MOGADIŠO, BRATISLAVA. Hladomor v Somálsku sa rozširuje. OSN ho cez týždeň vyhlásila v ďalších troch oblastiach na juhu krajiny a dodala, že do šiestich týždňov sa to bude týkať celého juhu.
V krajine sú desiatky utečeneckých táborov. Napríklad v Afgoye blízko od hlavného mesta Mogadišo žije až 400-tisíc utečencov. Humanitárne organizácie z celého sveta sa snažia pomôcť, OSN odhadla, že na hlad v krajine zomreli už desaťtisíce ľudí.
Hlad v Afrike OSN zatiaľ vyhlásila hladomor v 5 regiónoch Somálska, ohrozený je celý juh krajiny. Na hlad tu zomrelo najmenej 29tisíc ľudí. Extrémne suchá zasiahli aj Keňu, Etiópiu a Džibutsko.
Problémová logistika Najväčším problémom nie je prístup k hladujúcim, ale logistika. „Získať tritisíc ton jedla a dopraviť ho sem, je nadlho,“ povedala pre Guardian Anna Schaafová, hovorkyňa Červeného kríža v Nairobi.
UNICEFu trvá viac ako dvadsať dní, kým do najohrozenejších oblastí z Indie dopraví potraviny zo sóje, ktoré sú pri starostlivosti o podvýživené deti kľúčové. Z Európy by to trvalo aj dvojnásobok.
Dôvodom, prečo niektoré humanitárne organizácie pristupujú k pomoci Somálsku s nedôverou, sú najmä islamisti z aš-Šabábu, napojení na al-Káidu. Tí ovládajú väčšinu južných častí krajiny.
Dá sa s nimi rokovať Na svoje územie odmietajú vpustiť mnohé organizácie, medzi nimi aj Svetový potravinový program OSN. Tony Burns zo somálskej mimovládky Saacid však hovorí, že aj s povstalcami sa dá rokovať, pretože nie sú jednotní.
„Na niektorých miestach sú síce neústupní, no inde sú veľmi mierni. V oblastiach, nad ktorými nemajú takú silnú kontrolu, pravidlá určujú skôr klany,“ cituje ho Guardian.
Islamisti sa stiahli Aj jeho slová dokresľujú situáciu, v akej je Somálsko po dvoch desaťročiach občianskej vojny.
Dočasná vláda s podporou Západu kontroluje len zlomok územia, na severe sú dve de facto nezávislé republiky, juh zas ovládajú islamisti.
Tí ešte minulý týždeň kontrolovali aj časti hlavného mesta. Cez víkend sa stiahli. Dôvod neuviedli, no sľúbili odvetu. Hrozí, že sa zvýši počet samovražedných útokov.
Podľa niektorých správ islamisti na hladomore profitujú. Paradoxne aj napriek tomu, že samotný hladomor popierajú.
Aš-Šabáb drží ľudí na svojich územiach nasilu. Žije totiž najmä z ich daní alebo z toho, čo miestni vyprodukujú. A z príspevkov zo zahraničia.
Miestni však teraz nemajú čo produkovať a keďže nemôžu ani odísť, nemajú inú možnosť, ako sa pridať k povstalcom. Za prísľub platu či aspoň jedla.