LONDÝN. Rozsiahle výtržnosti v britských mestách pokračovali aj počas noci z utorka na stredu, keď sa rozšírili do ďalších častí krajiny a vyžiadali si najmenej tri ľudské životy.
Polícia a médiá informujú o krvavom incidente v Birminghame, kde okolo jednej nadránom miestneho času (2:00 SELČ) zrazilo auto troch ľudí, ktorí sa údajne snažili ochrániť svoj majetok pred rabovaním.
Dvoch mužov vyhlásili za mŕtvych priamo na mieste, ďalší podľahol svojim zraneniam po prevoze do nemocnice.
V súvislosti s prípadom, ktorý vyšetrujú ako vraždu, zatiaľ zadržali jedného podozrivého. Privolaní záchranári však tvrdia, že okrem obetí sa na mieste nachádzalo okolo 80 ľudí.
Chceli zastaviť výtržníkov
Verejnoprávny kanál BBC uvádza, že obeťami incidentu v Birminghame sú miestni obyvatelia vo veku 20, 30 a 31 rokov, ktorí údajne práve vyšli z mešity a pokúšali sa zastaviť rabujúcich výtržníkov.
Polícia však tieto tvrdenia zatiaľ nepotvrdila.
Pred nemocnicou, kam obete previezli, sa zhromaždilo okolo 200 príslušníkov ázijskej komunity a vchod do budovy musela strážiť poriadková polícia.
Násilné nepokoje v Británii v utorok pokračovali už štvrtú noc po sebe.
Situácia v Londýne, kde nasadili do ulíc 16-tisíc policajtov, bola tentoraz pomerne pokojná, nové výtržnosti však medzitým vypukli vo viacerých veľkomestách ako napríklad Manchester, Bristol či Liverpool.
Polícia už chystá aj vodné delá
Britský premiér David Cameron varoval, že polícia po štyroch nociach pouličných nepokojov vyrazila do "protiútoku", v rámci ktorého bude môcť prvýkrát použiť vodné delá.
Vyjadril sa tak počas tlačovej konferencie usporiadanej po ďalšom zasadnutí vládneho Výboru pre civilné krízové situácie, pre ktorý sa vžilo označenie Cobra.
Britská polícia doteraz použila vodné delá len na území Severného Írska, kde nimi zasahovala proti účastníkom nábožensky motivovaných nepokojov.
"Potrebovali sme protiútok a protiútok je v plnom prúde," povedal Cameron, ktorý prerušil dovolenku v Toskánsku a vrátil sa do vlasti.
Premiér použitie vodných diel zatiaľ nepovažuje za potrebné.
Výtržnosti zarmútili aj dalajlámu
Výtržnosti a plienenie v mestách vo Veľkej Británii šokovali a zarmútili tibetského duchovného lídra dalajlámu.
Dalajláma sa o situácii v Británii zmienil v prejave v indickom Naí Dillí, keď medzi poslucháčmi zbadal vysokopostaveného britského diplomata, pracujúceho pre Spoločenstvo národov (Commonwealth).
V súvislosti so situáciou v britských mestách dalajláma povedal, že považoval Britániu za mierumilovnú krajinu, rešpektujúcu zákon. Násilie ho "naozaj zarmútilo".
Médiá píšu o varovaní pre celý svet
Európska tlač má rozdielne pohľady na dianie vo Veľkej Británii. Kým niektoré denníky hovoria o nepokojoch ako dôsledkoch vládnych rozhodnutí, iné tvrdia, že za všetkým je len anarchia a snaha obohatiť sa na cudzí úkor.
Francúzsky denník Liberatión a nemecký Süddeutsche Zeitung tvrdia, že nepokoje v anglických mestách sú "vážnym varovaním" nielen pre Britániu, ale pre všetky "západoeurópske krajiny so zmiešanou spoločnosťou".
Stojí za nimi "znechutenie a hnev odvrhnutej časti spoločnosti", pričom podobná situácia podľa Süddeutsche Zeitung existuje v celej Európe.
Taliansky denník Il Sole 24 Ore dokonca označuje nepokoje ako "zúrivosť stratenej generácie".
Kommersant: Výtržníkov vedie túžba po televízoroch
Ruské médiá však hovoria o absencii akejkoľvek ideologickej motivácie. Ako píše Kommersant, výtržníkov "nevedie túžba po slobode, ale po plazmových televízoroch".
Rovnako ako vládny denník Izvestia však podrobil kritike aj britskú políciu, ktorá zle odhadla silu a rozmer nepokojov.
Ku kritike policajných zložiek sa pripojil aj dánsky denník Algemeen Dagblad.
Podľa jeho vydania sa ukazuje, že londýnska polícia vie iba "veľmi málo" o organizovanom zločine, čo nie je dobrý signál pred budúcoročnými olympijskými hrami, ktoré sa budú konať o rok v britskej metropole.