V Maroku nikdy nevidela burky. Suád Sbaiová sa talianskou občiankou stala pred tridsiatimi rokmi a teraz presadzuje v parlamente, aby ich nevidela ani v Taliansku.
„Cítim sa ponížene, keď mám hovoriť o burkách. Nikdy som ich ako dieťa v Maroku nevidela, prečo by som ich mala vidieť v Taliansku?“ povedala Sbaiová pre magazín Time.
Práve ona je tvárou zákona, ktorý by zaviedol zákaz nosenia moslimských celotelových závojov – buriek a nikábov – na verejnosti, už v tretej európskej krajine.
Chce odstrániť podriadenosť žien
V Taliansku zákon schválil legislatívny výbor, parlament sa ním bude zaoberať na jeseň. Podobný zákon už platí vo Francúzsku a v Belgicku.
Sbaiová (50) je tri roky členkou pravicovej vládnej strany premiéra Silvia Berlusconiho. Zaoberá sa právami imigrantov a bojuje za to, aby deti imigrantov v Taliansku dokázali ľahšie získať občianstvo.
Vedie asociáciu marockých žien, je šéfredaktorkou talianskeho magazínu v arabčine Al Magrebíja a komentátorkou talianskeho denníka Avvenire.
„Musíme pomôcť ženám dostať sa z tejto podriadenosti. Chcem hovoriť za tie, ktoré nemajú hlas, ktoré nemajú silu zakričať: Nemám sa dobre,“ povedala Sbaiová pre Guardian.
Zahalené sú hlavne turistky
So zákonom, ktorý prinesie pokuty 300 eur pre ženy, ktoré celotelový závoj na verejnosti nosia, a pokutu 30-tisíc eur a ročný trest vo väzení pre tých, ktorí ho ženu nútia nosiť, súhlasí v Taliansku ľavica aj krajná pravica.
No najväčšie talianske moslimské združenie považuje zákon za zbytočný a nespravodlivý. „Za dvadsať rokov, čo žijem v Taliansku som, tuším, nevidel ani desať žien, ktoré mali (celotelový) závoj,“ povedal pre Time šéf Únie islamských spoločenstiev v Taliansku Izzeddin Elzir. Zahalené podľa neho chodia hlavne turistky z arabských krajín.
Podľa organizácie je navyše takýto zákaz „nespravodlivý a porušuje osobnú slobodu“. Silne veriace moslimky podľa nej zostanú doma a budú izolované.