SANTIAGO, BRATISLAVA. Pred rokom mu volalo na slávu 33 zachránených baníkov, ich rodiny a celá krajina. Čilský prezident Sebastian Piňera patril doma k najpopulárnejším osobnostiam. Verilo mu 63 percent obyvateľov.
Dnes jeho meno s nenávisťou vyslovujú tisíce študentov v uliciach a už niekoľko dní žiadajú zmeny v školstve. Teraz by dalo Piňerovi hlas len 23 percent Čiľanov.
Štát sa nestará
Mladí ľudia sú nahnevaní, že vzdelávanie nie je pre všetkých. Školy v Čile sú väčšinou súkromné a platia sa za ne značné sumy. Prezident iba sľubuje reformy, ale nič sa nemení.
Ani v školstve, ani v spoločnosti. Ekonomika síce rastie, ale ľudia majú pocit, že sociálna sieť nefunguje a štát sa nestará o tých, ktorým sa nedarí.
Vláda krajiny navyše proti demonštrantom tvrdo zasiahla. Minulý týždeň zatkli viac ako 800 protestujúcich, čilské televízie ukazujú zábery, na ktorých proti študentom používa polícia slzný plyn a vodné delá.
Ako za Pinocheta?
Ľuďom to pripomína časy diktátora Augusta Pinocheta a pridávajú sa k študentom. Nadnes vyhlásili protest aj učitelia, docenti a rektori. Neorganizuje ich žiadna politická strana.
„Čiľania sú nespokojní a sklamaní z demokracie. Prvýkrát pochybujú o ekonomickom a spoločenskom modeli v krajine,“ hovorí pre AFP novinár Hector Soto.