TOKIO. Japonsko si pripomenulo päť mesiacov od obrovského zemetrasenia a prívalových vĺn cunami z 11. marca a mnoho ľudí spomínalo na tých, čo pri katastrofe zahynuli.
Obyvatelia v zničených mestách a dedinách na severovýchode Japonska sa zastavili a so sklonenými hlavami a zopnutými rukami venovali myšlienky smutnej udalosti.
Úrady potvrdili takmer 15 700 mŕtvych, polícia však pokračuje v pátraní po vyše 4700 ďalších ľudí, ktorí sú ešte nezvestní. Informovala o tom agentúra DPA.
Po celej krajine, jej 47 prefektúrach, je stále roztrúsených celkovo 87 063 osôb, evakuovaných z domovov. Oznámila to vláda a dodala, že údaje sú z 28. júla.
Z počtu evakuovaných je 12 903 ľudí stále v dočasných núdzových útočiskách, napríklad v školách a obecných strediskách.
Miestne samosprávy a vláda vkladajú viac úsilia do výstavby, a tak mnoho takýchto útočísk už zatvorili a ľudí z nich presťahovali dočasne do novopostavených objektov.
Niekoľko minút po veľkom zemetrasení z 11. marca nasledovali vlny cunami a táto dvojitá katastrofa vyvolala krízu v jadrovej elektrárni Fukušima-I. Išlo o najhoršiu jadrovú nehodu od ukrajinského Černobyľu v roku 1986.
Jadrovú elektráreň Fukušima-I poškodili explózie a požiare, keď zlyhal jej chladiaci systém, a odvtedy do okolia prenikali rádioaktívne látky.
Oblasť museli opustiť desaťtisíce ľudí. Vláda a spoločnosť Tokyo Electric Power Co. (TEPCO), prevádzkujúca jadrovú elektráreň, bojujú zo všetkých síl, aby dostali elektráreň pod kontrolu.