Paríž/New York 13. júla (TASR) - Niekoľko európskych krajín dnes vyjadrilo spokojnosť s dohodou o Medzinárodnom trestnom súde (ICC), ale Berlín a organizácia dohliadajúca na dodržiavanie ľudských práv Human Rights Watch (HRW) prejavili rezervovaný postoj.
Dohoda o ICC, ktorú sa podarilo dosiahnuť v piatok v OSN, "je dobrá", povedal dnes minister zahraničných vecí Veľkej Británie Jack Straw. Európska únia aj Francúzsko potvrdili "spokojnosť" po prijatí rezolúcie 1422, ktorá zabezpečuje na rok imunitu pred ICC pre amerických príslušníkov mierových síl.
Podľa Ruskej federácia je dohoda "rozumným kompromisom". "Fakt, že konštruktívny prístup zvíťazil, vyvoláva spokojnosť Moskvy," konštatoval hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan už v piatok konštatoval, že je "spokojný, lebo Bezpečnostnej rade OSN sa podarilo vyriešiť ťažkú otázku a napokon jej rozhodnutie sa schválilo jednomyseľne".
Naopak, Nemecko vyjadrilo výhrady k dohode, keď jeho nemenovaný predstaviteľ zdôraznil, že "občania, zúčastňujúci sa na mierových operáciách nepotrebujú imunitu".
"Táto rezolúcia znamená, že ICC nebude uchránený pred politickými manipuláciami," vyjadril názor právnik HRW Richard Dicker v rozhovore pre denník Le Monde. "Skutočnou obeťou rezolúcie je legitímnosť samotného ICC," dodal právnik.
Hneď po prijatí rezolúcie 1422 prijala BR OSN aj rezolúciu 1423, ktorou sa predlžuje mandát misie OSN v Bosne a Hercegovine. Ten sa stal do 30. júna svojím spôsobom rukojemníkom amerického veta. Washington vyvíjal nátlak, aby dosiahol garancie pre svojich občanov, zúčastňujúcich sa na mierových operáciách.
Koalícia za ICC vyjadril dnes v New Yorku názor, že v piatok schválená rezolúcia o imunite modrých prílb "porušuje nielen základnú dohodu ICC, ale aj Chartu OSN."
"Dvoma hlavnými porazenými sú USA a BR OSN," uvádza sa v komuniké, ktoré dnes v New Yorku rozdávali William Pace, aktivista Koalície za ICC. Táto zoskupuje približne tisíc organizácií na obranu ľudských práv.
Rezolúciou 1422 sa predpokladá, že ICC v prvom období jedného roka, eventuálne obnoviteľného o ďalších 12 mesiacov, nebude môcť začať stíhať príslušníkov mierových síl z krajín, čo nepodpísali Rímsku dohodu.
"Niektorí členovia BR OSN, signatári Rímskej dohody, sa môžu hanbiť, lebo ukázali, že nepoznajú Chartu OSN, medzinárodné právo a zakladajúcu dohodu ICC," uviedli v komuniké členovia Koalície za ICC.