HAMÁ. Sýrska armáda opustila po desiatich dňoch mesto Hamá, ktoré bolo dejiskom rozsiahlych protivládnych demonštrácií.
Jednotky vstúpili do mesta 31. júla a podľa oficiálneho vyhlásenia zasiahli proti "ozbrojeným teroristickým skupinám narušujúcim poriadok".
Hneď prvý deň zabili pri streľbe do davu najmenej 100 ľudí. Presný počet obetí vojenskej operácie nie je známy.
Mesto opustilo vyše 40 vojenských nákladných áut pokrytých sýrskymi vlajkami.
Úrady priviedli do mesta 60 novinárov a ukázali im miesta útokov údajných ozbrojených skupín vrátane niekoľkých zničených policajných staníc.
Vojaci vraj splnili misiu
"Armádne jednotky odišli späť do kasární potom, čo dokončili svoju misiu. Občania sú šťastní, že sme ich zbavili ozbrojených gangov a môžu sa tiež vrátiť domov," povedal novinárom nemenovaný armádny dôstojník.
Hamá je podľa reportéra AFP vyľudnená a obchody sú zatvorené. Starosta mesta Anás Naím predpokladá, že obyvatelia, ktorí ušli pred násilnosťami, sa do dvoch dní vrátia domov. Viacerí opýtaní občania sú armáde vďační za obnovenie pokoja a za ochranu pred "sabotérmi".
Povstalecké mesto Hamá dal zbombardovať v roku 1982 už aj otec súčasného prezidenta Baššára al-Asada vtedajší líder krajiny Háfiz al-Asad, ktorého vojská ostreľovali mesto dokonca niekoľko týždňov.
Počet obetí udajne dosiahol až 30 000. Hamá je oddávna centrom sunnitského Moslimského bratstva, ktoré bolo v Sýrii zakázané.
V roku 1982 vypukli v meste nepokoje. Vojenské jednotky obkľúčili viaceré mestské časti a zaútočili proti islamským povstalcom, ktorí vyzvali všetkých Sýrčanov na povstanie.
Armáda ovládla mesto Dajr az-Zaur
Sýrske jednotky ovládli mesto Dajr az-Zaur na východe krajiny. Obsadeniu predchádzalo intenzívne ostreľovanie mesta a prudká paľba, informovala agentúra Associated Press s odvolaním sa na jedného z miestnych ľudskoprávnych aktivistov.
Mesto bolo vystavené útokom jednotiek sýrskeho prezidenta Bašára Asada štyri dni. Sýrske organizácie monitorujúce dodržiavanie ľudských práv informovali, že sýrska armáda ovládla aj ďalšie dve mestá na severozápade krajiny, uviedla agentúra Reuters. Terčom ofenzívy sa podľa nich stali mestá Taftanáz a Sarmín.
Medzinárodné spoločenstvo vystupňovalo nátlak na sýrskeho prezidenta Asada. Do Damasku plánovali pricestovať vyslanci z Indie, Brazílie a Južnej Afriky.
Od začiatku demonštrácií v polovici marca zahynulo v Sýrii viac ako 1650 ľudí a 390 príslušníkov bezpečnostných zložiek, tvrdia miestne ľudskoprávne organizácie.