PRAHA, BRATISLAVA. Námestníkom ministra školstva sa nestal, lebo bol proti nemu premiér Petr Nečas. Pretože ho ministrovi školstva Josefovi Dobešovi odporúčal prezident Václav Klaus, stal sa nakoniec ekonomickým poradcom.
Ladislav Bátora komplikuje vzťahy politikov od aprílového nástupu na ministerstvo. Teraz je dôvodom, pre ktorý pravicová TOP 09 zvažuje odchod z koalície.
Keď na ministerstvo prišiel, politikom prekážalo, že kandidoval za nacionalistickú Národnú stranu, ktorá vystupovala proti cudzincom a Rómom. I to, že je predsedom konzervatívnej iniciatívy D.O.S.T., ktorá je proti Lisabonskej zmluve i Európskej únii.
Neomarxisti a devianti
Teraz sa Bátora postavil na čelo tých, ktorí sú proti sobotňajšiemu pochodu homosexuálov v Prahe. Napísal otvorený list americkej ambasáde v Prahe i pražskému primátorovi Svobodovi, aby nepodporovali Prague Pride, pretože pochody homosexuálov majú neomarxistické zafarbenie a nároky homosexuálov voči českej verejnosti prekračujú hranice tolerantnosti.
Pochod odmietol i Klausov spolupracovník Petr Hájek, ktorý homosexuálov označil za deviantov. Klausa považuje Bátora za „nedosiahnuteľný vzor“.
Vládna TOP 09 žiada, aby Bátora opustil ministerstvo. Podľa českých médií o ňom minister financií Miroslav Kalousek hovoril na rokovaní vlády ako o „fašounovi“ a naznačil, že ak nepôjde Bátora, mala by TOP 09 problém ostať vo vláde. Problém s tým má aj premiér.
„Bátora nemá žiadny mandát na to, aby vystupoval týmto spôsobom,“ povedal v utorok podľa MF Dnes Petr Nečas. Chce o Bátorovi hovoriť s ministrom Dobešom. „Nedá sa nad tým iba mávnuť rukou,“ dodal premiér.
Chystajú sa aj extrémisti
Prvý pochod homosexuálov v Prahe je témou už niekoľko dní. Začalo sa to rozhodnutím pražského magistrátu prebrať nad pochodom záštitu, pokračovalo listom trinástich veľvyslancov na podporu pochodu a protestmi prezidenta Klausa či ministra zahraničných vecí Schwarzenberga (TOP 09) proti iniciatíve diplomatov ako zasahovaniu do záležitostí štátu. Vtedy sa do toho vložil Bátora.
Pochod bude v sobotu a vyhlásenia politikov vyženú do ulíc viac ľudí. Organizátori očakávajú sedemtisíc. Väčšina príde, aby politikom ukázala, že s nimi nesúhlasí.
Chystajú sa však prísť i pravicoví extrémisti. Pre rovnaké vyhlásenia politikov sa nedá vylúčiť, že sa budú snažiť vyprovokovať bitku.
Pochod zástupca Slovenska nepodporil
Slovenský veľvyslanec v Česku sa rozhodol sám. Podporu považuje za nadbytočnú.
BRATISLAVA. V Prahe pochod homosexuálov podporilo trinásť veľvyslancov. Slovenský zástupca Peter Brňo medzi nimi nebol.
Rozhodol sa podľa hovorcu slovenskej diplomacie Ľuboša Schwarzbachera sám. Súhlasí podľa neho so stanoviskom českého šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga. Ten podporu veľvyslancov označil za kontraproduktívnu a nadbytočnú.
Angažovanie veľvyslancov za podporu požiadaviek homosexuálov kritizovali aj na Slovensku. Prezident ani premiérka medzi kritikmi neboli.
Tento rok pred druhým ročníkom pochodu Dúhový Pride v Bratislave protestovala otvoreným listom asi dvadsiatka konzervatívcov. Diplomatov obvinili, že zasahujú do vnútropolitických záležitostí.
Oproti prvému ročníku pribudla podpora štyroch veľvyslancov, medzi nimi aj poľského a maďarského. V Prahe pochod veľvyslanci týchto krajín nepodporili.
Ela Rybárová