Po najhoršej noci počas nepokojov zomrel v Londýne 26-ročný muž. V Londýne sa vyčíňajúcim mladíkom postaví 16-tisíc policajtov. Nepokoje sa v pondelok rozšírili do ďalších miest.
Agentúrne spravodajstvo sme o 19:16 nahradili autorským článkom denníka SME.
LONDÝN, BRATISLAVA. Vzbury chuligánov, ktorí rabujú obchody a podpaľujú budovy, sa Britom čoraz viac vymykajú spod kontroly. V pondelok v noci sa odohrali zatiaľ najväčšie násilnosti.
Okrem Londýna sa výtržnosti mladíkov rozšírili aj do iných miest ako Birmigham, Liverpool či Leeds.
Prvýkrát pri nich aj zahynul človek. Dvadsaťšesťročného muža našli v pondelok v aute postreleného, neskôr zraneniam podľahol. Polícia smrť vyšetruje ako vraždu.
Násilné nepokoje pokračujú aj utorok večer. Mladí výtržníci podpaľujú autá, rozbíjajú výklady a útočia na poriadkovú políciu v meste West Bromwichm pri Birminghame. Násilnosti zaznamenali aj v susednom meste Wolverhampton a v Manchestri. Zatiaľ ide väčšinou o menšie skupinky mladých vandalov.
"Môžem potvrdiť, že jeden obchod je v plameňoch a polícia rozohnala skupinu 200 mladíkov, ktorí sa zišli v centre mesta. Doteraz zatkli sedem osôb," povedal hovorca manchesterskej polície.
Hovorca dodal, že jednu budovu zapálili aj v neďalekom Salforde. Televízia BBC odvysielala zábery zo Salfordu, na ktorých policajti stáli pri prevrátenom horiacom aute.
Porovnanie s Parížom
Súčasné nepokoje v Londýne pripomínajú vzburu chudobných imigrantov na predmestiach francúzskych miest v roku 2005. Niektoré veci majú spoločné. Tak ako vtedy, aj teraz sa začali po tom, čo policajná akcia viedla k smrti mladíkov.
„Od polície nedostávame nič, len nás obťažujú,“ povedal pre Wall Street Journal Joseph Fitzgerald (38) z londýnskej štvrte Hackney.
Labouristický poslanec Chuka Umunna, ktorý zastupuje južný Londýn, s ním nesúhlasí. Vzťah polície k miestnym komunitám sa v porovnaní s niekoľkými desaťročiami dozadu „výrazne zlepšil“, povedal denníku.
Násilie a rabovanie v britských mestách - pozrite si fotografie.
V Paríži pred šiestimi rokmi komunity imigrantov obviňovali vládu, že majú malú šancu nájsť si prácu. Nezamestnanosť komunít v Británii tiež niektoré ľavicové médiá spomínali ako príčiny nepokojov. Tottenham na severe Londýna, kde sa začali násilnosti, má jednu z najvyšších nezamestnaností v meste.
Spomínali sa aj úsporné opatrenia vlády, pre ktoré podľa Guardianu zatvárali mládežnícke kluby – pre mladíkov tak zostala iba ulica.
Toto vysvetlenie však stratilo na sile po tom, čo sa protesty rozšírili aj do iných oblastí. „V Anglicku nikto nie je chudobný. Problém je v gangoch tínedžerov,“ povedal pre Wall Street Journal miestny predavač.
Súhlasí aj vláda. Podľa premiéra Davida Camerona, ktorý sa vrátil z dovolenky v Toskánsku, ide o „čistú a jasnú kriminalitu“.
Dosvedčujú to aj ciele násilností. V Paríži výtržníci zapaľovali autá a obchody rabovali ojedinele, mladíci v Londýne útočia hlavne na obchody, odkiaľ kradnú všetko, čo sa im zíde. Daily Telegraph uverejnil v utorok video, ako na ulici okradli jedného chlapca, ktorý bol zranený a krvácal.
Pre mnohých z nich je to zábava. Medzi výtržníkmi sú aj desaťroční chlapci. Nemajú rešpekt pred ničím. V pondelok v štvrti Croydon vypálili rodinný obchod s nábytkom, ktorý existoval 144 rokov.
Delá nie, projektily možno
Viacerí sa sťažujú, že polícia sa k búriacim mladíkom správa ako v rukavičkách. Napríklad, že nepoužila vodné delá. „My v Británii poriadok neudržiavame vodnými delami, ale spolupracujeme s komunitami,“ povedala ministerka vnútra Theresa Mayová.
V utorok už mala byť polícia na nepokoje pripravenejšia. Do Londýna prišli posily zo severu krajiny. Celkovo sa počet policajtov mal strojnásobiť na 16-tisíc. Zvažovali, že prvýkrát v histórii proti neozbrojenému davu použijú gumové projektily.