LONDÝN, BRATISLAVA. „A to som si len išiel nakúpiť do potravín,“ napísal v nedeľu na Facebooku Londýnčan Gordon MacMillan ako komentár k fotoalbumu. Boli v ňom zábery rozbitých výkladov či vyrabovaných obchodov. Nenakúpil, výtržníci zaútočili aj na „jeho“ obchod.
MacMillan žije v Tottenhame na severe Londýna. Tam cez víkend vypukli nepokoje, ktoré pripomenuli výtržníkov v Paríži spred niekoľkých rokov. Aj tu horelo, aj tu žijú najmä prisťahovalci.
Začala to prestrelka
Celé sa to začalo vo štvrtok, keď polícia pri prestrelke zastrelila 29-ročného Marka Duggana. Muža čiernej pleti ešte vo štvrtok zastrelili policajti po tom, ako na nich sám začal strieľať.
Podľa vyhlásenia polície otec štyroch detí na nich strieľal ako prvý. Jeden policajt pritom prežil len s obrovským šťastím - strelec trafil jeho vysielačku. Polícia informovala, že išlo o plánovaný zásah proti organizovaným gangom.
V sobotu sa pred policajnou stanicou zhromaždilo asi tristo ľudí, ktorí žiadali „spravodlivosť pre Duggana a jeho rodinu. Zatiaľ išlo o pokojný protest, násilnosti sa začali až večer, keď sa protestujúca tínedžerka dostala do sporu s jedným z policajtov.
Násilnejší demonštranti vtedy začali hádzať zápalné fľaše na policajné autá. Najmenej dve z nich aj podpálili.
Rozvášnený dav potom začal rozbíjať výklady, rabovať obchody a niektoré z nich zapálili. Jeden poschodový autobus zhorel do tla.
Napríklad obchod s mobilnými telefónmi vybielili úplne. Miestni hovoria, že oblasť v noci vyzerala ako bojové pole. Hasiči napočítali spolu 49 požiarov.
Nejasné okolnosti smrti
Pri nepokojoch zranili 26 policajtov a ďalšie tri osoby. Polícia zatkla viac ako 40 ľudí, väčšinu za násilné správanie, výtržníctvo či za krádež.
Za nepokoje v oblasti, kde žije jedna z najväčších černošských komunít v Londýne, obviňujú aj londýnsku políciu. Tá vraj nedostatočne informovala o okolnostiach Dugganovej smrti, pričom sa odvolávala na prebiehajúce vyšetrovanie.
Starosta vyzval na rešpektovanie zákona
Starosta Londýna Boris Johnson už prostredníctvom svojho hovorcu vyzval obyvateľov na rešpektovanie zákona.
"Násilie a ničenie majetku nemajú nič spoločné s vyšetrovaním. Vyzývame všetkých zainteresovaných, aby rešpektovali zákon."
Demonštrácie prebiehajú v štvrti, ktorá bola v minulosti už viackrát dejiskom rasovo motivovaných nepokojov.
V Tottenhame prišlo k podobným násilnostiam naposledy v roku 1985. Nahnevaní obyvatelia čiernej pleti vtedy demonštrovali proti smrti Cynthie Jarretovej, ktorú zastrelili policajti počas razie v jej dome. Protesty si vyžiadali aj smrť jedného policajta.
FOTO - TASR/AP, SITA/AP