TOTTENHAM. Kto by povedal, že súčasné nepokoje v Británii sa zrodili v útrobách týchto prívetivých domčekov. Je ich plná takmer celá londýnska štvrť Tottenham, kde rabovanie a násilie cez víkend vypukli. Aj vo vedľajšom Enfielde, kde eskalovalo neskôr.
Parfumy aj hračky
„Pane, sem nemôžete, pokiaľ tu nepracujete alebo nebývate,“ hovorí stroho strážnik hliadky na Tottenham High Road, v srdci severolondýnskej štvrte. Je plná obchodov s vybitými výkladmi, ktoré sú už štyri dni zatvorené.
Skaza je už kúsok od stanice metra Tottenham Hale, kde sídli veľké nákupné centrum. A pokračuje. Obchody s elektronikou, odevami, klenotníctvom, parfumérie, ale aj obchody s potravinami alebo hračkárstvo – to všetko boli terče rabovania.
Mladí nemajú úctu
„Mám šestnásťročnú dcéru a štrnásťročného syna. Odsekol by som im hlavy, keby som zistil, že sa na skaze podieľali. Spoločnosť sa zmenila, mladí už nemajú úctu k starším ani autoritám,“ hovorí štyridsaťdeväťročný Billy. Je ochotný o nepokojoch hovoriť, na rozdiel od obyvateľov postihnutých ulíc.
Na obzore medzitým stúpa dym. To v Innova Parku horí obrovské distribučné centrum firmy Sony, kde svoje CD a DVD skladovalo 150 vydavateľstiev. Zamestnávalo stovky ľudí z Tottenhamu a Enfieldu, ktorí sa teraz boja o prácu.
Odídu firmy
„Nad rabovaním by človek možno i mávol rukou, ale tento požiar je jeden veľký nezmysel. V posledných rokoch sa to tu veľmi rozvíja, vznikla sieť firiem, postavili tu nové obytné domy, ľudia majú prácu, i keď je kríza. Teraz aby sa báli, čo bude,“ rozčuľuje sa Billy, ktorý sa presťahoval z Tottenhamu do Enfieldu pred dvadsiatimi rokmi.
Londýnski policajti stoja pri všetkých vyrabovaných obchodoch a vypálených budovách. Niektoré už búrajú bagre, ako napríklad obchod s nábytkom na Lansdowne Road.
„Moja mama tam chodila nakupovať celý život. Nechápem, prečo to zničili. Asi ich hnevalo, že si nemôžu nič odniesť. Preto si myslím, že sa to hneď tak neskončí, dokiaľ sa nestane niečo veľmi smutné,“ lúči sa Billy.
Autor: Z Londýna od reportéra idnes.cz Mareka Dvořáčka