BRUSEL. Európska komisia dnes rozhodla, že pridelí ďalších 12 miliónov eur z rámcového programu EÚ pre výskum na posilnenie európskej schopnosti bojovať proti patogénom, ako je virulentná baktéria Escherichia coli (E. coli), ktorou sa začiatkom tohto leta nakazilo takmer 4000 ľudí v Európe a 46 na ňu doplatilo životom.
"Našou koncepciou je zamerať finančné prostriedky Európskej únie, venované na výskum a inovácie, na záležitosti, ktoré sa Európanov najviac dotýkajú. A zdravie je, samozrejme, na prvom mieste tohto zoznamu," vyhlásila dnes Máire Geoghegan-Quinnová, komisárka EÚ pre výskum, inovácie a vedu.
Podľa komisárky by vyčlenené fondy mali posilniť schopnosti zodpovedných orgánov a inštitúcií rozpoznať vypuknutie novej epidémie a reagovať na ňu.
Vyčlenené milióny budú prerozdelené medzi viaceré špecializované nadnárodné konzorciá. Jedno z nich, konzorcium ANTIGONE, už toho roku na jeseň začne s výskumom, ktorého cieľom je získať čo najkomplexnejší vedecký popis nového kmeňa E. coli.
Na tento výskum pôjde z fondov EÚ 2,1 milióna eur. Okrem E. coli sa vedci budú zaoberať aj výskumom ďalších virulentných patogénov, ktoré môžu byť hrozbou pre ľudské zdravie.
Pochopenie fungovania patogénov je podľa vedcov najúčinnejším spôsobom, ako následne vypracovať metódy na boj proti novým epidémiám. Cieľom výskumu však nie je len boj proti možným epidémiám, ale aj hľadanie spôsobov, ako im čo najúčinnejšie predchádzať.
Na projekte ANTIGONE (ANTIcipating the Global Onset of Novel Epidemics, "včasné rozpoznanie výskytu nových epidémií vo svetovom meradle") má pracovať 14 partnerov zo siedmich rôznych krajín. V rámci projektu sa zhromaždia špecifické odborné znalosti o širokej škále vírusov a baktérií vrátane E.coli.
Jedným z hlavných cieľov tohto programu je určiť faktory, ktoré umožňujú vírusovým a bakteriálnym patogénom, pochádzajúcim zo zvierat, prekonať medzidruhové prekážky a preniesť sa na ľudí.