LONDÝN. Polícia začala vo štvrtok prehľadávať domy v Londýne a hľadať osoby, ktoré sa zúčastnili na nočných výtržnostiach v hlavnom meste Británie. Podľa predstaviteľa Scotland Yardu už vydali 100 zatykačov. Steve Kavanagh povedal, že zvýšená prítomnosť polície v uliciach Londýna a v ďalších anglických mestách zabránila násilnostiam počas piatej noci.
"Dnes zavčas rána sme začali klopať na dvere a zatýkať ľudí. Budeme zatýkať zlodejov, lupičov a výtržníkov, tých ľudí, čo spôsobili obavy a kriminálne činy v našich komunitách," povedal Kavanagh a dodal: "Máme viac ako 100 zatykačov, ktoré budeme v nastávajúcich hodinách a dňoch spracovávať. "
Metropolitná polícia zatkla doteraz v Londýne 888 osôb v súvislosti s násilnosťami, výtržnosťami a rabovaním a 371 osôb obvinila. V ďalších anglických mestách zatkli viac ako 300 ľudí.
Násilnosti vypukli v Londýne v sobotu a rozšírili sa aj do ďalších metropol ako Manchester, Liverpool, Notingham alebo Birmingham. Britský premiér David Cameron vyhlásil, že každý, koho usvedčia z násilného správania, pôjde do väzenia. Miestne súdy už v plnom prúde riešia prípady zadržaných.
Škody prekročia 200 miliónov libier
Škody spôsobené nepokojmi v Londýne a ďalších britských mestách tento týždeň dosiahnu podľa dnes zverejneného odhadu Asociácie britských poisťovní (ABI) vyše 200 miliónov libier (228 miliónov eur). Svoje predchádzajúce odhady tým ABI zdvojnásobila.
Britský premiér David Cameron v tejto súvislosti povedal, že poisťovne môžu uplatniť zákon z roku 1886, ktorý im umožňuje presunúť časť finančnej záťaže z nárokov na úhradu škôd spôsobených v súvislosti s nepokojmi na políciu.
"Britský poisťovací sektor je pripravený spolupracovať s vládou a políciou pri pomoci podnikateľom a obciam dostať sa zo škôd," uviedla ABI vo vyhlásení.
Vláda môže nasadiť do ulíc armádu
Britská vláda zváži pri ďalších pouličných výtržnostiach nasadenie armády, ktorá by tak pomohla polícii zvládať narušiteľov poriadku. Vyhlásil to dnes premiér David Cameron.
Predseda vlády zároveň prisľúbil, že pôvodcovia najhoršieho násilia v krajine za uplynulé desaťročia budú nájdení a potrestaní. "Zaplatíte za to, čo ste urobili," odkázal Cameron výtržníkom na mimoriadnom rokovaní parlamentu.
V uliciach Londýna podľa neho zostane zvýšený počet 16.000 policajtov až do konca tohto týždňa. Medzi ďalšími opatreniami spomenul právomoc polície žiadať od ľudí, aby si zložili masky a iné zahalenia tvárí.
Premiér ďalej prisľúbil, že ľudia, ktorých domy alebo obchody výtržníci zničili, dostanú odškodnenie, a to aj keď neboli poistení.
Vláda podľa Camerona "rázne koná", aby zastavila výtržnosti a rabovanie. "Nedovolíme, aby v našich uliciach existovala kultúra strachu," zdôraznil.
Nepokoje nemajú nič spoločné s politikou, tvrdí Cameron
Nepokoje, ktoré v posledných dňoch vypukli v Londýne a rozšírili sa aj na ďalších britských miest, nemajú nič spoločné s politikou. Vo štvrtok to v parlamente vyhlásil premiér David Cameron, podľa ktorého útočníci nie sú žiadni demonštranti, ale obyčajní "zlodeji".
Poslancov zvolali na mimoriadne rokovanie aj napriek letnej prestávke, pričom dovolenky prerušili aj ďalší najvyšší predstavitelia krajiny.
Cameron sa venoval aj kritike, podľa ktorej bezpečnostné zložky na protesty nezareagovali adekvátne. Policajti sa podľa neho k výtržníkom správali ako k "narušiteľom verejného poriadku", namiesto toho k nim však mali pristupovať ako k "zločincom".
"Pravdou je, že polícia čelila novej a jedinečnej výzve," pripustil britský premiér, ktorého krajina podobné výtržnosti nezažila už desaťročia.