TEHERÁN.
Ministerstvo zahraničných vecí islamskej republiky apeluje na britskú vládu, aby sa "zdržala policajného násilia, začala s protestujúcimi dialóg a preskúmala ich požiadavky v záujme nastolenia pokoja". Irán takto dáva Britom pocítiť ich vyhlásenia spred dvoch rokov, keď Teherán dôrazne vyzývali na nenásilný zásah proti demonštrantom, ktorí vyšli do ulíc po prezidentských voľbách. Teherán to vtedy označil za zasahovanie do vnútorných záležitostí.
Na Britániu sa v utorok obrátil aj zimbabwiansky prezident Robert Mugabe, ktorý Londýn vyzval, aby upriamil pozornosť na vlastné problémy, a nie na problémy v jeho krajine. "My tu nemáme žiadne nepokoje a nechceme, aby pokračovali vo vytváraní nie nevyhnutných problémov našej krajine. My chceme mier," povedal kontroverzný africký líder, ktorý je dlhodobo pod tvrdou paľbou kritiky britských lídrov pre nerešpektovanie ľudských práv.
Britský premiér David Cameron v utorok ohlásil nasadenie 16 tisíc policajtov, ktorí by mali už v stredu v Londýne dohliadať na bezpečnosť. Je to trojnásobný počet príslušníkov poriadkových síl v porovnaní s počtom, ktorý hliadkoval v londýnskych uliciach v utorok. "Pocítite plnú silu zákona. Ak ste dosť starí na páchanie týchto zločinov, ste dosť starí aj na to, aby ste boli potrestaní," prihovoril sa výtržníkom Cameron.
Najhoršie nepokoje na britských ostrovoch za posledné desaťročia sa začali v sobotu večer, keď sa asi 300 rozhnevaných obyvateľov Londýna zhromaždilo pred sídlom polície v štvrti Tottenham na protest proti smrti 29-ročného muža, ktorého počas akcie zastrelili muži zákona. Podľa niektorých médií tak urobili po tom, ako na nich mladík tmavej pleti so zlou povesťou vystrelil. Jeho smrť však mala byť iba spúšťačom napätia, ktoré sa v obyvateľoch niektorých štvrtí a miest hromadilo po schválení vládnych úsporných opatrení.