rad až za roh budovy. Súd na tejto úrovni im prinajhoršom môže udeliť trest odňatia slobody na šesť mesiacov. Obžalovaných s dlhším zoznamom obvinení tak poslali na vyššie súdy, kde im hrozí až desať rokov väzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Poštár aj študenti Do nepokojov sa zaplietol aj 11­ročný chlapec, azda najmladší výtržník, ktorý sa postavil pred súd. Počas rabovania sa pokúsil ukradnúť smetný kôš v hodnote 50 libier. V sprievode matky a tety za to dostala rodina trest 150 libier.

Medzi ďalšími obvinenými bol podľa britských médií aj poštár, ktorý sa priznal, že ukradol dva notebooky a smartphone BlackBerry. Alebo tiež asistent na základnej škole, pracovníčka v charitatívnej organizácii či viacerí študenti na univerzitách.

Tieto prípady ukazujú, že rabovanie v britských uliciach prerástlo do masovej hystérie, do ktorej sa zapojili aj ľudia, u ktorých by to nikto nečakal.

Poradia Američania Jadrom protestov však boli britské gangy. „Mnoho z prípadov na londýnskom súde v Highbury boli kariérni kriminálnici. Tínedžeri či dvadsiatnici, prekvapujúco aj mnoho starších. A najprekvapujúcejšie, väčšina z nich bola bielych a mala prácu,“ napísal reportér Daily Telegraph. Skúsení zločinci navyše často polícii ušli.

SkryťVypnúť reklamu

Proti týmto skupinám britskej spoločnosti včera sľuboval rázne zakročiť aj britský premiér David Cameron. „Gangy stáli za koordinovanými útokmi,“ povedal. Spolupracovať by mali aj s americkými úradmi v New Yorku či Los Angeles, ktoré skrotili gangy v minulosti.

Kríza testuje Camerona

Pre britského premiéra je to doteraz najťažší test jeho vlády. Napriek neskorému návratu do vlasti zatiaľ dokázal skrotiť výtržníkov.

LONDÝN, BRATISLAVA. Pred narýchlo z dovoleniek zvolanými poslancami to včera David Cameron povedal jasne: „Zaistiť bezpečnosť ľudí je prvou povinnosťou vlády.“

Mnohí v Británii sa pýtajú, či sa to vláde konzervatívcov podarilo. Súčasnú krízu opisujú komentátori ako najvážnejší test premiéra, ktorý vedie krajinu od minulého roka. Po júlovej kritike Camerona, že zamestnal za svojho hovorcu Andyho Coulsona, ktorého noviny odpočúvali nevinných ľudí, je to druhá kríza, ktorej musí premiér počas tohto leta čeliť.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí mu vyčítajú najmä neskorý návrat z dovolenky. V pondelok, po dvoch dňoch rabovania, sa usmievavý David Cameron v talianskom Toskánsku fotil s miestnou čašníčkou. Domov letel až o tretej hodine v noci, keď sa v krajine práve končila najhoršia noc násilia a rabovania.

Hneď po príchode však zvolal bezpečnostné stretnutie a navýšenie počtu polície, aspoň dovčera, fungovalo. Niektorí komentátori chvália, že to vláda dokázala bez toho, aby prikročila k výnimočným opatreniam ako nasadenie armády.

Cameron má aj šťastie, že hnev ľudí, ktorým vypálili obchody, zatiaľ smeruje najmä na políciu. Ich chyby včera uznal aj premiér. „Bolo proste príliš málo policajtov v uliciach a ich postupy boli zlé,“ povedal včera.

Tomáš Vasilko

Násilie odplaší firmy, boja sa ľudia v Tottenhame

SkryťVypnúť reklamu

Po nepokojoch tu zostali vypálené obchody a rozbité výklady. Miesto, kde sa rabovanie začalo, nepripomína chudobnú štvrť.

