Viedeň 13. júla (TASR) - Až 60 rokov po zajatí sovietskymi vojakmi pri Smolensku sa rakúsky vojak Franz Steeg (80) - chorý a slabý, ale plný radosti - konečne vrátil do vlasti. Návrat sa uskutočnil vďaka rakúskemu Boltzmanovmu inštitútu, ktorý pátra po Rakúšanoch nezvestných po druhej svetovej vojne.
Na viedenskom letisku sa v piatok so slzami v očiach zvítal s piatimi vnúčatami, ich partnermi ako aj s vdovou po jeho synovi Franzovi.
Steega ako vojaka hitlerovskej armády v roku 1941 vyslali na ruský front, ale po zajatí ho Sovieti umiestnili do tábora pre väzňov. V roku 1950 ho z tábora prepustili, získal sovietske občianstvo, ale nemohol sa vrátiť do Rakúska. Keďže sa ešte vo väzení druhýkrát oženil a keďže sa obával represií sovietskych úradov, rozhodol sa z rodinných dôvodov zostať v ZSSR. S novou manželkou žil v Bielorusku, kde spolu vychovali tri deti.
Posledného rakúskeho vojnového väzňa zo ZSSR umiestnia do domova dôchodcov, kde sa mu - ako chorému na rakovinu - dostane potrebnej starostlivosti. Nie je však jasné, ako sa chce starať naraz o svoje dve rodiny.
Po druhej svetovej vojne sa asi 150.000 rakúskych vojakov ocitlo v ZSSR v podobnej situácii ako Franz Steeg. Do roku 1950 sa však väčšina z nich vrátila domov, neskôr to boli už len malé skupiny či jednotlivci.