PRIŠTINA. Veliteľ jednotiek NATO v Kosove (KFOR), nemecký generál Erhard Bühler, požiadal o predĺženie svojho končiaceho mandátu o rok, pretože plánuje svadbu s kosovskou Albánkou z Prizrenu.
Napísal to na svojej webovej stránke belehradský denník Press. Bühler je podľa neho v tajnom ľúbostnom vzťahu s Albánkou už od roku 2004.
Kosovské médiá informovali, že velenie NATO Bühlerovu požiadavku na predĺženie mandátu odmietlo, aj keď ju odôvodnil "ukončením práce spojenej s riešením situácie na severe Kosova".
Bühler je hlavným vyjednávačom NATO
Kosovská televízia Klan však uviedla, že za touto oficiálnou žiadosťou Bühlera stoja jeho emocionálne väzby ku Kosovu a fakt, že po ukončení služby odíde spolu s Albánkou, s ktorou sa zoznámil v roku 2004 v Prizrene. V tom čase slúžil v nemeckom kontingente KFOR-u.
Citový vzťah súčasného šéfa KFOR-u s Albánkou ho úplne diskredituje ako hlavného vyjednávača medzinárodného spoločenstva ohľadne krízy na severe Kosova, napísal Press.
Na neho boli totiž upreté oči všetkých Srbov, kým čakali na riešenie sporu okolo hraničných priechodov do Srbska, pripomenul denník.
Kosovskí Srbi doposiaľ iba prostredníctvom fám počuli o tom, že Albánci Bühlerovi "zohnali" ženu, takisto ako bývalému hlavnému predstaviteľovi kosovskej misie OSN (UNMIK) Bernardovi Kouchnerovi - aby ich úplne získali na svoju stranu, povedal pre Press predseda Srbskej národnej rady severného Kosova Milan Ivanovič.
Podľa neho je viazanie Albánok z Kosova k vysokým funkcionárom medzinárodného spoločenstva "chronickým javom".
Srbsko: Albánci lobujú ženami a peniazmi
"Albánci u cudzincov lobujú tak, že im dajú ženy alebo peniaze. To je ich taktika. Pripomeniem prípad Michaela Steinera, (bývalého) šéfa UNMIK-u, taktiež 'spojeného' s jednou Albánkou, ktorá ho opustila veľmi rýchlo po tom, čo mu skončil mandát. Takých prípadov je dosť aj na nižších úrovniach správy zastúpenia medzinárodného spoločenstva. Bühler očividne nie je naklonený Srbom, a tu v Kosove sa dokonca hovorí, že jeho otec slúžil v nemeckých jednotkách v roku 1941," povedal Ivanovič.
"Albánci majú nábeh na to, aby im 'zháňali' ženy a vplyvnejší ľudia sú zabezpečení aj prostredníctvom privatizácie v Kosove. Takmer všetkým boli zabezpečené miesta vo vedení vysoko profitujúcich podnikov. Týmto spôsobom sa zabezpečili (bývalá ministerka zahraničných vecí USA) Madeleine Albrightová, (zosnulý americký diplomat) Richard Holbrooke a (americký generál) Wesley Clark. Preto sa netreba ani čudovať tomu, že všetci títo ľudia väčšmi a silnejšie bojovali za albánske záujmy, než to od nich očakávali ich krajiny," dodal.