TOTTENHAM. Kto by povedal, že súčasné nepokoje v Británii sa zrodili v útrobách týchto prívetivých domčekov. Je ich plná takmer celá londýnska štvrť Tottenham, kde rabovanie a násilie cez víkend vypukli. Aj vo vedľajšom Enfielde, kde eskalovalo neskôr.

Parfumy aj hračky „Pane, sem nemôžete, pokiaľ tu nepracujete alebo nebývate,“ hovorí stroho strážnik hliadky na Tottenham High Road, v srdci severolondýnskej štvrte. Je plná obchodov s vybitými výkladmi, ktoré sú už štyri dni zatvorené.

Skaza je už kúsok od stanice metra Tottenham Hale, kde sídli veľké nákupné centrum. A pokračuje. Obchody s elektronikou, odevami, klenotníctvom, parfumérie, ale aj obchody s potravinami alebo hračkárstvo – to všetko boli terče rabovania.

SkryťVypnúť reklamu

Mladí nemajú úctu „Mám šestnásťročnú dcéru a štrnásťročného syna. Odsekol by som im hlavy, keby som zistil, že sa na skaze podieľali. Spoločnosť sa zmenila, mladí už nemajú úctu k starším ani autoritám,“ hovorí štyridsaťdeväťročný Billy. Je ochotný o nepokojoch hovoriť, na rozdiel od obyvateľov postihnutých ulíc.

Na obzore medzitým stúpa dym. To v Innova Parku horí obrovské distribučné centrum firmy Sony, kde svoje CD a DVD skladovalo 150 vydavateľstiev. Zamestnávalo stovky ľudí z Tottenhamu a Enfieldu, ktorí sa teraz boja o prácu.

Odídu firmy „Nad rabovaním by človek možno i mávol rukou, ale tento požiar je jeden veľký nezmysel. V posledných rokoch sa to tu veľmi rozvíja, vznikla sieť firiem, postavili tu nové obytné domy, ľudia majú prácu, i keď je kríza. Teraz aby sa báli, čo bude,“ rozčuľuje sa Billy, ktorý sa presťahoval z Tottenhamu do Enfieldu pred dvadsiatimi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Londýnski policajti stoja pri všetkých vyrabovaných obchodoch a vypálených budovách. Niektoré už búrajú bagre, ako napríklad obchod s nábytkom na Lansdowne Road〜.

„Moja mama tam chodila nakupovať celý život. Nechápem, prečo to zničili. Asi ich hnevalo, že si nemôžu nič odniesť. Preto si myslím, že sa to hneď tak neskončí, dokiaľ sa nestane niečo veľmi smutné,“ lúči sa Billy.

Marek Dvořáček,

Idnes.cz

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 008
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 180
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 035
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 5 218
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 345
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 783
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 076
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 617
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Príslušník špeciálnych jednotiek v Kašmíre.

Útok sa stal v populárnom letovisku.


TASR
Pohreb pápeža Františka bude v sobotu 26. apríla 2025.

Pohreb bude v sobotu 26. apríla.


5
Jorge Mario Bergoglio vždy cestoval metrom alebo autobusom.

Jorge Mario Bergoglio mal rád tango a futbal.


SITA 3
Ilustračné foto.

Agentúra nemá dostatok peňazí.


TASR

Sportnet

Peter Židovský.

Bol aj pri vstupe Slovenska do štruktúr FIFA a UEFA.


TASR
Adam Sýkora v drese Slovenska.

Trojica Viliam Kmec, Jakub Demek a Samuel Hlavaj v súčasnej situácii reprezentáciu neposilní.


Futbalisti SSC Neapol Stanislav Lobotka (vľavo) v zápase s Interom Miláno.

Obhajca titulu Inter síce disponuje výrazne lepším skóre, no to sa v prípade rovnosti bodov neberie do úvahy.


Reuters
Martin Pospíšil.

Slovenský útočník Calgary Flames by si rád zahral opäť s bratom Kristiánom.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu