OSLO, BRATISLAVA. Najskôr odpálil bomby vo vládnej štvrti v centre Osla, potom postrieľal na ostrove Utöya 68 ľudí. Nerobil to s čistou hlavou.
Cez víkend policajný hovorca pre nórske rádio NRK potvrdil, že 32-ročný Anders Breivik mal v krvi omamné látky. Podrobnosti nepovedal.
Breivikov advokát Geir Lippestad nórske médiá informoval, že v krvi zrejme mal „koktail z liekov“, boli tam anabolické stereoidy i veľké množstvo kofeínu.
Teror v Nórsku Pravicový extrémista Anders Breivik najskôr odpálil bombovú nálož v centre Osla a potom na ostrove Utöya postrieľal 68 ľudí, prevažne detí.
Ide o najhorší útok v Nórsku od druhej svetovej vojny.
Polícia potvrdila, že útočník mal v krvi omamné látky.
Volal polícii Breivik potom, čo na ostrove prestal strieľať, sám zavolal políciu.
„Breivik. Veliteľ. Organizovaný v antikomunistickom hnutí odporu proti islamizácii. Operácia splnená, chcem sa vzdať (špeciálnej jednotke) Delte,“ ohlásil sa podľa denníka Verdens Gang, ktorý citoval z policajného záznamu.
Telefonát trval asi tri sekundy a o minútu neskôr ho špeciálna jednotka zatkla.
Nórsko viac ako dva týždne po najhoršom atentáte v povojnovej histórii pochovalo 32 zo 77 Breivikových obetí. Polovica z nich mala menej ako 18 rokov.
Marianne Sandviková zomrela 16-ročná. Breivik ju zastrelil vo vode, keď sa snažila odplávať z ostrova.
„Stále mám pred očami tváre mladých ľudí, ktorí tam boli,“ povedala na pohrebe bývalá premiérka Gro Harlem Brundtlandová.
Aj najznámejšiu političku chcel Breivik zabiť, ale prišiel neskoro a ona z ostrova medzitým odišla.
Politici chodia na pohreby Nórski politici boli zatiaľ na všetkých pohreboch obetí. Osobne chcú povzbudiť ich rodiny a príbuzných.
„Monika je mŕtva a ruže plačú,“ povedal na pohrebe 45-ročnej Moniky Böseiovej premiér Jens Stoltenberg.
Monika organizovala mládežnícke tábory na ostrove Utöya 20 rokov a s vrahom Breivikom cestovala v ten deň na lodi na ostrov. Spýtala sa ho na atentát v Osle.
Nepozdávalo sa jej, že mal oblečenú uniformu polície, a to, ako reagoval. Hneď naňho upozornila bezpečnostnú službu na ostrove. Keď chceli Brevika zastaviť, strážnika i Moniku zastrelil.
Som jedna z tých, čo prežili Jej dcéra Helen masaker prežila a prehovorila na pohrebe svojej mamy.
„Som jedna z tých, čo prežili. Chceme sa poďakovať, všetkým, čo nám pomohli. Vodičovi člna, ktorý prišiel, hoci mu polícia nedala povolenie,“ povedala Helene.