LONDÝN, BRATISLAVA. Majú skúsenosti s násilnosťami v Severnom Írsku, v ďalekej cudzine zasa učia Afgancov, ako zvládnuť dav. Dostať pod kontrolu skupiny gangov, ktoré od soboty ničia a rabujú v mestách, sa však britskej polícii zatiaľ nepodarilo.
V Británii stúpa kritika polície po tom, čo nepokoje a násilnosti pokračovali v utorok večer už štvrtým dňom. Šestnásťtisíc mužov už dokázalo postrážiť Londýn. V priemere 10 policajtov na štvorcový kilometer mesta zabezpečilo, že metropola, kde sa všetko začalo, bola pokojná.
Málo mužov v Manchestri
Násilnosti gangov sa však rozšírili do ďalších miest stredného Anglicka, ako Manchester, Birmingham, Nottingham či Leicester.
Ako povedal jeden z policajných šéfov v Manchestri, 800 policajtov, ktorí v utorok boli v uliciach tohto mesta, bolo primálo na to, aby zvládlo výtržnosti v takom rozsahu. „Čelíme niečomu, čo je pre nás nové,“ odpovedal premiér David Cameron na otázku, či polícia koná dostatočne rýchlo a razantne.
Verejnosť tlačí na políciu, aby použila tvrdšie metódy. Napríklad podľa prieskumu spoločnosti YouGov až 90 percent ľudí podporuje použitie vodných diel.
Kým ešte v utorok túto metódu ministerka vnútra odmietla, včera už bola vláda tomuto v Británii revolučnému nápadu prístupnejšia.
Cameron priznal možnosť, že ich vôbec prvýkrát v dejinách krajiny môžu použiť mimo Severného Írska.
Peter Shirlow, expert na verejný poriadok z univerzity v Belfaste pre BBC povedal, že tento nástroj proti búriacim sa ľuďom na otvorenom priestore funguje veľmi dobre.
Ďalšou odpoveďou, ktorú podporuje 77 percent ľudí, je nasadenie armády. Vláda s tým zatiaľ nepočíta. Podľa expertov, ktorých oslovil Guardian, by to mala byť až posledná možnosť, lebo to „dá zlý signál o Británii“.
Traja mŕtvi
O schopnostiach polície hovorí aj to, že na viacerých miestach sa rozhodli brániť majetky obyvatelia. V Birminghame to dopadlo tragicky.
Traja muži, ktorí sa rozhodli v utorok v noci chrániť budovy pred davom, zomreli po tom, čo ich zrazilo auto.
„Išlo o chladnokrvnú vraždu,“ povedal podľa Reuters jeden zo svedkov. „Prišli o život tým, že robili prácu polície,“ dodal pre Daily Telegraph ďalší z miestnych.
Brániť domovy v meste Luton chcela aj ultranacionalistická organizácia Anglická liga obrany.
Cameron sľúbil ráznu odpoveď. Rok pred olympiádou v Londýne musí krajina ukázať, že dokáže zvládnuť gangy, ktoré Cameron nazval „chorou časťou spoločnosti“.
Duggan nestrieľal ako prvý
Náboj v aute zrejme pochádza z policajnej pištole.
LONDÝN. Mark Duggan, ktorého smrťou sa začali prebiehajúce nepokoje, na policajtov prvý nestrieľal. Píše sa to v správe Nezávislej komisie pre sťažnosti na políciu.
Komisia tak poprela verziu londýnskej polície, podľa ktorej jej zamestnanci opätovali paľbu. Duggan mal počas zásahu pri sebe nabitú zbraň, no nie je žiadny dôkaz, že by z nej aj vystrelil.
Náboj v policajnom aute, ktorý mal ukázať, že Duggan prestrelku začal, pochádza podľa komisie z policajnej zbrane.
Policajt, ktorý Duggana zabil, je dočasne mimo služby.
Matúš Krčmárik